Тахиатош туман газ таъминотидаги аниқланган камчиликлар бартараф этилди
Жорий йилнинг 15 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги махсус штаби томонидан Қорақалпоғистон Республикаси Тахиатош туманида аҳоли хоноданлари ва улгуржи истеъмолчиларнинг табиий газдан фойдаланиш ҳолатлари ўрганилганда бир қатор камчиликларга йўл қўйилганлиги аниқланди.
Хусусан, Тахиатош тумани Мустақиллик кўчасидаги истеъмолчиларнинг ва “Сapital Partners” МЧЖга қаршли газоблок ишлаб чиқариш цехининг табиий газдан фойдаланиш ҳолати ўрганилганда, истеъмолчиларга етказиб берилаётган D-76 мм лик газ тармоғининг 100 – 110 метр жойи таянчлардан тушиб ерда ётганлиги ҳамда газ тармоқларига бўёқ ишлари олиб борилмаганлиги аниқланди.
Мазкур аниқланган камчиликларни жойида бартароф этиш ва келгусида бундай ҳолатларнинг такрорланмаслиги учун ишчи гуруҳ томонидан туман газ таъминоти бўлими маъсул ходимларига тегишли кўрсатма ва топшириқлар берилди.
Шундан сўнг, туман газ таъминоти бўлими томонидан Мустақиллик кўчасида жойлашган аҳоли хоноданларига етказиб берилаётган газ тармоқлари қайта демонтаж қилиниб, газ тармоқлари остига таянчлар ўрнатилди ва ушбу газ тармоқларига бўёқ ишлари олиб борилиб камчиликлар жойида бартараф этилди.

В Тахиаташском районе устранены недостатки в газоснабжении
В ходе выездного заседания Специального штаба Министерства энергетики Республики Узбекистан 15 сентября т.г. в Тахиаташском районе Республики Каракалпакстан выявлен ряд недостатков, допущенных со стороны районного органа газоснабжения.
В частности, обнаружено, что на улице Мустакиллик порядка 100 метров газопровода Д-76 мм сошло с опор, что может послужить причиной аварийной ситуации. Также покраска данных газовых сетей не соответствует принятым стандартам.
После обнаружения данного факта, членами Спецштаба были сделаны соответствующие замечания и даны поручения ответственным сотрудникам Тахиаташского районного филиала по газоснабжению как по устранению выявленных недостатков, так и по профилактике подобных нарушений с целью недопущения их в дальнейшем.
В результате специалистами Тахиаташского филиала по газоснабжению был временно демонтирован указанный участок газовых сетей, установлены необходимые опоры, а также произведена надлежащая окраска труб. Недостатки полностью устранены, что будет способствовать полноценному снабжению природным газом потребителей.