Энергетика вазирилиги махсус штаби “Ўзбеккўмир” акциядорлик жамиятининг “Андижон кўмир етказувчи” шохобчаси фаолияти билан танишди
• Энергетика вазирилиги махсус штаби “Ўзбеккўмир” акциядорлик жамиятининг “Андижон кўмир етказувчи” шохобчаси фаолияти билан танишди
Бугун 8 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султанов бошчилигидаги Энергетика вазирлиги штаби ҳудудларда аҳоли ва саноат короналарини 2020-2021 йилларда куз-қиш мавсумида электр энергияси, табиий ва суюлтирилган газ ҳамда кўмир билан таъминлаш борасидаги амалга оширилаётган ишлар билан танишиш мақсадида Андижон вилоятига борди.
Ишчи гуруҳ дастлаб “Андижон кўмир етказувчи” шохобчасида бўлди. Шохобчада аҳоли ва бюджет ташкилотларига етказиб берилаётган кўмир ҳажми ва сифати кўздан кечирилди. Тегишли кўрсатма ва топшириқлар берилди.
Маълумот учун, Андижон вилоятида 2020-2021 йилларда куз-қиш мавсумида жами 281 273 тонна кўмир етказиб бериш режалаштирилган. Бу ўтган йилга нисбатан 34 482 тоннага ёки 14 фоизга кўпни ташкил қилади.
Вилоят истеъмолчиларига кўмир етказиб бериш учун 7 та кўмир омбори, 7 та автоюклагич, 6 та юк автотранспорти, ва 7 та автотарозидан фойдаланилади.

В Андижанской области специальный штаб Минэнерго под руководством министра ознакомился с ходом подготовки к осенне-зимнему периоду на местах
• В Андижанской области специальный штаб Минэнерго под руководством министра ознакомился с ходом подготовки к осенне-зимнему периоду на местах
Сегодня, 8 сентября, Штаб под руководством Министра энергетики Республики Узбекистан Алишера Султанова посетил Андижанскую область для ознакомления с ходом подготовки объектов электроснабжения и газоснабжения, а также принимаемыми мерами по обеспечению потребителей области электроэнергией, природным и сжиженным газом, углем в осенне-зимний период 2020/2021 гг..
Первым объектом посещения рабочей группы стал филиал АО «Узбекуголь» «Андижон кўмир етказувчи» (Андижанский угольный склад). На складе изучены объемы и качество угля, поставляемого населению и бюджетным организациям. Были даны соответствующие инструкции и поручения.
Для информации, всего в осенне-зимний период 2020/2021 гг. в Андижанскую область планируется доставить 281,3 тыс. тонн угля, что на 34,5 тыс. тонн или 14 % больше, чем в прошлом году.
В области функционирует 7 угольных складов АО «Узбекуголь», оснащенных 7 погрузчиками, 7 автовесами и 6 автотранспортными средствами.