Энергетика вазирлиги махсус штаби Қорақалпоғистонга борди
Бугун 14 сентябрь куни Энергетика вазирлиги махсус штаби истеъмолчиларни 2020-2021 йиллар куз-қиш мавсумида электр энергияси, табиий ва суюлтирилган газ ҳамда кўмир маҳсулотлари билан таъминлаш ишларни таҳлил қилиш мақсадида Қорақалпоғистон Республикасига борди.
Хусусан, штаб Қўнғирот компрессор станциясида бўлиб, бу ердаги цехлар фаолиятини кўздан кечирди. Бугунги кунда 270 нафар ходим меҳнат қилаётган ушбу станцияда 12 та агрегат мавжуд. Шунингдек, 1 гектар майдонда жойлашган мураккаб технологик қурилма – газ қуритиш ускунаси ва турли ўлчамдаги қарийб 500 км магистрал газ қувурларига хизмат кўрсатилади. Айни кунларда 3 та агрегат иш ҳолатида, 7 таси заҳирада ва 2 таси жорий таъмирланмоқда.
Ишчи гуруҳ аъзолари Қўнғирот техник сув таъминоти бошқармасида ҳам бўлдилар. Ушбу бошқарма томонидан шимолий ҳудуддаги Ақчалоқ, Тулей, Қорақалпоқ магистрал газ қувурлари бошқармалари, Сода заводи ва Устюрт кимё комплекси каби йирик корхоналарни техник сув билан таъминланади. Бугунги кунда ушбу бошқармада ҳам яқинлашиб келаётган мавсумга пухта ҳозирлик кўрилмоқда. Ишчи гуруҳ аъзолари мазкур икки корхонада мавжуд камчиликларни бартараф этиш бўйича тегишли кўрсатмалар берди.
Қорақалпоғистон республикаси истеъмолчиларига 2020-2021 йиллар куз-қиш мавсумида жами 1679,9 миллион куб.метр табиий газ етказиб берилади. Бу ўтган мавсумга нисбатан 34,0 миллион куб. метрга ёки 2,1 фоизга кўпни ташкил қилади.
Қорақалпоғистонда табиий газ истеъмолчилари сони 252 093 та бўлиб, шундан, 5 861 таси юридик ва 246 232 таси жисмоний истеъмолчи (хонадон) мавжуд.
Қорақалпоғистон республикаси истеъмолчиларини табиий газ билан таъминлаш мақсадида узунлиги 8911,5 км бўлган газ қувурлари ва 5141 та газ тақсимлаш пунктларидан фойдаланилади.
Шу кунга қадар умумий узунлиги 2,5 км бўлган газ қувурлари реконструкция қилинди, 5141 та газ тақсимлаш пунктлари техник тафтишдан ўтказилди.
Жорий йилнинг 1 октябридан бошлаб истеъмолчиларни газ билан таъминлашни яхшилаш мақсадида қўшимча 17 та махсус техника ва 68 нафар ходимлардан иборат, 17 та бригада фаолият юрита бошлайди.

Спецштаб Минэнерго посетил Каракалпакстан
Очередное выездное заседание Специального штаба Министерства энергетики Узбекистана 14 сентября т. г. прошло в Республике Каракалпакстан с целью анализа готовности к обеспечению потребителей электроэнергией, природным и сжиженным газом, угольной продукцией в осенне-зимний период 2020-2021 годов.
В частности, члена Спецштаба побывали на компрессорной станции Кунград. Здесь ведется соответствующая подготовка к предстоящему холодному сезону с учетом того, что на станции обслуживается сложное технологическое устройство - оборудование для осушки газа, расположенное на площади 1 га. Также работу цеха обеспечивают около 500 км магистральных газопроводов разной протяженности. Сегодня здесь работают 270 человек. В состав объекта входят 12 блоков, из которых в настоящее время стабильную работу компрессорной станции обеспечивают 3 находящихся в рабочем состоянии блока, 7 - в резерве, 2 - в ремонте.
Рабочая группа Спецштаба также ознакомилась с положением дел в Кунградском управлении технологического водоснабжения. Его задача – обеспечение технической водой крупных предприятий северного региона, в число которых входят магистральные газопроводы Акчалак, Тулей, Каракалпак, Кунградский содовый завод, Устюртский газо-химический комплекс.
В настоящее время на Кунградском УТВС также ведутся интенсивные работы с целью подготовки к предстоящему сезону. Побывав на данных двух важных для снабжения региона объектах, члены Спецштаба указали на обнаруженные пробелы в подготовке, а также имеющиеся недостатки, и дали поручения по их скорейшему устранению.
Отметим, что всего в осенне-зимний период 2020-2021 годов потребителям Республики Каракалпакстан будет поставлено 1 679,9 млн. кубометров природного газа. Это на 34,0 млн. кубометров или на 2,1% больше, чем в прошлом сезоне.
Общее количество потребителей природного газа в Каракалпакстане составляет 252 093 человека, из которых 5 861 являются юридическими лицами и 246 232 - физическими потребителями (домохозяйства).
Для обеспечения потребителей природным газом в Республике Каракалпакстан используется 8 911,5 км газопроводов и 5 141 газораспределительный пункт.
На сегодняшний день реконструированы газопроводы общей протяженностью 2,5 км, проинспектировано 5 141 газораспределительный пункт.
С 1 октября текущего года в целях улучшения газоснабжения потребителей будут работать 17 бригад, в которые войдут 68 специалистов и 17 дополнительных единиц спецтехники.