Вазирлар Маҳкамасининг “2020 — 2022 йилларда республиканинг барча ҳудудларида биноларнинг иссиқлик ҳимоясини ошириш ва республикадаги қозонхоналарда сув иситиш учун энергия самарадор қуёш тизимларини ўрнатиш бўйича мақсадли дастурни тасдиқлаш тўғрисида”ги
• Вазирлар Маҳкамасининг “2020 — 2022 йилларда республиканинг барча ҳудудларида биноларнинг иссиқлик ҳимоясини ошириш ва республикадаги қозонхоналарда сув иситиш учун энергия самарадор қуёш тизимларини ўрнатиш бўйича мақсадли дастурни тасдиқлаш тўғрисида”ги
Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари порталида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “2020 — 2022 йилларда республиканинг барча ҳудудларида биноларнинг иссиқлик ҳимоясини ошириш ва республикадаги қозонхоналарда сув иситиш учун энергия самарадор қуёш тизимларини ўрнатиш бўйича мақсадли дастурни тасдиқлаш тўғрисида”ги қарори лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
Ҳужжат билан 2020-2022 йилларда республика ҳудудларида кўп қаватли турар-жойларнинг иссиқлик ҳимоясини ошириш, энергия тежайдиган технологиялар, шунингдек, қайта тикланувчи энергия манбаларининг қурилмаларини жорий этиш бўйича дастури тасдиқланмоқда.
Шунингдек, республикадаги қозонхоналарда сув иситиш учун энергия самарадор қуёш тизимларини ўрнатиш бўйича дастурини маъқуллаш ҳам кўзда тутилган.
Лойиҳада Ўзбекистон Республикаси Уй-жой коммунал хизмат кўрсатиш вазирлиги Энергетика вазирлиги билан биргаликда:
- ҳудудларда кўп қаватли турар-жойларнинг иссиқлик ҳимоясини ошириш, энергия тежайдиган технологиялар, шунингдек, қайта тикланувчи энергия манбаларининг қурилмаларини жорий этиш бўйича наъмунавий лойиҳаларни ишлаб чиқилишини;
- 2021-2022 йилларда қозонхоналарда сув иситиш учун энергия самарадор қуёш тизимларини ўрнатиш бўйича лойиҳа-смета хужжатларини ишлаб чиқилишини;
- объектлар бўйича наъмунавий лойиҳалар ва лойиҳа-смета ҳужжатларини белгиланган тартибда экспертизадан ўтказилишини таъминлаши ҳам назарда тутилган.

Для обсуждения проектов нормативно-правовых актов опубликован проект постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении целевой программы по установке энергоэффективных солнечных систем для повышения тепловой защиты зданий во всех реги
• Для обсуждения проектов нормативно-правовых актов опубликован проект постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении целевой программы по установке энергоэффективных солнечных систем для повышения тепловой защиты зданий во всех реги
Для обсуждения проектов нормативно-правовых актов опубликован проект постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении целевой программы по установке энергоэффективных солнечных систем для повышения тепловой защиты зданий во всех регионах республики и нагрева воды в котельных республики в 2020–2022 годах».
Документом также утверждается программа оптимизации энергопотребления в многоэтажных жилых домах для нужд отопления и охлаждения во всех регионах республики за счёт повышения тепловой защиты зданий, внедрения энергоэффективных технологий, а также установки возобновляемых источников энергии в 2020 –2022 годах. Кроме того, предусмотрено утвердить программу по установке в котельных республики энергоэффективных солнечных систем для подогрева воды.
Проект предусматривает совместное обеспечение Министерством жилищно-коммунального обслуживания и Министерством энергетики Республики Узбекистан:
— разработки типовых проектов для повышения тепловой защиты многоэтажных жилых домов по внедрению оборудования энергосберегающих технологий, в том числе возобновляемых источников энергии;
— разработки проектно-сметной документации по установке в 2021–2022 годах энергоэффективных солнечных систем для нагрева воды в котельных;
— также предусмотрено обеспечение проведения экспертизы типовых проектов и проектно-сметной документации по объектам.