Хабар қилганимиздек, бугун 8 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султанов бошчилигидаги Энергетика вазирлиги махсус штаби ҳудудларда аҳоли ва бюджет ташкилотларини 2020-2021 йилларда куз-қиш мавсумида электр энергияси, табиий ва суюлтирилган газ ҳамда кўмир билан таъминлаш борасидаги амалга оширилаётган ишлар билан танишиш мақсадида Андижон вилоятига борди.
Ишчи гуруҳ вилоятнинг чекка ҳудудларидаги истеъмолчиларга етказиб берилаётган суюлтирилган газ таъминоти билан танишди. Ахоли хонадонларига ташриф буюрилиб, етказиб берилаётган энергия ресурслари таъминоти сифати борасида фикр алмашилди.
Вилоят истеъмолчиларига 2020-2021 йиллар куз-қиш мавсумида жами 781,1 млн куб.метр табиий газ етказиб берилади. Бу ўтган мавсумга нисбатан 39,9 миллион куб.метрга ёки 5,4 фоизга кўп. Вилоятда табиий газ истеъмолчилар сони 251 598 та бўлиб, шундан: 2694 та юридик ва 248 904 та жисмоний истеъмолчини (хонадон) мавжуд.
Вилоятда 5250,9 км газ қувурлари ва 4578 та газ тақсимлаш пунктларидан фойдаланилади. Истеъмолчиларга янада сифатли хизмат кўрсатиш мақсадида жорий йилнинг 1 октябридан бошлаб 18 та махсус техника ва 72 нафар ходимлардан иборат 18 та бригада фаолият юрита бошлайди.
Шунингдек, вилоят истеъмолчиларига 2020-2021 йиллар куз-қиш мавсумида жами 45 806 тонна суюлтирилган газ етказиб бериш режалаштирилган. Бу ўтган мавсумга нисбатан 18 994,7 тонна ёки  70,8 фоизга кўп.

Поставки сжиженного газа в Андижанскую область увеличат на 70%
8 сентября т.г. специальный штаб Минэнерго во главе с министром энергетики А.Султановым посетил Андижанскую область для ознакомления с проводимой в регионах работой по обеспечению населения и бюджетных организаций электроэнергией, природным и сжиженным газом, углем в осенне-зимний период 2020-2021 годов.
Рабочей группой были посещены частные дома и изучены вопросы поставок сжиженного газа потребителям отдаленных районов области.
В осенне-зимний период 2020-2021 гг. планируется поставить потребителям 45,9 тыс. тонн сжиженного газа, что на 70,8% больше, чем в прошлом сезоне.
Что касается поставок природного газа, то потребителям региона в осенне-зимний период 2020-2021 годов будет поставлено 781,1 млн. кубометров природного газ, что на 39,9 млн. кубометров или на 5,4% больше, чем в прошлом сезоне.
Количество потребителей природного газа в Андижане составляет 251,5 тыс., в том числе 2,7 тысяч юридических и 248,9 тысяч физических потребителей (домохозяйства).
В области используется 5250,9 км газопроводов и 4578 газораспределительных пунктов.
Для повышения качества обслуживания потребителей с 1 октября текущего года будут работать 18 единиц спецтехники и 18 бригад - 72 человека.