Энергетика вазирлиги Штаби Тошкент вилояти аҳолисининг газ билан таъминланишини таҳлил қилди
Тошкент вилоятини газ билан барқарор таъминлаш мақсадида йирик табиий газ истеъмолчиларини алоҳида саноат коллекторларига ўтказиш ва шу каби бир қатор аниқ чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Мазкур ишлар Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги қошидаги Штаб томонидан амалга оширилаётган таҳлилга асосланган.
Хусусан, Тошкент вилоятининг Зангиота туманидаги 24 та йирик истеъмолчи, шу жумладан, тўқимачилик ва қандолат маҳсулотларини ишлаб чиқариш корхоналари, ёғ-мой, керамика маҳсулотларини ишлаб чиқарувчи ва бошқа корхоналарнинг газ тармоқларини ажратиш ва алоҳида саноат коллекторига кўчириш чоралари кўрилди.
Бу эса куз-қиш мавсумида Жануби-Ғарбий газ-транспорт тизимидан (ГТТ) таъминланувчи уй-жойлар ва ижтимоий объектлар, шу жумладан, Эркин поселкаси ҳудудидаги 4700 та, Зангиота худудидаги 7583 та, “Туркистон” маҳалласи  ҳудудидаги  7032 та, “Қатортол” маҳалласи ҳудудидаги 2100 та, “Бўз сув” маҳалласи  ҳудудидаги  4686 та хонадонлар ва  ижтимоий соҳа объектларининг  газ таъминотини яхшилаш имконини беради.
Штаб таҳлиллари асосида Бўка туманида “Қашқадарё” ГТТ дан  йўналтирувчи 325 мм диаметрли юқори босимли газ қувурли алоҳида тармоқ тортиш бўйича қарор қабул қилинган. Ушбу газ қувури тортилиши натижасида Бўка шаҳри, Бунёдкор, Чиғатой, Олтиш маҳаллалари худудидаги 4350 та аҳоли хонадонлари 15 та ижтимоий соҳа объектлари ва 16 та тадбиркорлик субъектлари газ таъминоти яхшиланади. Ҳозирги кунда 4,5 км газ қувури барпо этилган.
Шунингдек, янги газ қувурининг қурилиши Юқори Чирчиқ туманида йиллар давомида кузатилган газ таъминотидаги муаммоларни ҳал қилишга ёрдам беради. Натижада, “Арганчи” ҳудудидаги 1 778 та аҳолининг газ таъминоти яхшиланади. Ҳозирги пайтда 159 мм диаматрли газ қувурининг 4,5 км барпо этилган.
Оққўрғон туманидаги ишларнинг таҳлили шуни кўрсатдики, қўшни Қуйи Чирчиқ тумани “Меҳнатобод” ГТТ дан Оққўрғон туманигача тортилган, фойдаланишда бўлмаган 6 км узунликдаги диаметри 273 мм бўлган ер усти газ қувури учун имконият мавжудлигини кўрсатди. Мутахассислар томонидан ушбу 2012 йилда қуриб битказилган газ тармоғи компрессор ёрдамида босим остида синалиб зичлиги  ва мустаҳкамлиги бўйича текширилди ва ҳаво ёрдамида тозаланди ва бугунги кунда газ қувури фойдаланишга тайёр ҳолга келтирилди. Бундан ташқари ГТТ нинг ички қисмида алоҳида тармоқ қуриш ишлари якунланмоқда. Штаб бошлиғи ўринбосари Акмал Эшонқуловнинг хабарига кўра, бу ишлар еттита маҳалладаги 1 415 та аҳоли хонадонлари ва 7 та умумтаълим мактабларининг табиий газ таъминотини яхшилашга хизмат қилади.
“Бундан ташқари соҳани  рақамлаштириш, жумладан ишлаб чиқариш жараёнини автоматлаштириш орқали табиий газ истеъмолининг ҳисобини юритувчи, ушбу жараёнга “инсон омили” аралашувини камайтирувчи АСКУГ дастурини яратиш ишлари олиб борилмоқда” – деди Акмал Эшонқулов.
Аскуг тизимини жорий этиш бир қатор афзалликларни яратади, жумладан, бу газ қувурларининг ўтказувчанлик қувватини аниқ ҳисоб-китоб қилиш, газ қувурларида босимни пасайтириш жадвалини ишлаб чиқиш, газ тармоқларидаги авария ҳолатларида табиий газнинг чиқиб кетиш ҳажмини хисоблаш каби бир қатор имкониятларни беради.
Истиқболда – мавжуд дастурларни ягона платформага жамловчи ва шу орқали бутун тизимни рақамли ахборотлар билан алмаштириш учун ягона “Shafof Gaz” дастурини жорий этиш кўзда тутилмоқда. “Shafof Gaz” дастури ходимларга ҳам, истеъмолчиларга ҳам онлайн хизмат кўрсатиш, зарур маълумотларни мустақил олиш имкониятини яратади.

Штаб Минэнерго провел анализ снабжения газом населения Ташкентской области
Перевод крупных потребителей природного газа в отдельные промышленные коллекторы и другие конкретные меры применяются для обеспечения стабильного газоснабжения Ташкентской области. Эта работа основывается на анализе ситуации, который проводится Штабом при Министерстве энергетики Республики Узбекистан.
В частности в Зангиатинском районе столичной области переведены для газоснабжения в отдельные промышленные коллекторы 24 крупных потребителя, в числе которых текстильное и кондитерское предприятия, производства горюче-смазочных материалов, керамической продукции, кормов и другие.
Это даст возможность улучшить, в том числе в осенне-зимний период, газоснабжение жилых домов и социальных объектов, обеспечиваемых из Юго-Западной газо-транспортной системы (ГТС), в том числе : 4700 частных домов на территории поселка Эркин, 7583 частных домов в Зангиатинском районе, 7032 домов на территории махалли «Туркестан» и 2100 домов на территории махалли «Катортол», 4686 домов на территории махалли «Бузсув».
В Букинском районе в результате анализа Штаба принято решение о проведении отдельного газопровода высокого давления диаметром 325 мм, направляемого в газораспределительную станцию (ГРС) «Кашкадарье». Это позволит улучшить газоснабжение 4350 жилых домов, 15 социальных объектов и 16 субъектов предпринимательства в городе Бука, на территории махаллей Бунёдкор, Чигатой, Олтиш. На сегодняшний день проложено 4,5 км газопровода.
Также строительство нового газопровода поможет решить многолетнюю проблему со стабильным газоснабжением в Юкоричирчиском районе. Это улучшит бытовые условия жителей 1793 домов на территории «Арганчи». В настоящее время завершено строительство 4,5 км газопровода диаметром 159 мм.
Анализ положения дел в Аккурганском районе показал, что есть потенциал у неиспользуемого наземного газопровода диаметром 273 мм и длинною 6 км, который начинается от ГРС «Мехнатобод» соседнего Куйчирчикского района. Специалистами этот построенный в 2012 году газопровод был проверен на плотностью и прочность с помощью компрессора под давлением, очищен воздухом и в результате в настоящее время готов к использованию. Кроме того, во внутренней части ГРС завершается работа по строительству отдельной сети. По сообщению заместителя начальника штаба Акмаля Эшонкулова - эта работа позволит улучшить газоснабжения 1415 жилых домов и 7 общеобразовательных школ, расположенных в семи местных махаллях.
«Выводу газоснабжения на качественно новый уровень способствует и работа по цифровизации сферы, внедрению программы АСКУГ, которая ведет учет потребления природного газа через автоматизированную систему, исключающую вмешательство т.н. «человеческого фактора» в этот процесс» - отметил заместитель начальника штаба.
Внедрение системы АСКУГ предоставит ряд преимуществ для анализа состояния системы, в том числе точные данные пропускной способности газопроводов, разработку графика снижения давления в газопроводах, исчисление объема выхода природного газа в случаях аварии на газопроводах и другие.
В перспективе - внедрение единой программы «Shafof Gaz», которая объединит на единой платформе существующие программы и даст возможность замены всей системы на цифровую. «Shafof Gaz» создаст возможность для предоставления онлайн услуг и сотрудникам, и потребителям, самостоятельного получения необходимых данных.