Венгрия Ўзбекистоннинг атомга оид лойиҳаларида фаол иштирок этиш ниятида
2020 йил 16 июлида Тошкентда Ўзбекистон Энергетика вазирлиги раҳбариятининг Венгрия ташқи ишлар ва ташқи савдо вазири Петер Сийярто бошчилигидаги делегацияси билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашув Венгрия делегациясининг Ўзбекистонга расмий сафари доирасида бўлиб ўтди.
Мулоқот давомида Венгрия томонидан энергетика соҳасида, хусусан, Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги қошидаги “Ўзатом” агентлиги ва Венгриянинг ядро энергетикаси соҳасидаги MVM Paksi Atomeromu Ltd. илмий маркази даражасида атом электр странциясини қуриш ва ядро энергетикаси соҳасида илмий алмашинув соҳасидаги ҳамкорликка тайёр эканлиги маълум қилинди.
Венгриянинг ENIOX компанияси томонидан йирик иссиқлик станцияларида, ва шу жумладан АЭС да муваффақиятли қўлланиладиган қайтадиган сувларни совутишнинг “қуруқ” усулидан фойдаланиш имкониятлари муҳокама қилинди. Ушбу компаниянинг бой тажрибаси энг аввало, сув ресурслари бўйича муайян тақчиллик мавжуд бўлган  қурғоқчил ҳудудларда фойдаланиш кўзда тутилмоқда.  Венгрия томони Венгриянинг ENIOX  компанияси ушбу лойиҳада иштирок этган тақдирда  «Эксим Банка Венгрия» томонидан 130 млн. еврога тенг қийматда молиялашга тайёр эканлигини маълум қилди.
«Ўзатом» агентлиги, шунингдек қатор вазирлик ва идоралар мутахассислари 2018 ва 2020 йилларда Венгрияга қилинган сафари давомида Венгрия ядро энергетикасининг объектлари билан яқиндан танишган, ушбу мамлакатнинг атом электрстанцияларини қуриш ва улардан фойдаланиш соҳасидаги тажрибасини ўрганган эди.
Хусусан, ҳозирги пайтда Россия дизайнидаги «Пакш-2» АЭС ни “тайёр ҳолда” қуриш шарти билан лойиҳа амалга оширилмоқда. Ушбу иншоот “Ростатом” давлат корпорацияси томонидан барпо этилмоқда.  «Пакш-2» иккита ВВЭР-1200 энергоблокига эга бўлади, яъни Венгрия томони таъкидлаганидек, Ўзбекистоннинг биринчи атом элекстранцияси билан ўхшаш технологик параметерларга эга бўлади.
Венгерия томонидан ўзаро ҳамкорликнинг таълимга оид жиҳати таъкидланди, бу борада ривожланиш тенденцияси кузатилмоқда. Яъни, Ўзбекистонлик талабалар учун квота 30 тадан 100 кишигача кўпайтирилди, унинг доирасида
атом энергетикасини ўрганиш дастурини Будапешт политехника унверситетитида жорий қилиш таклиф қилинмоқда.
Муҳокама қилинган барча масалалар бўйича дастлабки келишувларга эришилди ва икки мамлакат мутахассислари жалб қилинган ҳолда бу борадаги ишлар давом эттирилади.

Венгрия намерена активно участвовать в атомных проектах Узбекистана
16 июля 2020 года в Ташкенте состоялась встреча руководства Министерства энергетики Узбекистана с делегацией Венгрии во главе с министром иностранных дел и внешней торговли Петером Сийярто.
Встреча прошла в рамках официального визита венгерской делегации в Узбекистан.
В ходе диалога была озвучена готовность венгерской стороны к партнерству в энергетической сфере, в частности на уровне сотрудничестве между Агентством «Узатом» при Министерстве энергетики Республики Узбекистан, Академии наук Республики Узбекистан и Венгерским научным центром в области ядерной энергетики MVM Paksi Atomeromu Ltd. в вопросах строительства атомной электростанции и научного обмена в области ядерной энергетики.
Обсуждены возможности использования успешно применяющегося в венгерской компании ENIOX «сухого» метода охлаждения оборотной воды на крупных тепловых станциях в том числе и АЭС. Богатый опыт данной компании направлен в первую очередь на использование таких методов охлаждения в засушливых регионах, испытывающих определённый дефицит в водных ресурсах. Венгерской стороной отмечена готовность предоставить финансирование «Эксим Банка Венгрии» в размере 130 млн. евро при участии венгерской компании ENIOX в данном проекте.
Специалисты Агентства «Узатом», а также ряда других министерств и ведомств в ходе визитов в 2018 и 2020 году в Венгрию подробно ознакомились с объектами венгерской ядерной энергетики, изучили опыт этой страны в области строительства и эксплуатации атомных электростанций.
В частности, в настоящее время реализуется проект по строительству на условиях «под ключ» АЭС «Пакш-2» российского дизайна, которая возводится Госкорпорацией «Росатом». «Пакш-2» будет иметь два энергоблока ВВЭР-1200, то есть, как было отмечено венгерской стороной, имеет аналогичные технические параметры с будущей первой атомной электростанцией Узбекистана.
Венгерской стороной был подчеркнут образовательный аспект взаимного сотрудничества, который уже имеет место и тенденцию к развитию. Это выражается в увеличении с 30 до 100 человек квоты для студентов из Узбекистана, в рамках которой предложено ввести   программу по изучению атомной энергетики в Будапештском политехническом университете.
По всем обсужденным вопросам сторонами достигнуты предварительные договоренности и их дальнейшая проработка будет вестись с привлечением специалистов двух стран.