Ўзбекистоннинг энергия самарадорлиги янги босқичга кўтарилмоқда
Ўзбекистон иқтисодиётида 2 йил давомида энергия самарадорлик чораларини кучайтириш ҳисобидан 3,3 млрд. кВт.с электр энергия ва 2,6 млрд. кубометр табиий газни тежаш режалаштирилмоқда.
Ушбу кўрсаткичлар мамлакатимиз Президентининг  2020 йил 10 июлда қабул қилинган “Иқтисодиётнинг энергия самарадорлигини ошириш ва мавжуд ресурсларни жалб этиш орқали иқтисодиёт тармоқларининг ёқилғи-энергетика маҳсулотларига  қарамлигини камайтиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-4779-сонли қарорида кўзда тутилган.
Энергия самарадорлиги ёки бошқача қилиб айтганда, иқтисодий ва ижтимоий соҳаларда энергия манбаларидан оқилона фойдаланиш, ишлаб чиқариш сектори рентабеллиги ва рақобатбардошлигини ошириш ҳамда энергия тежашнинг муҳим омили бўлиб, бу ўз навбатида энергия хавфсизлигига, иш ўринлари яратилишига, аҳоли фаровонлигининг ўсишига ва мамлакатнинг ривожланиши учун жиддий таъсир кўрсатмоқда.
Ушбу ҳужжатга мувофиқ, 1 августдан электр энергиясини янги ишга тушириладиган қуёш, шамол, биогаз электр станциялари, микро ва кичик гидроэлектрстанциялардан, шу жумладан, ўз эҳтиёжлари учун ишлаб чиқарилган ортиқча электр энергиясини кафолатланган тарзда сотиб олиш бўйича тариф белгиланади.
Қарорда саноат кўламидаги қайта тикланувчи энергия манбалари (гидроэлектрстанциялардан ташқари) соҳасидаги лойиҳаларни амалга ошириш учун потенциал инвесторларни аниқлаш шаффоф аукцион (танлов) савдолари орқали амалга оширилиши мустаҳкамланган.
Айни пайтда ушбу ҳужжатда 2020 йил 15 июлдан 31 декабргача бўлган даврда учинчи (тунгги) сменани ташкил этган маҳсулот ишлаб чиқарувчиларга фойдаланилган электр энергияси бўйича ҳисоб-китобларда камайтириш коэффициенти қўлланилиши кўзда тутилган.
Шунингдек,  олдиндан тўлов киритиш тўғрисидаги мажбурий талабни 30 фоизгача камайтириш давлат улуши 50 фоиз ва ундан ортиқ бўлган  корхоналарга татбиқ этилмайди.
Қарорда 3,3 миллиард кВт соат электр энергияси, 2,6 миллиард м3 табиий газ ва 16,5 минг тонна нефть маҳсулотларини тежашни назарда тутувчи 2020 –2022 йилларда иқтисодиёт тармоқларида ёқилғи-энергетика ресурсларини тежашнинг мақсадли параметрлари тасдиқланган.
Шунингек, ушбу ҳужжатда иқтисодиёт тармоқларининг йирик энергия сарфловчи корхоналарида энергия самарадорлигини ошириш ва ёқилғи-энергетика ресурсларини тежаш бўйича “Йўл харитаси” ҳам тасдиқланган.
Қарорда Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлигининг тузилмасига кирадиган, аввал ташкил этилган бюджетдан ташқари Тармоқлараро энергияни тежаш жамғармасининг таркиби тасдиқланди ва молиялан манбалари белгиланди.
Белгиландики, ушбу Жамғарма маблағлари қуйидагиларга йўналтирилади: бинолар ва кўп квартирали уйларда энергия самарадор технологиялар ва қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмаларини жорий этган ҳолда уларнинг энергия самарадорлигини ошириш; ушбу йўналишдаги ўқув марказлари ташкил этиш; тегишли стартап-лойиҳаларни молиялаштириш, қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмалари, иссиқлик насослари, конденсаторли батариялар ҳамда энергия самарадорлигини оширишга йўналтирилган ишлаб чиқариш корхоналарининг устав жамғармаларида иштирок этиш.
Ушбу қарор билан бир қатор масъул тузулмаларга, шу жумладан Энергетика вазирлигига топшириқлар берилган. Жумладан,  2 ой муддатда 285 та йирик корхонада энергоаудитни ўтказиш учун мамлакатимиз компаниялари ва хорижий компанияларини жалб қилиш, шунингдек уларнинг рўйхатини кенгайтириш бўйича таклифлар бериш белгиланган.
Ҳужжатда Энергетика вазирлигининг Ягона ахборот тармоғини яратиш кўзда тутилган бўлиб, уни 2021 йилнинг охиригача ишга тушириш мўлжалланган. Ягона ахборот тармоғидан олинган таҳлилий маълумотларга кўра, юқори энергия истеъмоли кузатиладиган корхоналарда мажбурий энергияаудити механизми жорий қилинади.

Энергоэффективность экономики Узбекистана выводится на новый уровень
В экономике Узбекистане за 2 года за счет мер повышения энергоэффективности планируется сэкономить 3,3 млрд. кВт.ч электроэнергии и 2,6 млрд. кубометров природного газа.
Такие параметры предусмотрены принятым 10 июля 2020 года постановлением Президента страны ПП-4779 «О дополнительных мерах по сокращению зависимости отраслей экономики от топливно-энергетической продукции путём повышения энергоэффективности экономики и задействования имеющихся ресурсов».
Энергоэффективность или, говоря иначе, рациональное использования энергоресурсов, в отраслях экономики и социальной сфере является важным фактором повышения рентабельности и конкурентоспособности производственного сектора и экономии энергоресурсов, что в свою очередь оказывает серьезное влияние на вопросы энергобезопасности, увеличения рабочих мест, роста благосостояния населения и в целом развития страны.
Документом устанавливается с 1 августа тариф по гарантированной закупке электроэнергии от вновь вводимых солнечных, ветровых и биогазовых электростанций, микро и малых гидроэлектростанций (ГЭС), в том числе излишков электроэнергии, производимой для собственных нужд.
Закреплено, что определение инвесторов для строительства и эксплуатации промышленных электростанций на основе возобновляемых источников энергии (ВИЭ), кроме ГЭС, осуществляется только через тендеры.
Документом на период с 15 июля по 31 декабря 2020 года устанавливаются льготы для производителей, организовавших третью (ночную) смену в виде применения понижающего коэффициента при расчетах за использованную электроэнергию.
Для предприятий, имеющих не менее 50% доли государства не будет применяться возможность снижения обязательного требования о внесении предоплаты (до 30%) по природному газу и электроэнергии.
Постановлением утверждены целевые параметры экономии топливно-энергетических ресурсов в отраслях экономики на 2020-2022 годы, предусматривающие экономию электроэнергии - на 3,3 млрд. кВт.ч, природного газа - 2,6 млрд. кубометров, нефтепродуктов - 16,3 тыс. тонн.
Документом также утверждены «Дорожная карта» по повышению энергоэффективности на крупных предприятиях и график проведения энергоаудита.
Постановлением утверждена структура и определены источники финансирования ранее созданного внебюджетного Межотраслевого фонда энергосбережения, входящего в структуру Министерства энергетики Республики Узбекистан.
Установлено, что средства данного Фонда используются на: финансирование подготовки ТЭО проектов по повышению энергоэффективности, в том числе по улучшению тепловой защиты зданий и многоквартирных жилых домов; создание учебных центров тематической направленности; развитие соответствующих стартапов и участие в уставном фонде предприятий по производству установок возобновляемых источников энергии, тепловых насосов, конденсаторных батарей и другой продукции, направленной на повышение энергоэффективности.
Постановлением дан ряд поручений ответственным структурам, в том числе Министерству энергетики. В частности предписано в 2-месячный срок обеспечить привлечение ведущих компаний (отечественных и международных) для проведения энергоаудита на 285 крупных промышленных предприятиях, а также внести предложение по расширению их перечня.
Документом предусмотрено создание Единой информационной системы Министерства энергетики, ввод в эксплуатацию которой запланирован на конец 2021 года. На основе аналитических данных, полученных из Единой информационной системы, будет внедрен механизм обязательного энергоаудита предприятий с высоким энергопотреблением.