Энергетика вазирлиги Штаби Қашқадарё вилояти истеъмолчиларини куз-қиш мавсумида табиий ва суюлтирилган газ билан таъминлаш борасида амалга оширилаётган ишлар билан танишди
• Энергетика вазирлиги Штаби Қашқадарё вилояти истеъмолчиларини куз-қиш мавсумида табиий ва суюлтирилган газ билан таъминлаш борасида амалга оширилаётган ишлар билан танишди
Энергетика вазирлиги махсус штаби Қашқадарё вилояти истеъмолчиларини 2020-2021 йиллар куз-қиш мавсумида табиий ва суюлтирилган газ билан таъминлаш борасида амалга оширилаётган ишлар билан танишиш мақсадида ушбу вилоятга борди.
Махсус штаб “Ўзтрансгаз” АЖга қарашли Муборак магистрал газ қувурлари бошқармаси тасарруфидаги компрессор станцияси, газ тақсимлаш станциялари, Қарши шаҳри “Беклар” МФЙ ҳудудидаги табиий газ ҳисоби назоратининг автоматлаштирилган тизими (АСКУГ)ни жорий этиш лойиҳаси доирасида газ ҳисоблаш ускуналарини ўрнатиш жараёни, Ғузор тумани “Қоракул” МФЙ Аланга массивида жойлашган суюлтирилган газ ташувчи МАН автоцистерналари ҳайдовчиларига хизмат кўрсатиш уйи, Қамаши тумани “Тўқбой” МФЙ, Яккабоғ тумани “Жийда” МФЙ ва Косон тумани “Пудина” МФЙ ҳудудидаги маиший газ баллонларни синовдан ўтказиш марказлари, Шаҳрисабз тумани “Сариосиё” МФЙдаги газ тўлдириш шахобчаси ва маиший газ баллонларни синаш цехида амалга оширилаётган ишлар билан танишди.
Қашқадарё вилояти истеъмолчиларига 2020-2021 йиллар куз-қиш мавсумида жами 1 929,1 миллион куб метр табиий газ етказиб берилади. Бу ўтган мавсумга нисбатан 1,1 фоизга кўпга кўпни ташкил қилади. Вилоятда табиий газ истеъмолчилари сони 140 100 та бўлиб, шундан 2 978 таси – юридик ва 137 122 таси – жисмоний (аҳоли) истеъмолчилари ҳисобланади.
Истеъмолчиларни табиий газ билан таъминлаш учун 3 461,3 километр газ қувурлари ва 5 423 та газ тақсимлаш пунктларидан фойдаланилади.
Жорий йил апрель ойидан айни кунга қадар вилоятдаги газ қувурларининг 3,5 километр қисми мукаммал таъмирланди ва 3,2 километр реконструкция қилинди.
Шу йил 1 октябрдан бошлаб 15 та махсус техника ва 60 нафар ходимлардан иборат 15 та бригада фаолияти қўйлга қўйилади.
Шунингдек, суюлтирилган газ истеъмолчиларига куз-қиш мавсумида жами 66 506 тонна суюлтирилган газ етказиб берилади. Бу ўтган мавсумга нисбатан 47 фоизга кўпроқни ташкил қилади. Вилоятда жами 615 581 та суюлтирилган газ истеъмолчилари мавжуд бўлиб, уларни суюлтирилган газ билан таъминлаш учун 19 та автоцистерна ва 149 та ISUZU автомашинасидан фойдаланилади.

Как идет подготовка к обеспечению природным и сжиженным газом в осенне-зимний период Кашкадарьинской области? С этим процессом ознакомились на месте члены штаба Министерства энергетики Республики Узбекистан.
Рабочая группа ознакомилась с реализуемой работой по обеспечению потребителей Кашкадарьинской области природным и сжиженным газом в осенне-зимний период
В ходе выездного заседания штаба в махалле был проверен процесс установки газовых счетчиков в рамках реализации проекта АСКУГ (автоматизированная система контроля учета газа). С этой целью члены штаба выезжали в махаллю Беклар города Карши и поселок Талимаржан Нишанского района.
Проанализировано создание условий для водителей грузовой спецтехники по перевозке сжиженного газа в специальных центрах, созданных на территориях Промышленной зоны Муборекского района и массива Аланга, работа Центров проверки бытовых газовых баллонов, расположенных в махаллях Тукабой Камашинского района и Пудина Касанского района.
Также в регионе члены штаба ознакомились с готовностью к работе в условиях сезонных холодов Газозаправочного пункта и испытательного цеха Шахрисабз на территории махаллинского схода граждан Сариосиё Шахрисабзского района.
Всего потребителям Кашкадарьинской области в осенне-зимний период 2020-2021 гг. будет поставлено 1 929,1 млн. кубометров природного газа, что больше по сравнению с прошлогодним сезоном на 1,1%. В целом в области насчитывается 140 100 потребителей природного газа, из них 2 978 юридических и 137 122 физических лиц (домовладения).
Для обеспечения потребителей природным газом будет использовано 3 461,3 километров газопровода и 5 423 газораспределительных пункта.
До настоящего времени выполнен капитальный ремонт 3,5 км газопровода, а также 3,2 км реконструированы.
Начиная с 1 октября этого года в регионе будут действовать 15 бригад из 60 сотрудников, оснащенных 15 ед. специальной техники.
Также для потребителей сжиженного газа в осенне-зимний период будет поставлено в целом 66 506 тонн сжиженного газа, что на 47,3% больше по сравнению с прошлым сезоном. Всего в области 615 581 потребителей сжиженного газа. Для их обеспечения будет использовано 19 автоцистерн и 149 единиц специальной автотехники марки «ISUZU».