Сирдарё вилоятида янги иссиқлик электр станцияси қурилади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 10 августда “Сирдарё вилоятида қуввати 1 500 МВт бўлган янги иссиқлик электр станцияси қурилишини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–4799-сон қарори қабул қилинди.
Қарорга мувофиқ, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, “The International Company for water and power projects” (Саудия Арабистони) (Инвестор) ва “Acwa Power Sirdarya” МЧЖ (Лойиҳа компанияси) ўртасидаги Сирдарё вилоятида қуввати 1 500 МВт бўлган буғ-газ электр станциясини қуриш бўйича инвестиция битими тасдиқланди. Инвестиция битими у имзоланган кундан эътиборан кучга киради (2020 йил 6 мартда имзоланган).
Қарор билан “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ ва Лойиҳа компанияси ўртасидаги Электр энергиясини сотиб олиш тўғрисидаги битим маъқулланди.
Лойиҳа компанияси ишлаб чиқарилган электр энергиясини кафолатланган тарзда фақат "Ўзбекистон миллий электр тармоқлари" АЖга сотади.
Инвестиция лойиҳасини амалга ошириш доирасида Лойиҳа компаниясига, истисно тариқасида, қуйидаги ҳуқуқлар берилади:
кредитлаш, чет эл валютасидаги маблағларни олиш ва улардан фойдаланиш учун чет элдаги хорижий банкларда ҳисобварақлар очиш ҳамда республикадаги ҳисобварақларидан хориждаги ҳисобварақларига пул маблағлари ўтказиш;
Ўзбекистоннинг ташқарисидаги хорижий пудратчилар, етказиб берувчилар ёки хорижий кредиторларга тўловларни Ўзбекистондаги банк ҳисобварақлари орқали тўғридан-тўғри амалга ошириш.
Лойиҳа доирасида самарадорлиги 60 фоиздан юқори H/J синфидаги энг замонавий буғ-газ қурилмалари қўлланилади. Электр стантцияси йилига 10 миллиард кВт.с.дан ортиқ электр энергиясини ишлаб чиқаради. Шу билан бирга, табиий газнинг йиллик тежаш даражаси 2,0 миллиард м3 дан ошади.

Новая ТЭС будет построена в Сырдарьинской области
10 августа 2020 года принято постановление Президента Республики Узбекистан № ПП-4799 «О мерах по организации строительства новой тепловой электростанции мощностью 1500 МВт в Сырдарьинской области».
Данным документом утверждено инвестиционное соглашение о строительстве новой ТЭС в Сырдарьинской области между Министерством инвестиций и внешней торговли Узбекистана, инвестором в лице «The International Company for water and power projects» (Саудовская Аравия, Международная компания водно-энергетических проектов) и проектной компанией в лице ООО «Acwa Power Sirdarya». Инвестиционное соглашение вступает в силу с момента его подписания - 6 марта 2020 г.
Согласно постановлению, в рамках инвестиционного проекта Проектная компания, в виде исключения, имеет следующие права:
- открытие счетов в иностранных банках для кредитования, получения и использования средств в иностранной валюте, а также перевод средств со счетов в стране на счета за рубежом;
- прямые платежи иностранным подрядчикам, поставщикам или иностранным кредиторам за пределами Узбекистана через банковские счета в Узбекистане.
В рамках проекта будут применены самые современные парогазовые установки H/J класса с КПД более 60 %. Электростанция будет производить электрическую энергию более 10 млрд кВтч в год. При этом, годовая экономия природного газа составит более 2,0 млрд м3.