Кўмир ёқилғисига ўтишда рентабеллик: мавжуд ишлаб чиқариш тажрибаси
Энергетика вазирлиги махсус штаби ташриф давомида Самарқанд вилоятида кўмир ёқилғиси орқали йилига 63 минг тонна ғишт ишлаб чиқарадиган корхонага ташриф буюрди.
Махсус штаб аъзолари муқобил турдаги ёқилғида фаолият кўрсатадиган ишлаб чиқариш корхона фаолиятини таҳлил қилдилар. Самарқанд вилоятининг Жомбой туманида жойлашган ушбу завод тўлиқ катталиги 0-300 мм кўмирда ишлайди. Ишлаб чиқариш давомида кунига тахминан 13 тонна кўмир ёқилғиси сарф қилинади.
Бундан бир йил аввал, 2019 йил май ойида иш бошлаган корхона мутахассислари юқори сифатли маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун алтернатив ёқилғи туридан – зарур ускуналардан тортиб, хом ашёнинг дозалашгача бўлган самарадорлик босқичларини босқичма-босқич ўзлаштирдилар.
Бугунги кунда сифатли маҳсулот ишлаб чиқарадиган мазкур завод ўз тажрибаси асосида бир қатор зарур ускуналар билан таъминланган. Улар орасида, хусусан, лойни майдалаш ва хом ашёни камар озиқлантирувчиларга ташиш учун технологик ускуналар – LLEVANT русумидаги туннел қуритгичи ва FORNTHERMIC-E русумидаги туннелли печ, кўмирни майдалаш ва етказиб бериш учун кўмир заводи, маҳсулотларни палетлаш учун роботик қадоқлаш ускуналари ва бошқалардир.
Махсус штаб аъзолари корхона ҳисоб-китоблари, унинг режалари, завод мутахассисларининг турли хил ишлаб чиқариш усуллари ва ускуналар турларидан фойдаланиш бўйича тавсиялари билан батафсил танишдилар.
Учрашув давомида корхона директори Бекзод Нарзуллаев: ҳар доим тўпланган тажрибаларни ҳамкасблари билан баҳам кўришга, шу жумладан кўмирдан фойдаланишга ўтишда ғишт ишлаб чиқаришнинг энг самарали усулларига етказиш бўйича тавсиялар беришга тайёр эканликларини таъкидлади.
Ҳозирда 90 киши ишлайдиган мазкур ғишт заводи ўз маҳсулотига тобора ортиб бораётган талабни ва ушбу кўмир ёқилғиси орқали ишлаб чиқариш корхонасининг рентабеллигини ҳисобга олган ҳолда кенгайтиришни режалаштирмоқда.

Рентабельность при переходе на уголь: опыт действующего производства
Специальный штаб Минэнерго в ходе выездного заседания посетил кирпичный завод в Самаркандской области, который производит 63 тысячи тонн кирпича в год, потребляя уголь в качестве топлива.
Члены Спецштаба проанализировали работу производства, действующего на альтернативном виде топлива. Завод, расположенный в Джамбайском районе Самаркандской области, полностью работает на каменном угле классом крупности 0–300 мм. В сутки производство расходует порядка 13 тонн угля.
Начав деятельность более года назад – в мае 2019 года, специалисты предприятия шаг за шагом осваивали этапы эффективности при использовании альтернативного вида топлива – от необходимого оборудования до дозировок сырья с целью выпуска высококачественной продукции.
Сегодня завод, производящий хорошо зарекомендовавшую себя продукцию, на основе собственного опыта оснащен целым рядом необходимого оборудования. В его числе, в частности, технологическое оборудование для тонкого помола суглинка и транспортировки сырья в ленточные питатели, туннельная сушилка модели LLEVANT и туннельная печь модели FORNTHERMIC-E, угольная установка для измельчения и подачи угля, роботизированное упаковочное оборудование, производящее паллетирование продукции и др.
Члены Спецштаба подробно ознакомились с расчетами предприятия, его планами, рекомендациями специалистов завода по использованию различных методик производства и видов оборудования.
Как отметил в ходе встречи директор предприятия Бекзод Нарзуллаев, здесь всегда готовы поделиться своим наработанным опытом с коллегами, в том числе дать рекомендации по достижению наибольшей эффективности кирпичного производства при переходе на использование каменного угля.
Кирпичный завод, на котором сегодня трудоустроены 90 человек, имеет планы по расширению с учетом постоянно растущего спроса на свою продукцию, и рентабельности производства, использующего каменный уголь в качестве топлива.