Электр тармоғи хўжалиги объектларини муҳофаза қилиш қоидалари
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 26 декабрдаги “Электр тармоғи хўжалиги объектларини муҳофаза қилиш қоидаларини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарори асосида электр тармоғи хўжалиги объектларининг муҳофаза зоналари қуйидагича ўрнатилади:
электр узатиш ҳаво тармоқлари бўйлаб — четдаги симлардан, уларнинг оғмаган ҳолатида электр узатиш тармоқларининг иккала томони бўйлаб қуйидаги масофадаги параллель вертикал текисликлар билан чегараланган ер участкаси ва ҳаво макони қисми кўринишида кучланиши:
- 1 кВгача кучланишли тармоқлар учун — 2 метр (биноларнинг деворлари, конструкциялар ва ҳоказалар бўйлаб ўтказилган ўзини ўзи тутиб турувчи ёки изоляцияланган симли линиялар учун муҳофаза зонаси норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга мувофиқ ўрнатилган. Бундай тармоқлардан рухсат этилган минимал масофалар билан аниқланади);
- 20 кВ кучланишли тармоқлар учун — 10 метр (аҳоли пунктлари чегараларида жойлашган ўзини ўзи тутиб турувчи ёки изоляцияланган симли линиялар учун 5 метр);

Правила охраны объектов электросетевого хозяйства
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении правил охраны объектов электросетевого хозяйства» от 26 декабря 2018 г. охранные зоны объектов электросетевого хозяйства устанавливаются:
вдоль воздушных линий электропередачи — в виде части поверхности участка земли и воздушного пространства (на высоту, соответствующую высоте опор воздушных линий электропередачи), ограниченной параллельными вертикальными плоскостями, отстоящими по обе стороны линии электропередачи от крайних проводов при неотклоненном их положении на следующем расстоянии для линий напряжением:
- до 1 киловольта — 2 метра (для линий с самонесущими или изолированными проводами, проложенных по стенам зданий, конструкциям и т.д., охранная зона определяется в соответствии с установленными нормативно-правовыми актами минимальными допустимыми расстояниями от таких линий);
- 20 киловольт — 10 метров (5 метров для линий с самонесущими или изолированными проводами, размещенных в границах населенных пунктов);