Электр қурилмаларининг техника хавфсизлиги кучайтирилади
Ҳукумат қарори (638-сон, 09.10.2020 й) билан Электр қурилмаларини эксплуатация қилишда техника хавфсизлиги қоидалари тасдиқланди.
Унга кўра, электр қурилмаларида фойдаланиладиган ҳимоя воситалари давлат стандартлари талабларига мувофиқ бўлиши ва синовдан ўтказилиши шарт.
Хавфсизлик бўйича қўшимча талаблар қўйиладиган ишларни бажариш ҳуқуқига эга бўлган ходимлар гувоҳномасида белгиланган намунадаги махсус ёзув бўлиши шарт. Бундай ишларга қуйидагилар киради:
баландликда бажариладиган ишлар;
ток ўтказувчи қисмларда, кучланиш остида бажариладиган айрим ишлар;
босим остида ишлайдиган идишларга хизмат кўрсатиш;
ускуналарни юқори кучланиш остида синаш.
Электр қурилмаларини эксплуатация қилишда техника хавфсизлиги қоидалари:
электр энергияси ишлаб чиқарувчи ташкилотлар;
электр энергиясининг узатилишини, тақсимланишини амалга оширувчи ташкилотлар ҳамда ушбу ташкилотларга тааллуқли ишларни бажарувчи илмий-тадқиқот, лойиҳа, қурилиш-монтаж, таъмирлаш ташкилотлари учун мажбурий ҳисобланади.
Мазкур Қоидаларга риоя этилиши уcтидан назоратни Энергетика вазирлиги ҳузуридаги Электр энергетикада назорат инспекцияси амалга оширади.

Постановлением Правительства (№ 638, 09.10.2020 г.) утверждены Правила технической безопасности при эксплуатации электроприборов.
Согласно им, средства защиты, применяемые в электроприборах, должны соответствовать требованиям государственных стандартов и пройти испытания.
Работники, имеющие право выполнять работы, к которым предъявляются дополнительные требования безопасности, должны иметь в удостоверении специальную запись установленного образца. К таким работам относятся:
работы, выполняемые на высоте;
отдельные работы, выполняемые в токопроводящих элементах под напряжением;
обслуживание ёмкостей, работающих под давлением;
испытание оборудования под высоким напряжением.
Правила технической безопасности при эксплуатации электроприборов являются обязательными для:
организаций, производящих электроэнергию;
организаций, осуществляющих передачу и распределение электрической энергии, а также научно-исследовательских, проектных, строительно-монтажных, ремонтных организаций, осуществляющие работу, которая связана с этими организациями.
Контроль за соблюдением настоящих Правил осуществляется Инспекцией по контролю в электроэнергетике при Министерстве энергетики.