«Иссиқлик электр станциялари» корхоналарининг фойдаланилмаётган объектлари консервация қилинади
“Иссиқлик электр станциялари” акциядорлик жамияти тизимидаги корхоналарнинг объектларидан оқилона фойдаланиш, уларни сақлаш харажатларини оптималлаштириш ва молиявий барқарорлигини таъминлаш мўлжалланмоқда.
Вазирлар Маҳкамасининг “Иссиқлик электр станциялари” АЖ корхоналарининг фойдаланилмаётган объектларини консервация қилиш тўғрисида”ги қарори лойиҳаси эълон қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги, Давлат солиқ қўмитаси, Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳамда “Иссиқлик электр станциялари” АЖнинг “Тахиатош ИЭС” АЖ, “Талимаржон ИЭС” АЖ ва “Сирдарё ИЭС” АЖнинг фойдаланилмаётган объектларини ўрнатилган тартибда 24 ой муддатга консервация қилиш тўғрисидаги таклифлари маъқулланади.
“Тахиатош ИЭС” АЖ, “Талимаржон ИЭС” АЖ ва “Сирдарё ИЭС” АЖнинг ўрнатилган тартибда 24 ой муддатга консервация қилинадиган фойдаланилмаётган объектлари
РЎЙХАТИ
“Тахиатош ИЭС” АЖ, “Талимаржон ИЭС” АЖ, “Сирдарё ИЭС” АЖнинг вақтинча фойдаланилмаётган объектларини консервация қилиш ва сақлаш харажатлари Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2003 йил 16 сентябрдаги 401-сон қарори билан тасдиқланган Фойдаланилмаётган асосий воситаларни, қурилиши тугалланмаган объектларни консервация қилиш тартиби тўғрисида низомга мувофиқ тегишли ташкилотларнинг ўз маблағлари ҳисобидан амалга оширилиши маълумот учун қабул қилинади.
Белгиланишича:
консервация қилинган объектларни муҳофаза қилиш чоралари “Сирдарё ИЭС” АЖ, “Талимаржон ИЭС” АЖ ва “Тахиатош ИЭС” АЖнинг ўз маблағлари ҳисобидан амалга оширилади;
объектларни консервация қилиш электр энергиясини ишлаб чиқариш ҳажмининг пасайишига олиб келмайди.
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги, “Иссиқлик электр станциялари” АЖ билан биргаликда 2022 йил 1 январга қадар консервация қилинган объектлардан самарали фойдаланиш юзасидан таклифларни Вазирлар Маҳкамасига киритади.

Акционерное общество «Тепловые электрические станции» законсервируют неиспользуемые объекты на 2 года
• Акционерное общество «Тепловые электрические станции» законсервируют неиспользуемые объекты на 2 года
Опубликован проект постановления Кабинета Министров Узбекистана о консервации сроком на 24 месяца ряда неиспользуемых объектов предприятий АО «Тепловые электрические станции».
Документ разработан в целях рационального использования объектов предприятий в системе акционерного общества «Тепловые электрические станции»  оптимизации расходов на их хранение, обеспечения финансовой стабильности.
Консервация касается ряда неиспользуемых объектов Тахиаташской, Талимаржанской и Сырдарьинской теплоэлектростанций.
Соответствующие предложения поступили от Министерства энергетики Республики Узбекистан, Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства финансов, Государственного налогового комитета, Агентства по управлению государственными активами и АО «Тепловые электрические станции».
В частности, в число объектов подлежащих консервации, вошли: сооружение по хранению мазута объемом 200 тонн (АО «Тахиаташская ТЭС»), детандерное-генераторное устройство мощностью в 5000 кВт (АО «Сырдарьинская ТЭС»), сооружение по хранению мазута объемом 240 тонн (АО «Талимаржанская ТЭС»).
В проекте постановление отмечается, что осуществление расходов  по консервации и хранению временно неиспользуемых объектов осуществляется самими организациями-собственниками за счет собственных средств (согласно «Положению о порядке консервации неиспользуемых основных средств и объектов незавершенного строительства», утвержденного постановлением Кабинета Министров №401 от 16 сентября 2003 года).
Предусмотрено, что предложения по эффективному использованию консервированных объектов должны быть внесены в Кабинет Министров до 1 января 2022 года Министерством энергетики Республики Узбекистан совместно с АО «Тепловые электрические станции».