“Ўзбекгидроэнерго” акциядорлик жамияти Лондон биржасида облигациялар чиқаришни режалаштирмоқда
“Ўзбекгидроэнерго” АЖ “Лойиҳалар фабрикаси”дан ўрин олган янги ГЭСларни қуриш, модернизация қилиш борасидаги инвестициявий лойиҳаларнинг амалий ижросида фаол иштирок этмоқда. Шунингдек, бу борада Президентимиз Шавкат Мирзиёев томонидан халқаро молия институтлари ва хорижий молия ташкилотларидан давлат кафолатисиз кредит жалб қилиш борасида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш чора-тадбирлари амалга оширилмоқда.
Молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартлари (МҲХС) – кенг қамровли ҳисоб-китоб операцияларини қамраб олади. Бунда, МҲХС орқали аниқ, мажбурий қоидалар белгиланади. МҲХС молиявий ҳисобдорлик, МҲХС тамойиллари ҳамда асосий ҳисоботлар турларига таянади. МҲХСга мувофиқ, активлар, мажбуриятлар, капитал, даромад ҳамда харажатлар молиявий ҳисобдорликнинг асосий элементлари ҳисобланади.
МҲХСнинг асосий тамойилларини қуйидагилар ташкил қилади:
Иш ҳақини ҳисоблаш. Бу тамойил орқали пул маблағлари ҳаракатларидан қатъи назар, муайян бир давр учун ҳисобланган ҳолат намоён бўлади.
Узлуксиз ҳаракат тамойили. Жамиятнинг яқин келажакда ҳеч бир тўсиқсиз иш фаолиятини давом эттириши, ташқи инвестицияларни тўғридан-тўғри жалб этиш ва ҳалқаро кредитларни давлат кафиллигисиз олиш имкониятини яратади.
МҲХСга мувофиқ, ҳужжатлар 4 та ҳисоботдан иборат бўлади:
– корхонанинг ҳозирги молиявий ҳолати бўйича ҳисобот;
– умумий даромад бўйича ҳисобот;
– капиталнинг ўзгариб бориши бўйича ҳисобот;
– пул оқимлари ҳаракати бўйича ҳисобот.
“Ўзбекгидроэнерго” АЖ томонидан ана шу мақсадда “Йўл харитаси” ишлаб чиқилди ҳамда изчил ишлар амалга оширилмоқда. Хусусан, Жамият томонидан нафақат халқаро стандартлар (МҲХС) асосида молиявий ҳисоботларни тайёрлаш, балки, Жамият ва унинг тизим корхоналарида МҲХС асосида доимий ва узлуксиз ҳисобдорлик фаолияти юритилмоқда. Ушбу жараёнга малакали, етук ва тажрибали мутахассислар жалб этилди.
Айни вақтда, Жамият ва тизим корхоналарининг мол-мулкларини МҲХСга ўтказиш мақсадида, ҳаққоний қийматни аниқлаш учун “Grant Thornton Valuation” МЧЖ баҳолаш ташкилоти билан тегишли тартибда баҳолов ишлари амалга оширилди. Шунингдек, Жамият ва тизим корхоналарининг молиявий ҳисоботлари МҲХС асосида тўлақонли юритилишини тасдиқлаш мақсадида, бутун дунё тан олган, жаҳоннинг аудит ташкилотлари тўртлигига кирган “PricewaterhouseCoopers” МЧЖ аудиторлик ташкилоти жалб этилди.
Энг муҳими, Президентимизнинг тегишли топшириқларига асосан, халқаро кредит рейтингини олиш учун, жаҳон молиявий бозорида тан олинган, кучли учликка кирувчи рейтинг агентликларидан бири ҳисобланган “Fitch Ratings” халқаро рейтинг агентлиги билан изчил ишлар олиб борилмоқда. Жорий йилнинг сентябрь ойида “Ўзбекгидроэнерго” АЖнинг молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартлари асосида халқаро кредит рейтингига эга бўлиши Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг 29 йиллигида миллий гидроэнергетика тармоғининг ўзига хос ютуғидир.
“Ўзбекгидроэнерго” АЖ томонидан олиб борилаётган саъй-ҳаракат, бу каби изланишлар замирида халқаро кредит рейтингини олиш, давлат кафолатисиз тўғридан-тўғри кредитларни жалб қилиш ҳамда яқин келажакда Лондон биржасида облигациялар чиқариш режалаштирилмоқда.
Қайд этиш лозимки, Ўзбекистон Республикасида МҲХСга ўтиш ушбу йўналишда миллий иқтисодиёт тарихида янги саҳифа очиш билан баробардир. Зеро, мазкур халқаро кредит рейтингига ҳозирга қадар юртимизда энергетика тизимида фаолият юритувчи бирор-бир акциядорлик жамиятлари эга эмас. Бу эса, ўз навбатида, Жамиятнинг молиявий ҳисоботлари МҲХСга мувофиқ бухгалтерия ҳисобининг миллий стандартлари бўйича молиявий ҳисобот тақдим этишдан озод этилишини англатади.
Шу ўринда, “Ўзбекгидроэнерго” АЖ таркибидаги корхоналар Ўзбекистонда биринчилар қаторида “ISO 50001 Энергетика менежмент тизимлари” халқаро стандартини жорий этишга муваффақ бўлганлигини қайд этиш жоиз.
O`zDSt ISO 50001:2019 “Энергетика менежменти тизими. Қўллаш бўйича талаб ва йўриқномалар” миллий мувофиқлик стандартлари бўйича сертификатлар илк маротаба энергетика тизимида “Ўзбекгидроэнерго” АЖ таркибидаги ГЭСларга тақдим этилган.

АО «Узбекгидроэнерго» планирует получить Международный кредитный рейтинг, осуществить выпуск облигаций для размещения на Лондонской бирже и другие планы. Они связаны с поэтапной реализацией задачи по внедрению в акционерном обществе перехода на Международные стандарты бухгалтерского учета (МСБУ).
Международные стандарты бухгалтерского учета охватывают широкий круг операций, опираясь при этом на финансовую отчетность и другие основные виды отчетности. В соответствии с МГБУ активы, обязательства, капитал, доход и расходы являются основными элементами финансовой отчетности.
В число основных принципов МСБУ входит расчет заработной платы, через который, помимо движения денежных средств, выявляется рассчитанная на определенный период ситуация.
Также в число основных входит «Принцип беспрерывного движения» или иначе говоря, продолжение в ближайшем будущем трудовой деятельности без каких-либо препятствий. Это способствует прямому привлечению внешних инвестиций и получению международных кредитов без государственной гарантии.
Необходимо отметить, одной из задач, поставленных руководством Узбекистана в направлении работы с инвесторами, является как раз привлечение финансовых средств без государственной гарантии.
Это также способствует эффективной реализации АО «Узбекгидроэнерго» инвестиционных проектов по строительству и модернизации ГЭС, включенных в «Фабрику проектов».
Для полноценного внедрения МСБУ в акционерном обществе разработана специальная «Дорожная карта», которая поэтапно реализуется. В частности привлечены опытные специалисты для подготовки финансовой отчетности АО «Узбекгидроэнерго» на основе международных стандартов, кроме того бухгалтерская деятельность в настоящее время ведется во всех предприятиях акционерного общества по стандартам МСБУ.
Также в целях перевода имущества «Узбекгидроэнерго» и предприятий системы на МСБУ, для определения его реальной стоимости проведена работа по оценке совместно с оценочной организацией «Grant Thornton Valuation».
Для подтверждения полноценного ведения финансовых отчетов «Узбекгидроэнерго» и предприятий системы на основе МСБУ, привлечена всемирно признанная, входящая в четверку мировых аудиторских организаций аудиторская организация «Pricewaterhouse Coopers».
С целью получения международного кредитного рейтинга налажено партнерство с международным рейтинговым агентством «Fitch Ratings», входящим в первую тройку на международном финансовом рынке.
Планируется, что осенью финансовая отчетность АО «Узбекгидроэнерго» получит международный кредитный рейтинг, что станет достижением национальной гидроэнергетики и её подарком к 29-летию государственной независимости Республики Узбекистан.
Вышеперечисленные шаги должны поднять деятельность АО «Узбекгидроэнерго» на качественно новую степень развития, которая будет способствовать получению акционерным обществом кредитного рейтинга, привлечению прямых кредитов без государственных гарантий, выпуску облигаций с их дальнейшим размещением на Лондонской бирже.
В истории энергетики Узбекистана переход на МСБУ является открытием новой страницы. Отметим, что именно предприятия системы АО «Узбекгидроэнерго» в числе первых в стране внедрили международный стандарт «ISO 50001 » - «Энергетические системы менеджмента».