Қонунчиликдаги_янгиликлар
“Энергиядан оқилона фойдаланиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги Қонун (ЎРҚ-628-сон, 14.07.2020 й.) Президент томонидан имзоланди.
Унга кўра, “Энергиядан оқилона фойдаланиш тўғрисида”ги Қонун 11¹,11²,11³-моддалар билан тўлдирилди.
Киритилган ўзгартиришларга кўра, Энергетика вазирлиги энергиядан оқилона фойдаланиш соҳасидаги махсус ваколатли давлат органи этиб белгиланди.
Шунингдек, Қонун билан энергиядан оқилона фойдаланиш соҳасидаги давлат текшируви ва назорати органлари ҳамда маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг ваколатлари белгилаб берилди.
Ўз ҳудуди доирасида энергиядан оқилона фойдаланишни ривожлантириш бўйича ҳудудий дастурларни ва лойиҳаларни ишлаб чиқиш, тасдиқлаш ҳамда амалга ошириш маҳаллий давлат ҳокимияти органларининг бу соҳадаги асосий ваколатларидан бири этиб белгиланди.

Новости_законодательства
Президент подписал Закон «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О рациональном использовании энергии»» (№ ЗРУ–628, 14.07.2020 г.).
Согласно этому, Закон «О рациональном использовании энергии» дополнен статьями 11¹,11²,11³.
Согласно внесенным изменениям, Министерство энергетики определено специально уполномоченным государственным органом в области рационального использовании энергии.
Также, Законом определены полномочия органов государственного контроля и надзора, а такде органов государственной власти на местах в области рационального использовании энергии.
Разработка, утверждение и реализация территориальных программ и проектов по развитию рационального использования энергии в пределах своей территории является одним из основных полномочий органов государственной власти на местах в данной сфере.