Магистрал газ қувурлари тизимига АСКУГ дастури жорий этилмоқда
Юртимизда амалга оширилаётган турли соҳалардаги ислоҳотлар мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, аҳоли турмуш даражасини яхшилаш каби эзгу мақсадлар йўлида олиб борилмоқда. “Ўзтрансгаз” акциядорлик жамияти тизимида ҳам янгиланишларга ҳамоҳанг тарзда тармоқни модернизациялаш, инновацияларни тадбиқ этиш ишлари долзарб тус олган. Бажарилаётган ишлар моҳияти - тизим ишида учровчи ортиқча оворагарчиликларга ва ҳисоб-китоблардаги ноаниқликларга барҳам бериш орқали истеъмолчиларга қулайлик яратишда кўзга ташланмоқда. “Ўзтрансгаз” АЖ фаолиятига АСКУГ тизимининг жорий этилаётганлиги ҳам муҳим янгиликлардан бири сифатида эътиборли. Зеро, “Табиий газ назорати ва ҳисобини автоматик юритиш тизими” АСКУГ - табиий газ таъминотини яхшилашга қаратилган самарадор ва истиқболли инновацион лойиҳа ҳисобланади.
Дастлаб, тизимнинг дастурий таъминотини ишлаб чиқиш мақсадида бир нечта хорижий компанияларнинг тажрибалари ўрганилди ва янги дастур ишлаб чиқилди. Дастурни тайёрлашда газ ҳисобини олиб боришнинг самарали, шаффоф ва ноўрин аралашувларсиз тартибини йўлга қўйишга эътибор қаратилди. Тизим орқали шунингдек, ҳисобдондаги кўрсаткичларни ўзгартириш мақсадида қилинган ҳар қандай уринишлар ҳақида тезлик билан огоҳлантирувчи хабар етиб келишига эришилади. АСКУГни ишга тушириш жараёнида маҳаллий мутахассислар хизматидан фойдаланиш, уларни қўллаб-қувватлаш мақсадида “Ўзнефтгазинформатика” АЖ билан 2020 йилнинг охиригача тизимни тўлиқ ишлаш имкониятини яратиш бўйича шартнома имзоланган. Ҳозирги кунда республикамиздаги мавжуд газ тақсимлаш станциялари ва газ ўлчаш станцияларининг деярли барчаси АСКУГ тизимига уланиб тест синови тарзида ишламоқда. Етказиб берилаётган табиий газ ҳажмлари тўлиқ автоматлаштирилган ҳолда ҳисобга олинмоқда.
Жамият бошқарув аппаратида ташкил этилган “Марказлашган диспетчерлик хизмати” дастурнинг энг муҳим бўғини ҳисобланади. Чунки, тизимга уланган ҳисобдонлар назорати айнан шу хизмат томонидан олиб борилади. Диспетчерликда объектларнинг ўлчов нуқтасидаги тўлиқ маълумотларни - яъни реал ҳолат кўрсаткичи, амалдаги кириш босими, табиий газнинг бир сутка давомидаги кириш ҳажми, бир кун аввалги ҳудди шундай кўрсаткичлар, харорат, босим ва босимнинг тушиб кетиши билан боғлиқ барча маълумотлар кузатиб борилади. Бу кўрсаткичлар шунингдек, мониторда графиклар тарзида ҳам акс этиб туради. Дастурда истеъмолчиларнинг шахсий кабинетлари ҳам шакллантирилган бўлиб, саҳифадан истеъмолчи тўғрисидаги умумий маълумотлар, табиий газ истеъмоли миқдори ва етказиб берилаётган ҳажмлари акс этган кўрсаткичлар ўрин олади.
Шу ўринда “Ўзтрансгаз” АЖнинг Магистрал газ қувурларидаги технологик газ ҳисоблагичларни янги тизимга улаш натижасида эришилган дастлабки кўрсаткичларга эътибор қаратамиз. 2020 йил январь-май ойларида 51 млн. куб. метр табиий газ йўқотишларининг олди олинди ва жамиятнинг қарийб 20 млрд. сўм маблағи иқтисод қилинди. Бу кўрсаткич ўтган йилнинг мос даври билан (истеъмол ҳажмларидаги ўзгаришларни ҳисобга олган ҳолда) солиштирилганда 43 млн. куб. метр табиий газ йўқотишларининг олди олинганини билдиради.
Умуман олганда АСКУГ тизимининг йўлга қўйилиши туфайли қуйидаги афзалликларга эришиш мумкин:
биринчидан - табиий газ истеъмолидаги йўқотишлар камайтирилади;
иккинчидан - магистрал газ қувурларига уланган йирик ва стратегик истеъмолчиларнинг газ сарфини назорат қилиш ҳамда газ ҳисоблагичларига навбатдан ташқари аралашувларини аниқлаш имконияти яратилади. Чунки тизимда - газ сарфи ҳисоблагичларидаги 100га яқин кўрсаткичларни таҳлил қилиш орқали ҳар қандай навбатдан ташқари аралашувларни ўз вақтида аниқлаш имконияти мавжуд;
учинчидан - табиий газ сарфи ўлчов қурилмаларидаги маълумотларни узоқ муддат сақлаш ва таҳлил қилиш имконияти яратилади. Мавжуд сервер қурилмалари хотирасида маълумотларни 5 йилдан ортиқ давр мобайнида сақлаш мумкин. (Шу пайтгача амалда бўлган газ сарфи қурилмалари маълумотларни ўз хотирасида 62 кунгача сақлай олар эди);
тўртинчидан - тизим табиий газ сарфи ўлчов қурилмаларидаги хатолик ва носозликларни ўз вақтида аниқлаш, оператив маълумот олиб, уни тезкорлик билан таҳлил қилиш имкониятини беради.
Режага кўра, АСКУГ тизимини ишга тушириш жараёни жорий йил сентябрь ойи охиригача якунланади. Тўртинчи чорак давомида тўлиқ фойдаланишга топширилганидан сўнг, тизимнинг функционал имкониятларини ошириш бўйича ишлар давом эттирилади.

В систему магистральных газопроводов внедряется программа АСКУГ
В Узбекистане в последние годы осуществляются преобразования в различных сферах, главной целью которых являются социально-экономическое развитие страны и улучшение уровня жизни населения. В ходе данных реформ в системе акционерного общества «Узтрансгаз» приобрели актуальность модернизация отрасли и внедрение инноваций. Суть этих преобразований – устранение имеющей место в системе волокиты, неточностей в расчетах и, в конечном итоге, создание удобств потребителям.
Одним из важных  новшеств в АО «Узтрансгаз» является внедрение системы «Автоматизированная система коммерческого учета газа». АСКУГ - это эффективный и перспективный инновационный проект, направленный на улучшение снабжения потребителей природным газом.
До начала работы над новой программой был изучен опыт нескольких зарубежных компаний с целью разработки программного обеспечения системы.
При подготовке программы было обращено внимание на налаживание эффективного и прозрачного порядка ведения учета газа, исключающего необоснованное вмешательство. Также достигнуто незамедлительное поступление через систему предупреждающего сообщения о любых попытках, сделанных с целью изменения показаний в счетчике. Для использования услуг местных специалистов в процессе пуска системы АСКУГ и её работе, заключен договор с АО «Узнефтгазинформатика» о сотрудничестве до конца 2020 года.
В настоящее время практически все имеющиеся в республике газораспределительные и газоизмерительные станции подключены к системе АСКУГ и работают в тестовом режиме. Объемы поставляемого природного газа учитываются полностью в автоматизированном порядке.
Самым важным звеном программы является созданная в аппарате управления общества «Централизованная диспетчерская служба», которой ведется контроль подключенных к системе счетчиков. В диспетчерской отслеживаются полные данные в точке измерения объектов - то есть показания реального состояния, фактическое входное давление, суточный входной объем природного газа, а также аналогичные показатели за день до этого, температура, давление и все сведения, связанные с понижением давления. Данные показатели также отражаются на мониторе в виде графиков. В программе сформированы личные кабинеты потребителей, на этой странице нашли свое место общие сведения о потребителе, показатели объемов потребленного и поставленного природного газа.
Хотелось бы обратить внимание на предварительные показатели, достигнутые в результате подключения к новой системе технологических газовых счетчиков магистральных газопроводов АО «Узтрансгаз». В январе-мае 2020 года предотвращена потеря 51 млн. куб. метров природного газа и сэкономлены средства общества на сумму почти 20 млрд. сум. При сравнении данного показателя с тем же периодом прошлого года (с учетом изменений в объемах потребления) предотвращена потеря 43 млн. куб. метров природного газа.
В целом благодаря налаживанию системы АСКУГ можно достичь следующих преимуществ:
во-первых - снижаются потери в потреблении природного газа;
во-вторых - создается возможность контролировать расход газа подключенных к магистральным газопроводам крупных и стратегических потребителей, а также выявлять внеочередные вмешательства в газовые счетчики. В системе имеется возможность своевременно выявлять любые внеочередные вмешательства путем анализа около 100 показателей в счетчиках расхода газа;
в-третьих - создается возможность для долговременного хранения и анализа данных в установках по измерению расхода природного газа. В памяти имеющихся серверных установок данные можно хранить в течение более 5 лет. (Действовавшие до сегодняшнего времени установки расхода газа могли хранить данные в своей памяти до 62 дней);
в-четвертых - система позволяет своевременно выявлять ошибки и неисправности в установках по измерению расхода природного газа, оперативно получать данные и незамедлительно анализировать их.
Согласно плану, процесс пуска в работу системы АСКУГ завершится до сентября текущего года. После полной сдачи в эксплуатацию в течение четвертого квартала, продолжатся работы по повышению функциональных возможностей системы.