Янги бирлашган тармоқ касаба уюшмаси ташкил қилинди
2020 йил 25 август куни таъсис конгреси бўлиб ўтди, унда икки тармоқ касаба уюшмасини – Ўзбекистон нефт-газ ва геология ходимлари касаба уюшмасининг Республика кенгаши ҳамда Ўзбекистон Энергетика ходимлари касаба уюшмасининг Республика кенгашини бирлаштириш тўғрисида қарор қабул қилинди.
Конгресс очилишида Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султонов делегатларга видеомурожаат орқали мурожаат қилди. Энергетика вазири ушбу тадбирнинг муҳимлигини таъкидлади ва янги бирлашган тармоқ касаба уюшмасини ташкил қилиш, биринчи навбатда, ушбу соҳада ходимлар манфаатларини ҳимоя қилиш сиёсатини янада кучайтиришга, касаба уюшмалари ходимлари ва захираларини тайёрлашнинг ягона стратегиясини ишлаб чиқишга, касаба уюшмалари маблағларини тежашга қаратилганлигини таъкидлади.
“Икки тармоқ касаба уюшмаларини бирлаштириш, меҳнатни муҳофаза қилиш соҳасида иш олиб бориш, истиқболли ёшларга оид сиёсатни амалга ошириш кўпаймоқда ва яқин келажакда мутахассислар ва уларнинг оилаларини қўллаб-қувватлашга қаратилган ижтимоий ишлар натижасида мамлакатимиз ёқилғи-энергетика комплекси соҳаси сезиларли даражада ривожланади”, – деди Энергетика вазири.
Конгресс делегатлари ўзларининг видеомурожаатларида Россия, Қозоғистон, Беларусия “Нефтгазқурилишкасабауюшмаси”, “Татнефт”, “Козоқнефтгазкасабауюшмаси” вакили бўлган тармоқ касаба уюшмалари раҳбарлари, Россия атом энергетикаси ва саноати ходимлари касаба уюшмаси, Беларусия кимё, кон ва нефт саноати ходимлари касаба уюшмаси раҳбарлари табрикладилар.
Конгрессда Шухрат Тўраевич Қурбанов касаба уюшмасининг раиси этиб сайланди. Делегатлар, шунингдек, касаба уюшманинг янги устави ва беш йиллик ҳаракатлар стратегиясини тасдиқладилар.
Бирлашган касаба уюшмаси 200 мингга яқин кишини – “Ўзбекнефтгаз” АЖ, Давлат геология ва минерал ресурслар қўмитаси, “Ҳудудий электр тармоқлари”, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари”, “Иссиқлик электр станциялари”, “Ўзатом” агентлиги, “Ўзтрансгаз” АЖ, “Худудгазтаъминот” АЖ, “Саноатконтехназорат” давлат институти, “Ўзнефтгазинспекция” давлат институти,  “Ўзгосэнергонадзор” давлат институти, “ЎзНИПИнефтегаз” АЖ, “ИГИРНГМ” АЖ, “Ўзбекгеофизика” АЖ, “Ўзбекгидроэнерго”, “Ўзбеккўмир” АЖ, И.М. Губкина номидаги Россия давлат нефт ва газ университетининг Тошкент филиали, Тошкент шаҳридаги “ММФИ” миллий тадқиқот ядро университети филиали, “МЭИ” МТУ Тошкент филиали, “Uz-Kor Gas Chemical” МЧЖ ҚК, “Жарқўрғоннефтни қайта ишлаш” ҚК, “КЎКДУМАЛОҚ-ГАЗ” ҚК, “ENTER Engineering Pte.Ltd” ХК, “Epsilon Development Company” ХК, “Jizzakh Petroleum” МЧЖ ҚК каби ташкилотларнинг ходимларини бирлаштиради.

Создан новый отраслевой союз
25 августа 2020 года состоялся учредительный съезд, на котором принято решение об объединении двух отраслевых профсоюзов - Республиканского Совета профсоюза работников нефти-газа и геологии Узбекистана и Республиканского Совета профсоюза работников энергетики Узбекистана.
На открытии съезда к его делегатам обратился в видеообращении министр энергетики Республики Узбекистан Алишер Султанов. Он подчеркнул важность данного события и отметил, что создание нового объединенного отраслевого профсоюза будет нацелено, прежде всего, на усиление политики защиты интересов труда работников отрасли, разработки единый стратегии подготовки профсоюзных кадров и резервов, экономии профсоюзных средств.
«В результате инициативы по объединению двух отраслевых профсоюзов будет повышена работа в области охраны труда, реализации перспективной молодежной политики, а также позволит в ближайшем будущем значительно усилить социальную работу, нацеленную на поддержку специалистов, их семей, что является значительным фактором развития в целом топливно-энергетического комплекса страны» - сказал глава Минэнерго.
Делегатов съезда также приветствовали в своих видеообращениях руководители отраслевых профсоюзов России, Казахстана, Беларуси, представляющие «Нефтегазстройпрофсоюз», «Татнефть»,  «Казахнефтегазпрофсоюз», Российский профсоюз работников атомной энергетики и промышленности, Белорусский профсоюз работников химической, горной и нефтяной отраслей промышленности.
На съезде председателем объединенного профсоюза был избран Курбанов Шухрат Тураевич. Делегаты также утвердили Устав и  пятилетнюю программу стратегий действий нового профсоюза.
Объединенный профсоюз объединяет в себе порядка 200 тыс. человек – работников таких организаций, как АО «Узбекнефтегаз»,  Государственный комитет по геологии и минеральным ресурсам, АО «Региональные электрические сети», АО «Национальные электрические сети Узбекистана», АО «Тепловые электрические станции», Агентство «Узатом», АО «Узтрансгаз», АО «Худудгазтаъминот», ГИ «Саноатконтехназорат», ГИ «Узнефтегазинспекция», ГИ «Узгосэнергонадзор», ОАО «УзНИПИнефтегаз», АО «ИГИРНГМ», АО «Узбекгеофизика», АО «Узбекгидроэнерго», АО «Узбекуголь», Ташкентский филиал РГУ нефти и газа (НИУ) имени И.М. Губкина, Ташкентский филиал НИЯУ МИФИ,    Ташкентский филиал НИУ МЭИ, СП OOO «Uz-Kor Gas Chemical», СП «Джаркурганнефтепереработка»,СП «KO'KDUMALOQ-GAZ», ИП «ENTER Engineering Pte.Ltd, ИП « Epsilon Development Company », СП ООО «Jizzakh Petroleum» и другие.