Қонунчилик палатасининг Саноат, қурилиш ва савдо масалалари қўмитасига куз-қиш мавсумига тайёргарлик масалалари юзасидан ахборот берилди
• Қонунчилик палатасининг Саноат, қурилиш ва савдо масалалари қўмитасига куз-қиш мавсумига тайёргарлик масалалари юзасидан ахборот берилди
2020 йил 9 октябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Саноат, қурилиш ва савдо масалалари қўмитаси Энергетика вазирлигининг «Аҳоли ва ишлаб чиқариш қувватларини электр энергияси ва газ билан таъминлаш борасида (айниқса куз-қиш ойларида фойдаланишида) амалга оширилаётган ишлар самарадорлиги тўғрисида»ги ахборотини эшитди.
Эшитувда таъкидланганидек, жорий йилнинг 18 сентябрь куни Давлатимиз раҳбари томонидан ўтказилган йиғилишда республика истеъмолчиларини куз-қиш мавсумида ёқилғи-энергетика респурслари билан барқарор таъминлаш бўйича муҳим вазифалар белгилаб берилди. Ушбу вазифаларни амалга ошириш мақсадида Энергетика вазирлигининг махсус штаби ташкил этилди. Унга кўра жорий йилнинг 7-30 сентябрь кунлари Штаб томонидан республикамизнинг барча ҳудудларига чиққан ҳолда электр энергетика, газ ва кўмир таъминоти объектларининг мавсумга тайёрлиги танқидий ўрганиш ўтказилди. Ўрганиш натижасида аниқланган муаммолар бартараф этилиб, тармоқларнинг куз-қиш мавсумига тайёрлик паспортлари ишлаб чиқилди.
Хусусан, октябрь-март ойларида республика истеъмолчиларининг электр энергиясига бўлган эҳтиёжи 40 миллиард 816 миллион киловатт соатни ташкил этиши кўзда тутилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, иссиқлик электр станцияларида янги қувватларнинг барпо этилиши ҳисобига куз-қиш мавсумида ўтган йилнинг мос даврига нисбатан қарийиб 3 миллиард киловатт соат электр энергияси кўп ишлаб чиқарилади. Жумладан, Тахиатош иссиқлик электр станциясида қуввати 280 мегаватт бўлган иккинчи буғ-газ қурилмаси, Тўрақўрғон иссиқлик электр станциясида қуввати 450 мегаватт бўлган иккинчи буғ-газ қурилмаси, Фарғона иссиқлик электр марказида 17 мегаватт газ турбинаси йил охиригача ишга туширилади. Бунинг натижасида, республика аҳолисига ўтган йилга нисбатан 5,3 фоизга ёки 454 миллион киловатт-соатга кўп электр энергияси етказиб берилади.
Шунингдек, узунлиги 24 минг километр бўлган электр узатиш тармоқлари, 7 732 та трансформатор пунктллари мукаммал таъмирланди. 46 минг километр электр узатиш тармоқлари ва 15 мингта трансформатор пунктлари жорий таъмирдан чиқарилди.
Авария-тиклаш бригадалари фаолияти учун 400 та трансформатор, 870 тонна трансформатор мойи, 1 254 та таянчлар, 187 тонна сим ва 39 километр кабель маҳсулотлари захираси яратилди.
Истеъмолчиларга замонавий электр ҳисоблагичлари ўрнатиш бўйича ҳам тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Хусусан, бугунги кунда ҳудудлар бўйлаб 4 миллион 132 минг дона электр ҳисоблагичлар ўрнатилди. Йил якунига қадар яна 3 миллион 286 минг дона ҳисоблагич ўрнатилиб, 2021 йилнинг I-чорагида барча истеъмолчилар ягона биллинг тизимига уланиши режалаштирилган.
Республикамизда табиий газ истеъмолчилари сони 7 миллион 389 мингта бўлиб, шундан 3 миллион 749 таси табиий газдан ва 3 миллион 639 таси суюлтирилган газдан фойдаланади.
Тасдиқланган балансларга мувофиқ куз-қиш мавсумида истеъмолчиларга жами 24,9 миллиард куб метр табиий газ етказиб берилади. Бу ўтган йилги мавсумга нисбатан 340 миллион куб метрга кўпни ташкил қилади.
Йил охирига қадар Шўртан газ-кимё мажмуасининг метан гази асосида йилига 1,5 миллион тонна синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқариш замонавий комплексида қурилиш-монтаж ишлари якунланади. 2021 йил биринчи ярмида дизел ёнилғиси, авиакеросин ва бошқа маҳсулотларни ишлаб чиқариш ўзлаштирилади. Натижада йилига 3 миллиард куб метр газ хомашё сифатида чуқур қайта ишланади.
Республика истеъмолчиларини куз-қиш мавсумида табиий газ билан барқарор таъминлаш мақсадида 56 километр газ қувурлари мукаммал таъмирланиб, 45 километр қисми реконструкция қилинди. 80 334 та газ тақсимлаш пунктлари техник тафтишдан ўтказилиб, 610 таси мукаммал таъмирланди. Бу ўз навбатида 144 мингта аҳоли хонадонининг табиий газ таъминоти яхшиланишига имкон яратди.
Бундан ташқари, АСКУГ тизимини жорий этиш лойиҳаси доирасида жами аҳоли истеъмолчиларига 378 минг дона замонавий газ ҳисоблагич ўрнатилган бўлиб, жорий йил охирига қадар 1,5 миллион донага етказилади.
Табиий газ етиб бориши қийин бўлган ва тоғли ҳудудларида жойлашган аҳоли истеъмолчиларини биринчи навбатда суюлтирилган газ ва кўмир ёнилғиси билан таъминлаш чоралари кўрилмоқда.
Хусусан, истеъмолчиларни куз-қиш мавсумида жами 386 200 тонна суюлтирилган газ билан таъминланиши белгиланган бўлиб, бу ўтган мавсумга нисбатан 132 минг тоннага кўпни ташкил қилади.
Аҳолининг маиший газ баллонларига бўлган эҳтиёжидан келиб чиқиб, йил бошидан буён 31 минг 200 дона маиший газ баллонлари етказиб берилди. Белгиланган графикка мувофиқ, йил якунигача Андижон, Жиззах, Қашқадарё, Наманган, Самарқанд, Сурхондарё ва Фарғона вилоятларига яна 45 минг 700 дона газ баллонлари етказиб берилади.
Суюлтирилган газ етказиб бериш жараёни ҳамда кўрсатилган хизматлар учун тўловлар ҳисобининг автоматлаштирилган тизимини жорий қилиш мақсадида, 3,5 миллион дона ID-карталар ва 4,5 миллион дона бар-кодли махсус ёрлиқларни харид қилиш ишлари олиб борилмоқда. Бугунги кунгача 1,3 миллион дона ID-карталар жойларга етказиб берилиб, мазкур тизим Тошкент вилоятининг Зангиота туманида синовдан ўтказилмоқда.
Кейинги муҳим масала – истеъмолчиларни кўмир маҳсулоти билан таъминлаш масаласи. Бугунги кунда республикада умумий сиғими 362 минг тонна бўлган 91 та кўмир омбори мавжуд. Улар 84 та электрон автотарози, 126 та махсус техникалар (61 та автоюклагичлар, 56 та юк автомобиллари) билан таъминланган. Шунингдек, омборларда кунлик ишлаб чиқариш қуввати 4,4 минг тонна бўлган 86 та брикет ускуналари ишлатилмоқда.
Режага мувофиқ, жорий йил 1 ноябрига қадар 14 минг 311 та ижтимоий соҳа ташкилотларига 405 минг тонна ҳамда 1 декабрга қадар 2 миллион 700 мингта аҳоли хонадонларига 600 минг тонна маҳаллий кўмир етказиб берилиши белгиланган.
Бугунги кунда ижтимоий соҳага 301 минг 400 тонна, аҳоли истеъмолчиларига эса 197 минг 800 тонна маҳалий кўмир етказиб берилди. Куз-қиш мавсумида кўмир маҳсулотларини истеъмолчиларга ўз вақтида етказиб бериш мақсадида Ангрен кўмир конида кўмирни саралаш қуввати ойига 75 минг тонна бўлган 3 та конвейер линиялар ишга туширилди.
Ҳозирда ижтимоий соҳа муассасаларига ҳамда республикамизнинг олис, тоғли ва чегара ҳудудларида яшовчи аҳолига жорий йил 1 ноябргача кўмир маҳсулотларини тўлиқ етказиб бериш чоралари кўрилмоқда.

Комитет Законодательной палаты Олий Мажлиса по вопросам промышленности, строительства и торговли проинформирован о ходе подготовке к осенне-зимнему периоду
• Комитет Законодательной палаты Олий Мажлиса по вопросам промышленности, строительства и торговли проинформирован о ходе подготовке к осенне-зимнему периоду
Сегодня, 9 октября Комитету Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам промышленности, строительства и торговли дана информация об эффективности работ, осуществляемых Министерством энергетики по обеспечению потребителей электроэнергией, природным и сжиженным газом, угольной продукцией в осенне-зимний период.
На прошедшем 18 сентября нынешнего года под председательством главы государства совещании определены важные задачи по стабильному обеспечению потребителей топливно-энергетическими ресурсами в осенне-зимний период.
В целях реализации этих задач организован специальный штаб Министерства энергетики. С 7 по 30 сентября нынешнего года Штабом выезжая на места критически изучена готовность объектов электро-, газо- и угольного снабжения к сезону. Устранены выявленные в ходе изучения проблемы, разработаны паспорта готовности отраслей к осенне-зимнему сезону.
В частности, ожидается, что с октября по март потребность потребителей в электроэнергии составит 40 миллиардов 816 миллионов кВ/ч.
Следует отметить, что за счет создания новых мощностей в тепловых электростанциях в осенне-зимний период будет вырабатываться почти на 3 миллиарда киловатт/ч электроэнергии по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В частности, в Тахиаташской ТЭС до конца года будет введена в эксплуатацию вторая парогазовая установка с мощностью 280 мегаватт, в Туракурганской ТЭС – вторая парогазовая установка с мощностью 450 мегаватт, в Ферганском теплоэлектроцентре – газовая турбина с мощностью 17 мегаватт. В результате населению республики будет поставлено на 5,3 процента или 454 миллиона кВ/ч электроэнергии по сравнению с прошлым годом.
Более того, проведен капитальный ремонт линий электропередачи протяженностью 24 тысяч километров, 7 732 трансформаторных пунктов. Проведен текущий ремонт линий электропередачи протяженностью 46 тысяч километров и 15 тысяч трансформаторных пунктов.
Для деятельности аварийно-восстановительных бригад создан резерв 400 трансформаторов, 870 тонн трансформаторного масла, 1254 опор, 187 тонн проводов и 39 километров кабельной продукции.
Осуществляется также системная работа по установке потребителям современных электросчетчиков. В частности, на сегодняшний день по регионам установлено 4 миллиона 132 тысяч электросчетчиков. До конца года планируется установка еще 3 миллионов 286 тысяч счетчиков, а в I квартале 2021 года – подключение всех потребителей к единой биллинговой системе.
По республике насчитывается 7 миллионов 389 потребителей природного газа, 3 миллиона 749 из них пользуются природным, 3 миллиона 639 – сжиженным газом.
В соответствии с утвержденными балансами в осенне-зимний период потребителям будет поставлено всего 24,9 миллиардов кубометров природного газа, что на 340 миллионов кубометров больше по сравнению с прошлым сезоном.
До конца года в современном комплексе Шуртанского газохимического комплекса с годовой мощностью производства 1,5 миллиона тонн синтетического жидкого топлива на основе метана будут завершены строительно-монтажные работы. В первом полугодии 2021 года освоено производство дизельного топлива, авиакеросина и другой продукции. В результате будет осуществляться глубокая переработка в качестве сырья 3 миллиарда кубометров газа в год.
В целях бесперебойного обеспечения потребителей природным газом в осенне-зимний период капитально отремонтированы 56 километровые газовые трубы, реконструирован их 45 километровый отрезок. Проведена техническая ревизия 80 334 газораспределительных пунктов, капитально отремонтированы 610 из них. Это в свою очередь создало возможность для улучшения газоснабжения 144 тысяч домов.
Более того, в рамках проекта внедрения системы АСКУГ потребителям установлено всего 378 современных газовых счетчиков, до конца года этот показатель будет доведен до 1,5 миллиона штук.
Предпринимаются меры по обеспечению населения, проживающего в отдаленных и горных районах, где имеются проблемы с прокладкой газопровода сжиженным газом и угольным топливом.
В частности, в осенне-зимний период предусмотрено обеспечение потребителей всего 386 200 тоннами сжиженного газа,что на 132 тысяч тонн больше по сравнению с прошлым сезоном.
Исходя из потребности населения в бытовых газовых баллонах, с начала года было поставлено 31 200 бытовых газовых баллонов. Согласно утвержденному графику, до конца года в Андижанскую, Джизакскую Кашкадарьинскую, Наманганскую, Самаркандскую, Сурхандарьинскую и Ферганскую области будут поставлены еще 45 тысяч 700 газовых баллонов.
В целях улучшения процесса поставки сжиженного газа и автоматизированной системы расчетов за оказанные услуги ведутся работы по закупке 3,5 миллионов ID-карт и 4,5 миллионов специальных ярлыков с бар-кодами. По сей день на места поставлены 1,3 миллионов ID-карт, данная системы тестируется в Зангиатинском районе Ташкентской области.