Электр энергетика соҳасида диспетчерлик назорати ва маълумотларни йиғиш тизими (SCADA) ҳамда энергия бошқаруви тизими (EMS) жорий қилинади
• Электр энергетика соҳасида диспетчерлик назорати ва маълумотларни йиғиш тизими (SCADA) ҳамда энергия бошқаруви тизими (EMS) жорий қилинади
Мазкур лойиҳа, Президентимизнинг 2020 йил 28 апрелдаги “Рақамли иқтисодиёт ва электрон ҳукуматни кенг жорий этиш чора-тадбирлари тўғрисида” қарори ҳамда “Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили” дастури доирасида ишлаб чиқилган “Рақамли Ўзбекистон - 2030” дастури лойиҳасига мувофиқ амалга оширилмоқда.
Лойиҳа мақсади: электр энергияси соҳаси бошқаруви учун замонавий автоматлаштирилган диспетчерлик тизимини яратиш бўлиб, ушбу лойиҳани 2020 – 2024 йилларда амалга ошириш режалаштирилган. Умумий қиймати
90 миллион АҚШ долларини ташкил этадиган мазкур инвестицион лойиҳа Жаҳон банки маблағлари ҳисобидан молиялаштирилади.
- “Мазкур лойиҳани амалга ошириш натижасида электр энергетика тизими бошқарувида инновацион ечим ва замонавий рақамли технологияларни қўллаган ҳолда бошқарувни амалга ошириш имконини беради”, – дейди “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ бошқаруви раиси ўринбосари Феруз Қурбонов. – Шунингдек, электр узатиш тармоқларида энерготежамкор технологиялардан фойдаланиш орқали тизимдаги йўқотишларни камайтириш, фавқулодда вазиятларни тезкор таҳлил қилиш, замонавий интеграциялашган бошқарув автоматлаштириш орқали электр таьминоти ишончлилиги ва сифатини ошириш кўзда тутилган. Ушбу лойиҳа доирасида тизимни бошқариш учун ёш мутахассисларни ўқитиш ва ривожланган мамлакатларда малакасини оширишга алоҳида эътибор қаратилиши белгиланган.
“Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖда Диспетчерлик назорати ва маълумотларни йиғиш тизими (SCADA) ва Энергия бошқаруви тизимини (EMS) жорий қилиш бўйича техник иктисодий асослари ҳамда тендер ҳужжатларини ишлаб чиқиш ишлари халқаро тендер танловлари орқали танлаб олинган EDF-CIST (Électricité de France – Франция) компанияси билан ҳамкорликда амалга оширилади.

В электроэнергетическую сферу будут внедрены система диспетчерского управления и сбора данных (SCADA) и система управления энергопотреблением (EMS)
• В электроэнергетическую сферу будут внедрены система диспетчерского управления и сбора данных (SCADA) и система управления энергопотреблением (EMS)
Данный проект реализуется в соответствии с программой «Цифровой Узбекистан – 2030», разработанной в рамках постановления Президента страны “О мерах по широкому внедрению цифровой экономики и электронного правительства” от 28 апреля 2020 года и Государственной программы “Год развития науки, просвещения и цифровой экономики”.
Цель проекта заключается в создании современной автоматизированной диспетчерской системы для управления электроэнергетической сферой, его реализация запланирована на 2020-2024 годы. Инвестиционный проект общей стоимостью в 90 миллионов долларов США будет финансироваться за счет средств Всемирного банка.
- «Реализация данного проекта даст возможность управления электроэнергетической сферой с помощью инновационных решений и современных цифровых технологий», – отмечает заместитель председателя правления АО «Национальные электрические сети Узбекистана» Феруз Курбанов. – Более того, посредством использования энергосберегающих технологий в линиях электропередачи предусмотрены снижение энергопотерь в системе, оперативный анализ чрезвычайных ситуаций, а с помощью современной интегрированной автоматизированной системы управления – повышение надежности и качества электроснабжения. В рамках проекта намечено также обучение и повышение квалификации молодых специалистов в развитых странах».
Работа по разработке техническо-экономической основы и тендерных документов по внедрению в АО «Национальные электрические сети Узбекистана» системы диспетчерского управления и сбора данных (SCADA) и системы управления энергопотреблением (EMS) будет осуществляться совместно с отобранной с помощью международных тендеров компанией EDF-CIST (Électricité de France – Франция).