Мажбурий ижро бюросининг қатор ваколатлари тегишли ташкилотларга ўтказилади
“Табиий газ ва электр энергиясини сотиш механизмини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” Президент Фармони (ПФ-6010-сон, 18.06.2020 й.) қабул қилинди.
- Фармонга мувофиқ, 2020 йил 1 августдан Мажбурий ижро бюросининг қўйидаги ваколатлари тегишли ташкилотларга ўтказилади:
- электр энергияси ва табиий газ истеъмолини назорат қилиш ва ҳисобга олишнинг замонавий автоматлаштирилган тизимлари, шунингдек, муқобил энергия манбаларини жорий этилишини ташкил этиш ва ушбу жараёнлар устидан мониторинг ўтказишга доир вазифа ва ваколатлар – Энергетика вазирлигига;
- электр энергияси ва табиий газ учун тўловларни ўз вақтида ва тўлиқ ундирилишини таъминлаш, истеъмолчиларнинг қарздорлигини камайтириш, шунингдек, электр энергияси ва табиий газ сотуви ва истеъмолини ҳисобга олиш бўйича вазифа ва ваколатлари – “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ ва “Ҳудудгазтаъминоти” АЖнинг ҳудудий ташкилотларига;
- электр ва газ тақсимлаш тармоқларига ноқонуний уланиш, талон-тарож ҳолатларини аниқлаш, бартараф этиш ва олдини олишга доир ваколатлар – “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ ва “Ҳудудгазтаъминоти” АЖнинг ҳудудий ташкилотларига ҳамда тегишли ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга;
- электр энергияси ва табиий газни эҳтиёт қилиш ва улардан фойдаланиш юзасидан истеъмолчиларнинг ҳуқуқий маданиятини ва масъулиятини оширишга доир вазифа ва ваколатлар – Энергетика вазирлиги, Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ ва “Ҳудудгазтаъминоти” АЖга;
- энергия ресурслари учун ҳисоб-китоб қилинишини таъминлаш тизимини комплекс таҳлил қилиш, тизимли муаммоларни аниқлаш, такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқишга доир вазифалар – Энергетика вазирлигига.

Ряд полномочий Бюро принудительного исполнения передаются соответствующим организациям
Принят Указ Президента «О дополнительных мерах по совершенствованию механизма реализации природного газа и электрической энергии» (№ УП–6010, 18.06.2020 г.).
В соответствии с Указом, с 1 августа 2020 года следующие задачи и полномочия Бюро принудительного исполнения передаются:
- Министерству энергетики – организация и проведение мониторинга процессов внедрения современных автоматизированных систем контроля и учета потребления электрической энергии и природного газа, а также альтернативных источников энергии;
- территориальным предприятиям АО «Региональные электрические сети» и региональным газоснабжающим организациям АО «Худудгазтаъминот» – обеспечение полноты и своевременности платежей, сокращения задолженности потребителей, а также учета сбыта и потребления электрической энергии и природного газа;
- территориальным предприятиям АО «Региональные электрические сети» и региональным газоснабжающим организациям АО «Худудгазтаъминот» и соответствующим правоохранительным органам – выявление, пресечение и предупреждение фактов хищений, незаконного подключения к электрическим и газораспределительным сетям;
- Министерству энергетики, АО «Региональные электрические сети», АО «Худудгазтаъминот» – принятие мер по повышению правовой культуры и ответственности потребителей за бережное отношение и рациональное использование электрической энергии и природного газа;
- Министерству энергетики – ведение комплексного анализа, выявление системных проблем, выработка предложений о совершенствовании системы обеспечения расчетов за энергоресурсы.