Муборак газни қайта ишлаш заводида 2020 йил 28 август куни йилига 38,4 минг тонна суюлтирилган газни ишлаб чиқариш имконини берувчи Пропан-бутан аралашмасини олиш қурилмасининг (ПБАОҚ) 4-нчи тармоғи ишга туширилишига бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди.
“Бугун биз қурилиши бундан 3 йил аввал бошланган ва пандемия туфайли юзага келган қийинчиликларга қарамай, жадал давом эттирилган янги объектни фойдаланишга топширяпмиз. Шу сабабли бугунги воқеа — бу фақат янги корхонанинг очилишигина эмас, балки қўйилган мақсадга эришиш йўлида турли тўсиқларни енгиб ўтиш намунасидир!”, - деди мамлакатимиз Энергетика вазири Алишер Султонов тадбир иштирокчиларига йўллаган табригида.
Шунингдек, “нефтгаз соҳасида янги саноат объектларининг ишга туширилиши, нафақат юқори самарадорликка, айни пайтда энергияни тежаш, атроф-муҳитга минимал таъсирни таъминлашга йўналтирилган янги технологиялар демакдир”, - деди А.Султонов.
ПБАОҚ 4-нчи тармоғи ишга туширилиши бу Муборак газни қайта ишлаш заводида сиқилган табиий газни ишлаб чиқарилишини кўпайтиришга ёрдам беради. Ушбу имкониятлар республикамизнинг саноат корхоналари ва турар-жой коммунал хўжалиги корхоналарининг ушбу маҳсулотга бўлган ўсиб бораётган талабини қондиришга хизмат қилади.
Янги пропан-бутан аралашмасини олиш қурилмаси йилига 3 млрд.куб.м.газни қайта ишлаш ва 38 минг тоннадан ортиқ суюлтирилган газни олиш имкониятини беради. Унинг ишга туширилиши натижасида айни пайтда қарийиб 70 нафар ходим иш билан таъминланади.
Қўшимча тарзда шуни айтиш мумкинки, Муборак ГҚЗ да Янги пропан-бутан аралашмасини олиш қурилмасини қуриш бўйича лойиҳа Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 26 январдаги ПҚ-2745-сонли ва 2018 йил 19 июлдаги 3874-сонли қарорларига муофиқ амалга оширилган.
Қиймати 58,25 млн. долларга тенг ушбу проекторни молиялаш “Ўзбекнефтгаз” АЖнинг ўз маблағлари ҳисобидан амалга оширилиб, унинг қопланиш муддати 6 йилни (2021-2026 йй.) ташкил этади.

НА МУБАРЕКСКОМ ГПЗ ПУЩЕНА НОВАЯ УСТАНОВКА ПЕРЕРАБОТКИ ПРОПАН-БУТАНОВОЙ СМЕСИ
На Мубарекском газоперерабатывающем заводе 28 августа 2020 года состоялась торжественная церемония пуска новой 4-ой нитки Установки получения пропан-бутановой смеси (УППБС), способной ежегодно производить 38,4 тыс. тонн сжиженного газа.
«Сегодня мы вводим в строй новый объект, работа над которым началась 3 года назад и интенсивно продолжалась, даже, несмотря на сложности, продиктованные пандемией. Поэтому сегодняшнее событие – это не просто открытие, это победа над обстоятельствами на пути к поставленной цели!», - отметил в своем приветствии к участникам события министр энергетики страны Алишер Султанов.
Он также подчеркнул, что «введение в строй новых промышленных объектов нефтегазовой сферы, это всегда, еще и новые технологии, нацеленные не только на высокую эффективность, но и энергосбережение, обеспечение минимального воздействия на окружающую среду».
Возможности, которые даст ввод в строй 4-ой нитки УППБС – это увеличение производства сжиженного углеводородного газа на Мубарекском газоперерабатывающем заводе. Эти возможности позволят способствовать удовлетворению возрастающей потребности в этой продукции промышленных предприятий и жилищно-коммунального хозяйства республики.
Новая Установка получения пропан-бутановой смеси позволит ежегодно перерабатывать до 3 млрд. куб. м. газа и получать более 38 тысяч тонн сжиженного газа. Ее введение в строй также обеспечит рабочие места для почти 70 сотрудников.
Добавим, что проект по строительству новой Установки получения пропан-бутановой смеси на Мубарекском ГПЗ реализован в соответствии с постановлениями Президента Республики Узбекистан №ПП-2745 от 26.01.2017 г. и №ПП-3874 от 19.07.2018 г.
Финансирование данного проектора в 58,25 млн. долларов реализовано за счёт собственных средств АО "Узбекнефтегаз" со сроком окупаемости в 6 лет (2021-2026 гг.).