Куз-қиш мавсумида Фарғона вилояти истеъмолчиларига суюлтирилган газ етказиб бериш ҳажми 48 фоизга оширилади
• Куз-қиш мавсумида Фарғона вилояти истеъмолчиларига суюлтирилган газ етказиб бериш ҳажми 48 фоизга оширилади
Хабар қилинганидек, бугун 10 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги махсус штаби ҳудудларда аҳоли ва бюджет ташкилотларини 2020-2021 йилларда куз-қиш мавсумида электр энергияси, табиий ва суюлтирилган газ ҳамда кўмир билан таъминлаш борасидаги амалга оширилаётган ишлар билан танишиш мақсадида Фарғона вилоятига борди.
Ишчи гуруҳ истеъмолчиларга етказиб берилаётган табиий ва суюлтирилган газ таъминоти ҳолати билан танишди. Бу йилги куз-қиш мавсумига тайёргарлик ишлари юзасидан мутасаддиларга тегишли кўрсатма ва топшириқлар берилди.
– Суюлтирилган газ истеъмолчиларига газ баллонларини ўз вақтида ва сифатли етказиб бериш лозим. Бу борада газ баллон ускуналарини маҳаллийлаштириш ишларини бошлаш керак. Бунинг натижасида газ баллон заҳираларини янада кўпайтиришга, бу эса истеъмолчиларга газ баллонларини ўз вақтида ҳамда узлуксиз етказиб берилишига хизмат қилади, - деди Энергетика вазирлиги махсус штаби бошлиғи, вазир Алишер Султанов.
Вилоят истеъмолчиларига 2020-2021 йиллар куз-қиш мавсумида жами 1717,2 миллион куб.метр табиий газ етказиб берилади. Бу ўтган мавсумга нисбатан 241.5 миллион куб.метрга ёки 16,4 фоизга кўп.
Фарғонада табиий газ истеъмолчилари сони 320 362 та бўлиб, шундан 3 571 та юридик ва 316 791 та жисмоний истеъмолчи (хонадон) мавжуд.
Вилоятда истеъмолчиларини табиий ва суюлтирилган газ билан таъминлаш учун узунлиги 7 135,2 км бўлган газ қувурлари ва 8 367 та газ тақсимлаш пунктларидан фойдаланилади.
Истеъмолчиларга янада сифатли хизмат кўрсатиш мақсадида вилоятда жорий йилнинг 1 октябридан бошлаб 20 та махсус техника ва 80 нафар ходимлардан иборат 20 та бригада фаолият юрита бошлайди.
Шунингдек, вилоят истеъмолчиларига 2020-2021 йиллар куз-қиш мавсумида жами 54 751 тонна суюлтирилган газ етказиб бериш режалаштирилган. Бу ўтган мавсумга нисбатан 17 894,5 тоннага ёки 48,6 фоизга кўп.

Поставки сжиженного газа в Ферганскую область в осенне-зимний период увеличат на 48 %
Анализ состояния дел на данном объекте проводится в рамках проходящего выездного заседания Спецштаба в Ферганскую область с целью непосредственного ознакомления с готовностью региональных энерго- и газоснабжающих предприятий к стабильному снабжению потребителей в осенне-зимний период 2020-2021 гг.
Рабочая группа 10 сентября т.г. проинспектировала состояние поставок природного и сжиженного газа потребителям. «Необходима своевременная бесперебойная подача сжиженного газа населению, важно увеличить и улучшить локализацию запчастей к баллонам», - отметил начальник штаба, Министр энергетики А.Султанов.
Всего в осенне-зимний период 2020-2021 гг. потребителям будет поставлено 1717,2 млн. куб.м. природного газа. Это на 241,5 млн. куб.м. или на 16,4% больше, чем в прошлом сезоне.
Количество потребителей природного газа в Фергане составляет 320,4 тыс. человек, из которых 3,5 тыс. являются юридическими лицами, а 316,8 тыс. - физическими потребителями (домашними хозяйствами).
Для снабжения потребителей природным и сжиженным газом в области используется 7 135,2 км газопроводов и 8 367 газораспределительных пунктов.
В целях повышения качества обслуживания потребителей с 1 октября текущего года в области будут действовать 20 бригад спецтехники и 20 бригад по 80 человек.
Также в осенне-зимний период 2020-2021 гг. планируется поставить потребителям 54,7 тыс. тонн. сжиженного газа. Это на 48,6 процента больше, чем в прошлом сезоне.