Энергетика вазирлиги Штаби Жиззах вилояти истеъмолчиларини куз-қиш мавсумида кўмир ва брикет маҳсулотлари билан таъминлаш жараёнлари билан танишди
• Энергетика вазирлиги Штаби Жиззах вилояти истеъмолчиларини куз-қиш мавсумида кўмир ва брикет маҳсулотлари билан таъминлаш жараёнлари билан танишди
Энергетика вазирлиги Штаби Жиззах вилояти истеъмолчиларини куз-қиш мавсумида кўмир ва брикет маҳсулотлари билан таъминлаш борасида амалга оширилаётган тайёргарлик ишлари билан танишди.
Ишчи гуруҳ томонидан ўрганиш давомида масъулларга тегишли кўрсатма ва топшириқлар белгилаб берилди. Хусусан, 1 ноябрга қадар Жиззах шаҳридаги кўмир омборига темир йўл ўтказиш ишларини якунлаш, 1 ноябрга қадар ижтимоий соҳа муассасалари ҳамда тоғли, чегара ва олис ҳудудлардаги аҳолини кўмир маҳсулотлари билан тўлиқ таъминлаш, йил якунигача эса Жиззах, Ғаллаорол, Зарбдор ва Дўстлик туманларидаги кўмир омборларини жами 4 та юклагич (автопогрузчик) билан таъминлаш юзасидан баённома тузилди.
“Ўзбеккўмир” АЖ буйруғи билан, вилоят кўмир омборларидаги кўмир маҳсулотларини дробилка ёрдамида майдаланишни тўхтатиш ҳамда кўмир маҳсулотларини сортларга ажратган ҳолда фақат майда қисмидан (0-50 мм) брикет ишлаб чиқариш йўлга қўйилди.
вилоят истеъмолчиларига куз-қиш мавсумида жами 28,4 минг тонна кўмир ва брикет маҳсулотлари етказиб берилади. Шундан аҳоли истеъмолчиларига 13,0 минг тонна, ижтимоий соҳа объектларига 15 446 тонна кўмир маҳсулотлари етказиб берилади.
Вилоят истеъмолчиларига кўмир маҳсулотларини етказиб бериш учун 6 та кўмир сақлаш омборлари, 6 та автоюклагич ва 6 та автотарозидан фойдаланилади.

Минэнерго анализирует обеспеченность углем Джизакских потребителей
Джизакская область стала местом проведения очередного выездного заседания Специального штаба Министерства энергетики Узбекистана. В числе основных задач – анализ готовности соответствующих служб к снабжению региона углем и брикетами в осенне-зимний период 2020-2021 годов.
В ходе анализа ситуации с посещением причастных объектов, членами Спецштаба определены задачи, выполнение которых не терпит отлагательств, и сроки их выполнения.
Ответственным лицам, в частности, поручено до 1 ноября полностью завершить строительство железной дороги к угольному депо в Джизаке, а также в необходимом объеме обеспечить угольными продуктами социальные учреждения региона и население горных, приграничных и отдаленных районов области. Также до конца года должны быть полностью выполнены объемы загрузки угольных складов в Джизакском, Галлааральском, Зарбдорском и Дустликском районах. По всем определенным задачам составлен протокол выездного заседания, выполнение заданий будет находиться под постоянным мониторингом Спецштаба.
Также в ходе посещения области, специалистами Спецштаба отмечалось, что с 26 сентября т. г. в республике, по запросам потребителей, изменен подход к производству угольных брикетов. По заказу АО «Узбекуголь» запущено измельчение угольной продукции на региональных угольных базах с помощью дробилок и производство брикетов только мелкими кусками (0-50 мм) с разделением угольной продукции на марки.
В целом потребителям угольной продукции Джизакской области в осенне-зимний период 2020-2021 гг. будет поставлено 28,4 тысячи тонн угля и угольных брикетов. Из них 13,0 тыс. тонн будет доставлено физическим лицам и 15 446 тонн - на объекты социальной сферы.
В регионе для поставки угольной продукции потребителям действуют используются 6 складов угля, оснащенные погрузчиками и весами.