Энергетика вазирлиги махсус штаби Асака, Шаҳрихон ва Избоскан туманларидаги энергообъектлар ҳолати билан танишди
• Энергетика вазирлиги махсус штаби Асака, Шаҳрихон ва Избоскан туманларидаги энергообъектлар ҳолати билан танишди
Бугун 8 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султанов бошчилигидаги махсус штаб Андижон вилоятидаги Асака туман “Автозавод” подстанциясида бўлди.
– Куз-қиш мавсумига тайёргарлик ишлари 80 фоизга бажарилган, – дейди подстанция бошлиғи Расулжон Ҳайдаров. – Автомобиль ишлаб чиқариш корхонасида электр энергиясида узилиш бўлмаслиги учун дам олиш кунлари режалаштирилган таъмирлаш ишлари олиб борилмоқда. Қисқа муддат ичида қиш мавсумига тайёргарлик доирасидаги ишлар тўла якунланади.
Куз-қиш мавсумига тайёргарлик ишларини белгиланган муддатда тугатиш юзасидан тегишли топшириқлар берилди.
Шунингдек, вилоят истеъмолчиларига 2020-2021 йиллар давомида жами 2099,5 миллион киловатт соат электр энергияси етказиб берилади. Бу ўтган мавсумга нисбатан 112,4 миллион киловатт соатга ёки 10,5 фоизга кўп.
Жами истеъмолчилар сони 629 773 та бўлиб, шундан 17 074 таси юридик ва 880 та маҳалладаги 612 699 та жисмоний истеъмолчи (хонадон) мавжуд.
Истеъмолчиларни электр энергияси билан таъминлашда вилоят бўйича 17,1 минг километр электр узатиш тармоқлари ва 7349 та трансформатор пунктларидан фойдаланилади.
Жорий йилнинг 1 октябригача 1585,1 км электр тармоқлари ва 581 та трансформатор пунктлари мукаммал таъмирланиши режалаштирилган. Бугунги кунга 32 та трансформатор пункти, 5,0 тонна трансформатор мойи ва 8,1 км кабель махсулотларининг заҳираси яратилган.
Энергетика вазири раҳбарлигидаги ишчи гуруҳ Шаҳрихон ва Избоскан туманларида ҳам куз-қиш мавсумига тайёргарлик ишлари билан танишди. Андижон вилоятида ўрганиш жараёни давом этмоқда.

Минэнерго изучает готовность энергообъектов Андижанской области
Члены Специального штаба Минэнерго во главе с министром энергетики Республики Узбекистан Алишером Султановым 8 сентября т .г. проинспектировали состояние энергообъектов в Асакинском, Шахриханском и Избасканском районах Андижанской области.
В частности, они посетили подстанцию ​​«Автозавод» в Асакинском районе. Как проинформировал членов Штаба начальник подстанции Расулжон Хайдаров, работа по подготовке к осенне-зимнему сезону здесь завершена на 80%. В выходные дни были произведены плановые ремонтные работы, которые позволят избежать перебоев в подаче электроэнергии.
После мониторинга состояния дел, А.Султановым и членами Штаба были даны соответствующие поручения по своевременному завершению подготовки к осенне-зимнему сезону.
Отметим, что для обеспечения потребителей Андижанской области в осенне-зимний период 2020-2021 гг. в регион планируется поставить 2099,5 млн. киловатт-часов электроэнергии, что на 10,5% ( на 112,4 млн. киловатт-часов) больше, чем за аналогичный период годом раннее.
Общее количество потребителей в регионе составляет 629 773, из которых 17 074 являются юридическими лицами, а 612 699 - физическими (домохозяйства), расположенными в 880 махаллях.
Для электроснабжения потребителей в области используется 17,1 тыс. км линий электропередачи и 7349 трансформаторных пунктов.
До 1 октября текущего года планируется отремонтировать 1 585,1 км линий электропередачи и 581 трансформаторную точку. На сегодняшний день на складе имеются в наличии 32 трансформаторные подстанции, 5,0 тонн трансформаторного масла и 8,1 км кабельной продукции.
Рабочая группа во главе с министром энергетики также ознакомилась с подготовкой к осенне-зимнему сезону в Шахриханском и Избасканском районах. Выездное заседание Специального штаба Минэнерго в Андижанской области продолжается.