Энергетика вазирлиги Фарғона вилояти истеъмолчиларини кўмир маҳсулотлари билан таъминлаш ҳолатини ўрганди
• Энергетика вазирлиги Фарғона вилояти истеъмолчиларини кўмир маҳсулотлари билан таъминлаш ҳолатини ўрганди
Шунингдек, бугун 10 сентябрь куни Энергетика вазирлиги махсус штаби Фарғона вилояти истеъмолчиларини 2020-2021 йилларда куз-қиш мавсумида кўмир ва брикет маҳсулотлари билан таъминлаш борасида амалга оширилаётган ишларни таҳлил қилиш мақсадида “Ўзбеккўмир” акциядорлик жамияти “Фарғона кўмир етказувчи” филиалининг Олтиариқ ва Қува кўмир омборларига борди.
Жорий йил куз-қиш мавсумида Олтиариқ туман халқ таълими бўлимига 521 тонна кўмир ва 1 726 тонна брикет, туман мактабгача таълим муассасаларига 261 тонна кўмир ва 832 тонна брикет, соғлиқни сақлаш вазирлиги ташкилотларига 69 тонна кўмир, 350 тонна брикет, спорт мактабларига 15 тонна кўмир ва 14 тонна брикет, коллежларга 60 тонна кўмир ва 20 тонна брикет ва маданият бўлимига 15 тонна кўмир ҳамда 24 тонна брикет маҳсулотлари етказиб берилади.
Фарғона вилояти истеъмолчиларига 2020-2021 йиллар куз-қиш мавсумида жами 227,7 минг тонна кўмир етказиб бериш режалаштирилган. Бу ўтган мавсумга нисбатан 30,7 минг тонна ёки 16 фоизга кўп.
Шундан, аҳоли истеъмолчиларига 160 минг тонна, ижтимоий соҳа объектларига эса 67,7 минг тонна кўмир етказиб бериш кўзда тутилган.
Вилоят истеъмолчиларига узлуксиз ва сифатли кўмир етказиб бериш учун 10 та махсус кўмир омбори, 10 та автоюклагич, 6 та юк автотранспорти ва 8 та автотарозидан фойдаланилади.

Минэнерго проинспектирована готовность к обеспечению углем Ферганской области
Готовность Алтыарыкского и Кувинского угольных складов к обеспечению потребителей Ферганской области углем и угольными брикетами в осенне-зимний период 2020-2021 годов была изучена 10 сентября т.г. Специальным штабом Министерства энергетики Узбекистана.
Согласно расчетам потребности, в осенне-зимний период 521 тонна угля и 1726 тонн брикетов будут доставлены для организаций народного образования Алтыарыкского района, 261 тонна угля и 832 тонны брикетов непосредственно в дошкольные учреждения района, 69 тонн угля и 350 тонн брикетов – организациям здравоохранения, 15 тонн угля и 14 тонн брикетов – спортивным школам, 60 тонн угля и 20 тонн брикетов – колледжам, 15 тонн угля и 24 тонны брикетов – организациям районного отдела культуры.
Всего потребителям Ферганской области в предстоящий осенне-зимний период планируется доставить 227,7 тыс. тонн угля, что на 30,7 тыс. тонн или 16% больше чем в прошлом сезоне, в том числе населению - 160 тысяч тонн, организациям социальной сферы - 67,7 тыс. тонн.
Для обеспечения бесперебойной и качественной поставки угля потребителям региона, задействованы 10 специальных угольных складов, 10 погрузчиков, 6 грузовых автомобилей и 8 автовесов.
В ходе выездного заседания представители Спецштаба также посетили общеобразовательную среднюю школу № 26 Алтыарыкского района.