“Masdar Energy” Навоий вилоятида шамол салоҳиятини таҳлил қилади
“Masdar Energy” компанияси (БАА) Навоий вилоятининг Томди туманида шамол салоҳиятини ўрганиш учун тўртта метереологик устун  (метео-мачта) ўрнатди. Бу Навоий вилоятида 500 МВт қувватга эга шамол электр станциясини (ШЭС) қуриш лойиҳасини амалга оширишнинг навбатдаги босқичи ҳисобланади.
Келгусида мазкур шамол электр станциясининг қурилиш майдонидаги шамол потенциалини ўрганиш натижалари лойиҳанинг техник-иқтисодий ва молиявий асосланишини якунлаш имконини беради, бу эса халқаро молия институтлари билан кредит шартномаларини тузиш учун асос бўлиб хизмат қилади.
Аввал хабар қилинганидек, 2020 йил 8 июнь куни “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ ва “Masdar Energy” компаниялари ўртасида электр энергиясини сотиб олиш тўғрисида шартнома имзоланган эди. Ушбу шамол электр станциясини ишга тушириш 2023 йилга режалаштирилган.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги Бирлашган Араб Амирликларининг ушбу компанияси билан қайта тикланадиган энергетика соҳасидаги ягона қўшма лойиҳаси эмаслигини қўшимча қиламиз. Масдар шунингдек, Навоий вилоятида 100 МВт қувватга эга фотоэлектр (қуёш) станциясини қуриш бўйича халқаро танловнинг биринчи босқичи ғолиби ҳисобланади.
Компаниянинг ғалабаси ишлаб чиқарилган электр энергиясининг 1 кВт. соатига 2,679 АҚШ центи тарифини ва ФЭС қурилишининг 12 ойлик муддатини таклиф қилган. БАА мутахассисларининг фикрига кўра, қуёш электр станцияси йилига 260 миллион кВт. соат электр энергияси ишлаб чиқаради.

«Masdar Energy» проанализирует ветровой потенциал в Навоийской области
Компанией «Masdar Energy» (ОАЭ) установлены четыре метеорологические мачты для исследования ветрового потенциала в Тамдынском районе. Это стало очередным этапом реализации проекта по строительству в Навоийской области ветровой электростанции (ВЭС) мощностью 500 МВт.
Результаты исследования ветрового потенциала в месте строительства будущей ВЭС дадут возможность завершить технико-экономическое и финансовое обоснование проекта, что станет основой для заключения кредитных соглашений с Международными финансовыми институтами.
В рамках реализации проекта о строительстве ВЭС также 08.06.2020 г. Акционерным обществом «Национальные электрические сети Узбекистана» подписано с «Masdar Energy» Соглашение о закупке электроэнергии. Ввод в эксплуатацию ветровой электростанции намечен на 2023 год.
Добавим, что это не единственный совместный проект Министерства энергетики Республики Узбекистан с данной компанией из Объединенных Арабских Эмиратов в сфере возобновляемой энергетики. «Masdar» также является победителем первого этапа международного тендера на строительство фотоэлектрической (солнечной) станции мощностью 100 МВт в Навоийской области.
В основе победы компании - предложение по тарифу 2,679 центов США за 1 кВт.ч выработанной электроэнергии и по сроку строительства ФЭС в 12 месяцев. По оценке экспертов из ОАЭ, солнечная электростанция будет производить 260 млн. кВт.ч электроэнергии в год.