Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodini rekonstruktsiya qilish va modernizatsiyalash ishlari to‘g‘risida ma’lumot
• Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodini rekonstruktsiya qilish va modernizatsiyalash ishlari to‘g‘risida ma’lumot
Avval xabar berilganidek, 2020-yildan 2023-yilgacha Fargona NQIZ da yuqori konsentratsiyali vodorod ishlab chiqarish, yengil nafta Izomerizatsiyasi hamda vakuum distillyatlari va asfaltsizlantirilgan moy fraktsiyasi Gidrokrekingi kabi yangi qurilma va jarayonlarni loyihalash, jihoz va materiallarni sotib olish, qurish va ishga tushirish buyicha kompleks ishlarni amalga oshirish rejalashtirilgan.
Bugungi kunga, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 7-fevraldagi 67-sonli qaroriga muvofiq belgilangan vazifalar yuzasidan bir qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Shu tariqa, Fransiya davlatining “Axens” kompaniyasi bilan dastlabki ishlarni bajarish hamda Gidrokreking va Izomerizatsiya qurilmalarini litsenziyalash va loyihalash bo‘yicha, “Amec Foster Wheeler - WOOD” (Buyuk Britaniya) kompaniyasi bilan litsenziyalanmaydigan qurilmalarni loyihalash va FEED bazaviy loyihasini ishlab chiqish, “Axens” (Fransiya) kompaniyasi bilan dizel yoqilg‘isini gidrotozalashga mo‘ljallangan yangi katalizatorni ishlab chiqarish va yetkazib berish, eski katalizatorni zamonaviy va samarador katalizatorga almashtirish magsadida, “Argus Media” (Buyuk Britaniya) kompaniyasi bilan asos va tovar moylarining bozorida marketing tadqiqotlarini o‘tkazish, “UzLiTi-Engineering” MCHJ QK bilan loyihaning Texnik-iqtisodiy asosini ishlab chiqish hamda "O'zGASHKLITI" DUK bilan qurilish maydonlarida muhandislik tadqiqotlarini o‘tkazish bo‘yicha o‘zaro shartnomalar imzolandi.
Ushbu shartnomalar doirasida loyihalash uchun uglevodorod hom-ashyosi tarkibi tasdiqlandi, Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodining kelajakdagi konfiguratsiyasi va yiliga 2 million tonna uglevodorod xom-ashyosini qayta ishlash uchun yangi litsenziyalangan qurilmalarning talab etilgan quvvatlari aniqlandi, shuningdek, amalga oshirilgan dastlabki ishlar va ishlab chigilgan LP model bo‘yicha yakuniy hisobot tayyorlandi. Yangi texnologik qurilmalarining loyiha hujjatlari paketini ishlab chiqish hamda bazaviy loyihalash (FEED), shuningdek, mavjud qurilmalar va energiya inshootlarini rekonstruktsiya qilish yuzasidan loyihaviy qarorlar ishlab chiqish bo‘yicha ishlar amalga oshirilmoqda.
Litsenziar “Axens” va FEED pudratchi - Amec Foster Wheeler - WOOD ishtirokida boshlang‘ich yig‘ilishlar (FEED и PDP Kick off meeting) o‘tkazildi.
Bundan tashqari, investitsion loyiha doirasida, FEED bazaviy loyihasini muvofiqlashtirish hamda loyihani atrof-muhitga ta'sirni baholash hujjatlarini ishlab chiqish uchun tanlov asosida mahalliy institut va tashkilotlarni jalb etish ishlari amalga oshirilmoqda.
Shu bilan birga, Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodida buxgalteriya hisobi, hujjat aylanishi va ishlab chiqarish jarayonlarini avtomatlashtirish uchun dasturiy ta'minoti hamda raqamli tehnologiyalarni joriy etishga qaratilgan chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda (birinchi bosqichni amalga oshirish 2020 yilga mo‘ljallangan).
Ta’kidlash lozimki, dizel yoqilg‘isini gidrotozalashga mo‘ljallangan katalizatorni almashtirish natijasida Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodi joriy yilning 4-choragida, yevropaning sifat bo‘yicha zamonaviy standartlariga muvofiq dizel yoqilg‘isi ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodini modernizatsiyalash va rekonstruktsiya qilish ishlari davom etmoqda.

О ходе модернизации и реконструкции Ферганского НПЗ
Как ранее сообщалось, в период с 2020 по 2023 год, запланирован комплекс работ по проектированию, закупке оборудования и материалов, строительству и проведению пуско-наладочных работ новых установок и процессов получения высококонцентрированного водорода, изомеризации легкой нафты и гидрокрекинга вакуумных дистиллятов и деасфальтизата на Ферганском нефтеперерабатывающем заводе (Ферганский НПЗ).
К настоящему времени, в рамках Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан №67 от 07.02.2020г., проведены и ведутся соответствующие работы.
Так, заключены контракты с компаниями «Axens» (Франция) на проведение ранних работ, по лицензированию и проектированию установок гидрокрекинга и изомеризации, «Amec Foster Wheeler - WOOD» (Великобритания) -  разработку проектной документации нелицензионных установок и базового проекта FEED, «Axens» (Франция) - изготовление и поставку катализатора гидрочистки дизельного топлива, с целью замены старого на более современный и высокоэффективный катализатор, «Argus Media» (Великобритания) на проведение маркетинговых исследований рынка базовых и товарных масел, СП ООО «УзЛИТИинжиниринг» - разработку ТЭО проекта, а также «УзГАШКЛИТИ» - проведение инженерных изысканий на площадках под строительство.
В рамках указанных контактов утвержден состав проектного углеводородного сырья, определены будущая конфигурация Ферганского НПЗ и требуемые мощности новых лицензионных установок для переработки 2 млн. тонн углеводородного сырья в год, а также подготовлен финальный отчет по проведенным ранним работам и линейного программирования (LP Model). Начата работа по разработке пакета проектной документации новых технологических установок и базового проекта (FEED), а также проектных решений по реконструкции существующих установок и объектов энергохозяйства.
Проведены стартовые совещания (FEED и PDP Kick off meeting) с участием лицензиара «Axens» и FEED подрядчиком - «Amec Foster Wheeler - WOOD».
Кроме того, в рамках реализации инвестиционного проекта начаты работы по привлечению на конкурсной основе местных институтов и организаций на проведение работ по адаптации базового проекта FEED и проекта ЗВОС.
Одновременно, ведутся работы по реализации мероприятий (внедрение первого этапа запланировано уже в 2020 году), направленных на внедрение на Ферганском НПЗ программного обеспечения для автоматизации учета, документооборота и цифровизации производственных процессов.
Следует отметить, что в результате замены катализатора гидрочистки дизельного топлива, Ферганский НПЗ уже в 4 квартале с.г. будет способен наладить выпуск дизельного топлива в соответствии с современными европейскими стандартами качества.