Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги махсус штаби ҳудудларда аҳоли ва бюджет ташкилотларини 2020-2021 йилларда куз-қиш мавсумида электр энергияси билан таъминлаш борасидаги амалга оширилаётган ишлар билан танишиш мақсадида Қорақалпоғистон Республикасининг Мўйноқ туманига борди.
Таъкидлаш жоизки, Мўйноқда ўтган йилнинг октябрь ойида истеъмолчиларга сифатли хизмат кўрсатиш мақсадида Мўйноқ туман электр таъминоти корхонасининг янги биноси фойдаланишга топширилган эди.
Мазкур уч қаватли замонавий бинода барча қулайликларга эга бўлган 120 ўринли холл ва заллар бунёд этилган. Қолаверса, рўйхатга олиш ишларини тизимли равишда йўлга қўйиш мақсадида замонавий талабларга тўла жавоб берувчи мониторлар ҳамда бепул Wi-Fi тармоғи ҳам жорий қилинган. Бундан ташқари, мижозлар учун қорақалпоқ, ўзбек ва рус тилларида маълумотлар электрон таблоларда акс этиб туради.
Айни кунга қадар Мўйноқ туманидаги истеъмолчиларни куз-қиш мавсумида барқарор электр энергияси билан таъминлаш мақсадида узунлиги 40 километр бўлган электр узатиш тармоқлари ва 20 та трансформатор пункти капитал таъмирланди. Шунингдек, умумий узунлиги 38 километр бўлган электр узатиш тармоқлари ва 6 та трансформатор пункти реконструкция қилинди. Биндан ташқари 143 километр электр узатиш тармоқлари ва 56 дона трансформатор пункти жорий таъмирланди.
Маълумот учун: Қорақалпоғистон Республикаси истеъмолчиларига 2020-2021 йил куз-қиш мавсумида жами 733,4 миллион кВт.соат электр энергияси етказиб бериш режалаштирилган. Бу ўтган мавсумга нисбатан 67,1 миллион кВт.соатга ёки 10,1 фоизга кўпни ташкил қилади.
Қорақалпоғистон Республикаси истеъмолчиларини электр энергияси билан таъминлаш учун узунлиги 20,4 минг километр бўлган электр узатиш тармоқлари ва 4 976 та трансформатор пунктларидан фойдаланилади.
Жорий йил 1 октябрга қадар 1552,1 километр электр узатиш тармоқлари ва 443 та трансформатор пунктлари мукаммал таъмирланади. Бугунги кунга қадар жами 52 та трансформатор пункти, 60 тонна трансформатор мойи ва 49,2 километр кабель махсулотларининг заҳираси яратилган.

Спецштаб Минэнерго посетил Муйнакский район
Специальным штабом Министерства энергетики 16 сентября т.г. проведено выездное заседание в Муйнакском районе Республики Каракалпакстан с целью анализа положения дел на месте, проверки готовности к стабильному обеспечению электроэнергией населения и бюджетных организаций региона в осенне-зимний период 2020-2021 гг.
Члены Спецштаба посетили новое здание Муйнакского районного предприятия электроснабжения, которое сдано в эксплуатацию в октябре прошлого года, и дало возможность повысить качество обслуживания потребителей.
В современном здании имеется холл на 120 мест, где посетители могут с комфортом ожидать приёма соответствующими специалистами. Для обеспечения бесперебойного обслуживания людей установлены отвечающие современным требованиям мониторы, действует бесплатная сеть Wi-Fi. На установленном в холле электронном табло отражаются данные на узбекском, каракалпакском и русском языках.
К настоящему времени в целях бесперебойного энергоснабжения потребителей Муйнакского района в осенне-зимний период проведен капитальный ремонт электросети протяженностью 40 км, а также 20 трансформаторных пунктов. Кроме того, проведена реконструкция линий электропередачи общей протяженностью 38 км и 6 трансформаторных пунктов. Что касается текущего ремонта, то он проведен для линий электропередачи протяженностью 143 км и 56 трансформаторных пунктов.
Добавим, что в целом потребителям Республики Каракалпакстан в осенне-зимний период 2020-2021 годов запланировано поставить 733,4 млн. кВт.часов  электроэнергии, что на 67,1 млн. кВт.часов или на 10,1% больше, чем за прошлый сезон.
Всего для энергоснабжения потребителей Республики Каракалпакстан будут использованы 20,4 тысяч км линий электропередачи и 4 976 трансформаторных пунктов.
До 1 октября текущего года будут капитально отремонтрованы 1552,1 километров линий электропередачи и 443 трансформаторных пункта. До сегодняшнего дня создан резерв в 52 трансформаторных пункта, 60 тонн трансформаторного масла и 49,2 км кабельной продукции.