Энергетика вазири ва “Ўзбекнефтгаз” АЖ Бошқаруви раиси томонидан GTL заводидаги қурилиш-монтаж ишлари ҳолати ўрганилди
• Энергетика вазири ва “Ўзбекнефтгаз” АЖ Бошқаруви раиси томонидан GTL заводидаги қурилиш-монтаж ишлари ҳолати ўрганилди
Энергетика вазири Алишер Султонов ва “Ўзбекнефтгаз” АЖ Бошқаруви раиси Қашқадарё вилоятидаги GTL заводининг қурилиш майдонида бўлиб, карантин қоидаларига риоя этилаётганлик ва амалга оширилаётган сўнгги босқич қурилиш-монтаж ишлари ҳолатини ўрганди.
Коронавирус пандемияси туфайли, заводнинг қурилиш майдонидаги ишчи-ходимлари учун лойиҳа ҳудудида 1400 ўринга мўлжалланган махсус карантин зонаси ва 400 ўринли госпитал ташкил этилди.
Шу жумладан, 5 та тез ёрдам машиналари ва 30 дан зиёд тиббиёт ходимларининг доимий навбатчилиги ташкил этилган бўлиб, коронавирус тестлари учун ускуналар, пульсоксиметр, оксигенератор ва бошқа зарур бўлган тиббиёт ускуналари билан жиҳозланган махсус лаборатория ва дори-дармонларнинг захираси яратилди.
Энергетика вазири ташриф давомида ишчи-ходимлар учун яратилган ишлаш ва яшаш шароитларини тўлиқ ўрганди ва “Uzbekistan GTL” МЧЖ ва “Шўртан ГКМ” МЧЖ ҳамкорлигида ташкил этилган қўшимча махсус лаборатория билан ҳам танишди.
ПЗР тестларни бажариш учун харид қилинган ускуна ва дори-дармон захираси бўйича қўшимча топшириқлар берилди.
“Uzbekistan GTL” раҳбари томонидан қурилиш майдонида санитария-эпидемиология ҳолати яхшилангунига қадар ишчилар сони камайтирилганлиги, шу жумладан лойиҳага жалб этилган ишчи-ходимларга муносиб меҳнат ва яшаш шароитлари яратилганлиги ҳамда ўз вақтида иш ҳақлари тўлаб берилаётганлиги борасида ахборот берилди.
Таъкидлаш керакки, минтақадаги энг инновацион ишлаб чиқариш корхоналаридан бири бўлиши кутилаётган ушбу заводда карантин ва хавфсизлик талабларига риоя қилган ҳолда иш бир неча сменада ташкил қилинган бўлиб, қурилиш ишлари шу йилнинг охирида якунланиши режалаштирилган.
Ташриф давомида Энергетика вазири раҳбарлигида сайёр йиғилиш ўтказилди ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг лойиҳа бажарилишини таъминлаш юзасидан топшириқлар ижроси ҳолати ўрганилиб чиқилди, қурилишни якунлаш бўйича муаммоли масалалар муҳокама қилинди.
Шунингдек, GTL заводини ишга тушириш ва созлаш ишларини сифатли бажарилишини таъминлаш, шу ишларни бажарадиган ва заводни кейинчалик эксплуатациясини амалга оширадиган мутахассиларни билим савияси, кўникма ва малакаларини доимий равишда ошириб борилиши зарурлиги алоҳида қайд этилди.
Йиғилишда Энергетика вазирлиги, “Ўзбекнефтгаз” АЖ, “Uzbekistan GTL” МЧЖ, “Шўртан ГКМ” МЧЖ, “Eriel Group” МЧЖларнинг раҳбарлари, ҳамда бош пудратчи – “Hyundai Engineering Ltd.” ва “Enter Engineering Pte. Ltd.” консорциуми, лойиҳанинг бошқаруви бўйича маслаҳатчиси - TechnipFMС компаниясининг дирекция раҳбарлари, шунингдек масъул мутахассислар иштирок этдилар.
Ҳозирги вақтда айрим хорижлик мутахассисларни ватанларига юбориш ишлари олиб борилаяпти. Шунингдек, қурилиш-монтаж ишларини узлуксизлигини таъминлаш мақсадида маҳаллий ва хорижлик янги мутахассисларни жалб қилиш режаси ишлаб чиқилмоқда.
Узоқ вақтдан буён завод қурилишида ишлаётган ҳиндистонлик, веьтнамлик ва хитойлик ишчиларни малакали мутахассислар билан ўрин алмашиштириш ҳамда уларни чартер рейслар билан уйларига қайтариш режалаштирилмоқда.
Бундан ташқари лойиҳа менежерларига ишчилар билан ҳар куни тарбиявий-тушунтириш, мотивацион суҳбатлар уюштириш, руҳий қўллаб-қувватловга оид ишларни ташкил қилиш таъкидланди.
Шунингдек, “Шўртан газ кимё комплексининг тозаланган метани негизида синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш” инвестиция лойиҳаси доирасида пудратчилар томонидан лойиҳани амалга оширилишининг умумий кўрсатгичи 90 фоизга бажарилгани маълум қилинди.
Қурилиш майдонига 93 фоиз асосий технологик ускуна ва қурилмалар етказилгани, шундан, 73 фоизи (ёки 34,1 минг тоннага тенг) заводнинг технологик ҳудудига ўрнатилгани таъкидланди.
Таъкидлаш керакки, тўлиқ лойиҳалаш қувватига эришгач, заводда йилига 3,6 миллиард кубометр табиий газ (метан) қайта ишланади ва 1,5 миллион тонна юқори сифатли синтетик суюқ ёқилғи, жумладан, 307 минг тоннадан ортиқ авиакеросин, 724 минг тонна дизел ёқилғиси, 437 минг тонна нафта ва 53 минг тонна суюлтирилган газ ишлаб чиқарилади.

Рассмотрен ход реализации проекта GTL в условиях карантина
1 августа 2020 года на строительной площадке завода GTL в Кашкадарьинской области, под руководством министра энергетики А.С.Султанова, проведено расширенное заседание Министерства энергетики Республики Узбекистан и АО «Узбекнефтегаз».
В ходе рабочего совещания были детально рассмотрены текущие темпы реализации инвестиционного проекта GTL, в том числе объемы выполняемых строительно-монтажных и пред-пусконаладочных работ завода, а также особое внимание уделено эпидемиологической обстановке на территории проекта.
В совещании приняли участие руководители Министерства энергетики, АО «Узбекнефтегаз», ООО «Uzbekistan GTL», ООО «Шуртанский ГХК», ООО «Eriel Group», руководители дирекций проекта консорциума генерального подрядчика «Hyundai Engineering Ltd. Co.» и «Enter Engineering Pte. Ltd.», консультанта по управлению проектом TechnipFMC, а также ответственные специалисты.
Реализация инвестиционного проекта сейчас на стадии завершения и ее готовность составляет 90%. Однако, сегодня, несмотря на целый ряд превентивных эпидемиологических мер, в связи с регистрацией случаев заражения коронавирусной инфекцией на строительной площадке, количество рабочих было значительно сокращено до двух тысяч человек, но это временные меры. Данное резкое сокращением количества рабочих на площадке (с 11 тысяч до двух тысяч) связано с организацией и проведением тестирования всех, без исключения, работников находящихся на территории проекта. Постепенно количество работников увеличивается в зависимости от результата на COVID-19.
В настоящее время разрабатывается график отправки иностранных специалистов на родину, а также график мобилизации новых работников из регионов Узбекистана и из-за рубежа на строительную площадку для продолжения строительно-монтажных работ.
Ближайшими чартерными рейсами планируется отправить на родину граждан Индии, Вьетнама и КНР долгое время работавших в проекте без предоставления отпуска с заменой данных работников соответствующим по квалификации работников.
Поручено подрядным компаниям разработать график организации отъезда и замены соответствующего персонала. Кроме того, в обязательном порядке менеджерам разного звена по дисциплинам и особенно руководителям проекта ежедневно проводить воспитательно-разъяснительные и мотивационные беседы с рабочими, организовать досуг и психологическую работу на площадке проекта.
Завершение строительства завода планируется в конце текущего года. При этом, работникам сохранены заработные платы и созданы все необходимые условия для проживания и безопасной работы.
На сегодняшний день на территории проекта созданы специальные карантинные зоны на 1 400 койко-мест и организована работа медицинского госпиталя на 400 мест. Также оборудована специальная лаборатория, где установлено необходимое медицинское оборудование, в том числе аппараты для проведения ПЦР тестирования, оксигенераторы, пульсоксиметры и другие. В круглосуточном режиме дежурят 5 карет скорой помощи, привлечены 30 медицинских специалистов, образован запас необходимых лекарственных средств. Эпидемиологическая ситуация на строительной площадке проекта взята под личный контроль руководства Министерства энергетики и АО «Узбекнефтегаз».
С вводом в эксплуатацию завода по производству синтетического жидкого топлива на базе Шуртанского газохимического комплекса импорт авиакеросина и дизельного топлива в Узбекистан будет значительно сокращен. С 2021 года завод начнет производить синтетическое дизельное топливо, керосин, нафту и сжиженный газ, с поэтапным выходом на полную проектную мощность.
Завод будет перерабатывать 3,6 млрд. куб.м. природного газа (метан) в год и производить 1,5 млн тонн высококачественного синтетического жидкого топлива, в том числе более 307 тысяч тонн авиакеросина, 724 тысяч тонн дизельного топлива, 437 тысячи тонн нафты и 53 тысяч тонн сжиженного газа.
Общая стоимость проекта составляет более 3,61 млрд долларов будет одним из самых инновационных производственных предприятий в регионе, позволит расширить мощности по глубокой переработке природного газа, сократить импорт углеводородного сырья, покрыть потребности страны в современном, высококачественном и экологически чистом топливе, а также обеспечить рынок стратегической продукцией, производимого из собственного сырья.