Республикамизда водород энергетикасини ривожлантириш масаласи муҳокама этилди
Бугун, 2020 йил 28 август куни Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳамда Энергетика вазирлиги мутахассислари иштирокида энергетика соҳасида ҳамкорликда амалга оширилаётган лойиҳалар, илм-фан ва инновация йўналишлари бўйича икки томонлама алоқаларни кучайтириш, келажакда амалга оширилиши мумкин бўлган ишлар муҳокамасига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Суҳбат давомида Энергетика ва Инновацион ривожланиш вазирликлари мутахассислари билан биргаликда амалга оширилаётган лойиҳалар, жумладан республикада водород энергетикасини ривожлантириш масаласи ҳам муҳокама қилинди. Таъкидлаш жоизки, экологик муаммоларнинг кучайиши, углеводород заҳираларининг камайиши, экологик соф энергия манбаларига талабнинг ортиши, технологиялар (хусусан, нанотехнологиялар)нинг ривожланиши сабабли дунёда водород энергетикаси соҳасида изланишларни кенгайтириш учун кучли туртки бўлди.
Мазкур изланишларнинг аксарияти, ҳозирда бошланиш даврини ўтаётганлиги муносабати билан, илмий-тадқиқотлар ва тажриба конструкторлик ишларига етарли эътибор берилса, мамлакатимиз водород энергетикаси бўйича дунёда ўзига хос мавқени эгаллаши мумкин.
Шу муносабат билан, Инновацион ривожланиш вазирлиги Энергетика вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ва Фанлар академияси билан ҳамкорликда “Водород энергетикаси технологиялари илмий-амалий инновацион маркази”ни ташкил этиш тўғрисидаги таклифи ишлаб чиқилди.
Ташкил этилиши режалаштирилган марказ республикадаги илмий ва олий таълим муассасаларининг соҳани ривожлантириш борасидаги имкониятларини бирлаштириши, тадқиқотлар олиб бориш учун полигон яратиши, ҳорижий илғор илмий марказлар билан ҳамкорлик қилиш имкониятларини ошириш, докторантлар, талабалар ва магистрлар учун амалиёт ўтиш базаси бўлиб хизмат қилиши кўзда тутилган.
Ўзбекистон Республикасининг энергия тизимига ўзгарувчан қайта тикланувчи энергия манбаларининг таъсирини ўрганиш бўйича республика энергия тизимида иш олиб борувчи ташкилотлар — Энергетика вазирлиги, Фанлар академияси, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ ва КДЦ “Энергия” мутахассислари таркибидан иборат ишчи гуруҳ АҚШнинг USAID агентлигининг “Power the Future” минтақавий дастури амалий ёрдами билан онлайн-тренинглар асосида бир қанча тадқиқотларни олиб бормоқда.
Иқлим ўзгариши тўғрисидаги доиравий конвенцияси Ўзбекистон Республикасида Париж келишувини ратификация қилиниши мамлакат учун бир қанча мажбуриятларни белгилаб қўйди. Шу муносабат билан, Инновацион ривожланиш вазирлиги ташаббуси билан Ўзбекистон Республикасида чиқариб юборилаётган иссиқлик, йўлдош ва факел газлари салоҳиятини ҳамда фойдаланишга мувофиқлилигини ўрганиш, ёқилғисиз қўшимча энергияни ишлаб чиқаришда иккиламчи энергия ресурслардан фойдаланиш имконияти ўрганилмоқда.
Ёқилғи-энергетика тармоғини инновацион ривожлантириш ва соҳада илмий-тадқиқот ишланмаларини қўллаб-қувватлашга қаратилган давлат илмий-техника дастурлари доирасида лойиҳалар танловлари ўтказилмоқда. Илмий фаолиятга оид давлат дастурлари доирасидаги лойиҳалар танлови натижаларига кўра “Саноат корхоналарининг энергия истеъмоли мониторинги учун автоматлаштирилган дастурий маҳсулот яратиш” мавзусидаги инновацион лойиҳа йиллик 460,0 млн сўм ҳажмда молиялаштирилмоқда.
Танловга келиб тушган бошқа лойиҳалар бўйича танлов босқичлари якунига етказилмоқда. Энергетика вазирлиги томонидан илмий фаолиятга оид давлат дастурлари доирасида ўтказиладиган лойиҳалар танлови учун жорий йилнинг 1 август ҳолатига кўра умумий қиймати 39,3 млрд. сўм бўлган жами 24 та тематик лойиҳа мавзулари тақдим этилган. Ушбу мавзулар ўрнатилган тартибда экспертизадан ўтказилиб, ижобий баҳоланган тематик мавзулар бўйича танлов эълон қилинади.

Обсуждены вопросы развития водородной энергетики в стране
Сегодня, 28 августа текущего года состоялась встреча, посвященная обсуждению двусторонних проектов в области энергетики, укрепления двусторонних связей в науке и инновациях, а также возможной будущей работы при содействии специалистов Министерства инновационного развития и Министерства энергетики.
В ходе мероприятия стороны обсудили развитие водородной энергетики в стране. Следует отметить, что растущие экологические проблемы, сокращение запасов углеводородов, рост спроса на экологически чистые источники энергии, развитие технологий (особенно нанотехнологий) стали импульсом для расширения исследований в области водородной энергетики в мире.
Учитывая, что большая часть этих исследований в настоящее время находится в зачаточном состоянии, при уделении достаточного внимания исследованиям и разработкам, наша страна может занять особый статус в мире в области водородной энергетики.
В связи с этим Министерством инновационного развития в сотрудничестве с Министерством энергетики, Министерством экономического развития и сокращения бедности, Министерством высшего и среднего специального образования и Академией наук разработано предложение о создании «Научно-практического инновационного центра технологий водородной энергетики».
Ожидается, что центр объединит возможности научных и высших учебных заведений в развитии отрасли, создаст полигон для исследований, расширит сотрудничество с зарубежными исследовательскими центрами и послужит учебной базой для докторантов, студентов и магистров.
Рабочая группа, состоящая из экспертов Министерства энергетики, Академии наук, АО “Национальных электросети Узбекистана” и КДЦ “Энергия” для изучения воздействия возобновляемых источников энергии на энергосистему Республики Узбекистан проводит ряд исследований на базе онлайн-тренингов при практическом содействии региональной программы агентства USAID (США) “Power the Future”.
Ратификация Парижского соглашения об изменении климата в Республике Узбекистан установила ряд обязательств для страны. В связи с этим, по инициативе Министерства инновационного развития изучается потенциал тепловых, спутниковых и факельных газов в Республике Узбекистан, использование вторичных энергоресурсов при производстве дополнительного энергии без топлива.
Проводятся конкурсы в рамках государственных научно-технических программ, направленных на инновационное развитие топливно-энергетического комплекса и поддержку исследований и разработок в данной области. По результатам конкурса финансируется проект «Создание автоматизированных программных продуктов для контроля энергопотребления промышленных предприятий» на сумму 460,0 млн. сумов в год.
Завершаются конкурсные этапы по другим проектам, поступившим на конкурс. По состоянию на 1 августа текущего года представлены темы 24 тематических проектов на сумму 39,3 млрд. сумов в рамках конкурса государственных научных программ, проводимого Министерством энергетики. По итогам рассмотрения данных тем в установленном порядке будет объявлен конкурс на положительно оцененные тематики.