Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги депутат Расул Кушербаевнинг гапларига эътироз билдириб, қуйидагиларни маълум қилади
• Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги депутат Расул Кушербаевнинг гапларига эътироз билдириб, қуйидагиларни маълум қилади
«Ўзбекнефтегаз» АЖга 401 млрд. сўмлик субсидия, “Иссиқлик электр станциялари” АЖ учун 500 млрд. сўмлик субсидия ва “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ учун 250 млрд. сўмлик ссуда шаклида давлат  ёрдамининг кўрсатилиши истеъмолчиларни, энг аввало Ўзбекистон аҳолисини  мунтазам равишда сифатли газ ва электр энергияси билан таъминлаш зарурияти билан изоҳланади.
Қайд этиш зарурки, ушбу маблағларнинг ажратилиши тўғрисидаги қарор Ўзбекистон Президентининг қарорига асосан махсус комиссия томонидан қабул қилинган.
Маълумки, электр ва газ таъминоти соҳалари барқарор фаолият юритиши учун катта моддий харажатлар талаб қилинади. Бу энг аввало, ҳар кунлик жараён билан боғлиқ бўлиб, унда улкан саноат занжири иштирок этади. Ушбу занжир таркибида электр энергия ишлаб чиқарувчи, ер қаъридан газ олувчи, уни етказиб бериш, тақсимлаш билан, айни пайтда газ ва электр таъминоти тизимларининг ҳолатини кузатиш билан шуғулланувчи компаниялар мавжуд.
Бундан ташқари, ҳар йили ёз фаслида бу соҳада бутун тизимни куз-қиш мавсумига тайёрлаш, йилнинг совуқ фаслида узулишларга йўл қўймаслик мақсадида қўшимча ишлар олиб борилади.
Айни пайтда, карантин даврида Ўзбекистон аҳолисини ижтимоий қўллаб-қувватлаш мақсадида электр энергия ва газ таъминотидан уларнинг истеъмоли учун ўз вақтида ҳақ тўламаганларни тармоқдан узмаслик тўғрисида қарор қабул қилинган. Шу сабабли электр энергияси ва газ етказиб бериш бўйича бутун тизимнинг фаолият юритиши учун зарур бўлган маблағлар билан уларнинг истеъмоли учун келиб тушаётган маблағлар ўртасида узулиш вужудга келди.
Фаолиятимизнинг бош самараси – аҳолини зарур электр энергияси ва газ билан барқарор равишда таъминлашдан иборат.
Бу иш эса, мазкур соҳа мутахассислари, COVID-19 тарқалган хавфли бир шароитда, масофали ишлаш имкониятига эга бўлмаган ҳолда, ўз иш ўринларини тарк этмай, фаолият юритиб келаётган минглаб мутахассислар томонидан таъминланмоқда.
Айни пайтда, тўловлар билан боғлиқ вазият яхшилангач, давлат томонидан соҳани қўллаб-қувватлашга ажратилган маблағлар бюджетга қайтарилади.
Шуни таъкидлаш керакки, депутат Р.Кушербаевнинг баландпарвоз фикрларни билдиришдан аввал ўзи тилга олган тузилмаларга мурожаат қилган тақдирда, у шубҳасиз тегишли жавобларни олган бўлар эди. Масъулияти шахслар томонидан билдириладиган фикрлар масаланинг моҳиятини яхши билишга асосланиши керак. Бунинг натижасида фақат асоссиз даъволарга ўрин қолмас эди.
Қўлда депутатлик мандати билан ўз соғлигини хавф остига қўйиб, барча санитария-гигиена талабларига амал қилган ҳолда пандемия шароитида ўзининг жасоратли меҳнатини давом эттираётган мутахассисларнинг ишига эътибор бермаслик мумкиндир. Аслида эса масаланинг моҳиятига етиш учун жойларга, ҳудудларга бориш, ушбу мутахассислар билан учрашиш лозим эди.
Ушбу даврда иқтисодиётни қўллаб-қувватлаш бўйича чоралар дунёнинг барча мамлакатларида қабул қилинмоқда, Европа комиссияси, АҚШ ҳукумати ва бошқа мамлакатлар ҳукуматлари томонидан қабул қилинмоқда.
Ўзбекистонда ҳам иқтисодиётнинг базавий тармоқларини қўллаб-қувватлаш бўйича тегишли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.

Министерство энергетики Республики Узбекистан, реагируя на высказывания депутата Расула Кушербаева, отмечает следующее
• Министерство энергетики Республики Узбекистан, реагируя на высказывания депутата Расула Кушербаева, отмечает следующее
Оказание государственной поддержки в виде субсидии на 401 млрд. сумов для АО «Узбекнефтегаз», субсидии на 500 млрд. сумов для АО «Тепловые электростанции» и кредита на 250 млрд. сумов для АО «Региональные электрические сети» связано с необходимостью регулярного и качественного снабжения потребителей, прежде всего, населения Узбекистана, газом и электроэнергией.
Отметим, что решение о выделении данных средств принято специальной комиссией согласно постановлению Президента Узбекистана.
Как всем известно, сферы энерго- и газоснабжения для своего стабильного функционирования требуют больших материальных затрат. Это связано, прежде всего с ежедневным процессом, в котором задействована огромная промышленная цепочка, куда входят компании, вырабатывающие электроэнергию и добывающие газ из недр земли, их поставляющие, распределяющие, следящие за состоянием систем газо- и энергоснабжения.
Кроме того, ежегодно в летний период в данной сфере проводятся дополнительные работы, связанные с подготовкой всей системы к предстоящему осенне-зимнему периоду, с целью недопущения сбоев в холодное время года.
В тоже время, в связи с социальной поддержкой населения Узбекистана, в период карантина принято решение о неотключении от поставок электроэнергии и газа тех, кто своевременно не оплатил за их потребление. В этой связи возник разрыв между необходимыми средствами для функционирования всей системы поставок электроэнергии и газа и средствами, поступающими за их потребление. Необходимая в этом случае поддержка и была оказана государством.
Главный её результат – стабильное снабжение населения такими необходимыми электроэнергией и газом.
Это обеспечивают, в том числе, тысячи и тысячи специалистов данной сферы, которые в опасных условиях распространения COVID-19 находятся на своих рабочих местах, не имея возможности перейти на удаленную работу.
При этом, как только ситуация с платежами нормализуется, поступившие для поддержки отрасли от государства деньги, будут возвращены в бюджет.
Хотелось бы отметить, что если бы риторике депутата Р.Кушербаева предшествовал бы грамотный запрос в те структуры, о которых он так громко говорил, то безусловно, он получил бы соответствующий ответ. Каждое высказывание ответственных лиц должно базироваться на точном понимании предмета. Тогда необоснованных претензий было бы гораздо меньше.
Имея депутатский мандат можно и больше обращать внимание на трудовой подвиг специалистов, которые не щадя своего здоровья, соблюдая все необходимые санитарно-гигиенические требования, и в условиях пандемии  находятся на своей трудовой вахте. Чтобы убедиться в этом, стоит съездить на места, в регионы, встретиться непосредственно с этими специалистами.
В данный период меры по поддержке экономики принимаются во всех странах мира, такие решения выносятся на уровне Европейской комиссии, правительств США и других стран.