“Навоий иссиқлик электр станцияси”да учунчи буғ-газ қурилмаси бунёд этилади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 9 январдаги ПҚ-4563-сонли “Ўзбекистон Республикасининг 2020-2022 йилларда инвестиция дастурини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарори, шунингдек, 2019-2030 йилларга мўлжалланган электр энергетикасида йирик инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш дастури асосида Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги маблағлари иштирокида “Навоий ИЭС” АЖда қуввати 650 МВт бўлган 3-буғ-газ қурилмасини қуриш” инвестицион лойиҳаси амалга оширилади. Инвестиция лойиҳаси 2020-2024 йиллар давомида ҳаётга жорий этилади.
2020 йил 9 сентябрда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 549-сонли “Навоий иссиқлик электр станциясида 650 МВт қувватли учинчи буғ-газ қурилмасини қуриш” инвестиция лойиҳасини амалга ошириш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида"ги қарори қабул қилинди, унга кўра инвестицион лойиҳа доирасида қуйидаги вазифалар кўзда тутилган:
- Минтақада янги ташкил этилган ишлаб чиқариш қувватларининг кафолатли электр таъминоти;
- Электр энергиясини ишлаб чиқариш соҳасида замонавий ва самарали технологияларни босқичма-босқич жорий этиш;
- Электр энергиясини ишлаб чиқариш тан нархини пасайтириш, шартли ёқилғи сарфини камайтириш, табиий газдан самарали фойдаланиш;
- Минтақадаги истеъмолчиларни электр ва иссиқлик энергияси билан таъминлаш;
- Станциянинг иш фаолияти самарадорлигини ошириш.
- Янги учинчи буғ-газ қурилмаси қурилиши натижасида станциянинг ишлаб чиқариш қувватлари ошади, шартли ёқилғи сарфи камайиб, ўртача       1 кВт/соат электр энергиясини ишлаб чиқариш учун 200-300 грамни ташкил этиши кўзда тутилган. Натижада воҳа аҳолиси, иқтисодиёт тармоқлари корхоналарига етказиб бериладиган электр ва иссиқлик энергиясининг ҳажми ошиб йилига 550-600 миллион кубометр табиий газ иқтисод қилинади. Малакали мутахассислар учун қўшимча иш ўринлари яратилади.

На Навоийской ТЭС будет построена третья парогазовая установка
На Навоийской теплоэлектростанции за 5 лет будет реализован проект по строительству третьей парогазовой установки (ПГУ) мощностью 650 МВТ. Соответствующее постановление принято Кабинетом Министров Республики Узбекистан 9 сентября 2020 года.
Согласно ПКМ-549, инвестиционный проект будет реализован за период 2020-2024 гг. В документе отмечается, что введение в строй третьей ПГУ будет нацелено на дальнейшее развитие генерирующих мощностей за счет внедрения современных энергоэффективных технологий, развитие электрических сетей в северо-западной части единой энергосистемы республики в 2020-2026 годах.
В результате введения на Навоийской ТЭС третьей парогазовой установки будут увеличены возможности энергообеспечения населения региона и его быстрорастущей экономики. При этом ПГУ, основанная на последних достижениях в сфере энергосбережения, также позволит региону сэкономить до 550-600 млн. кубометров природного газа в год.
С целью реализации данного проекта подписано соглашение с Японским агентством международного развития (JICA) о выделении кредита сроком на 30 лет c 10-летним льготным периодом на сумму 128 246 млн японских иен по следующим годовым процентным ставкам: за консалтинговые услуги – 0,01%;
на строительство парогазовой установки – 0,5%.
Выдача кредита начнется после утверждения технико-экономического обоснования инвестиционного проекта.
Исполнителем, ответственным за координацию и контроль реализации инвестиционного проекта, назначено АО «Тепловые электрические станции».
Проект будет реализован с предоставлением налоговых и таможенных льгот в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 16 июля 2018 года № ПП-3857 «О мерах по повышению эффективности подготовки и реализации проектов с международными финансовыми организациями и иностранными государственными финансовыми институтами».
Отметим, что подписание соглашения по данному проекту между Республикой Узбекистан и JICA состоялось в рамках официального визита Президента Республики Узбекистан в Японию 17-20 декабря 2019 года.
Проект реализуется на основании постановления Президента Республики Узбекистан от 9 января 2020 года № ПП-4563 «О мерах по реализации инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2020-2022 годы», а также программы крупных инвестиционных проектов в электроэнергетике на 2019-2030 годы.