Вақтинчалик узилишлардан сўнг Тўрақўрғон ИЭСнинг иккита буғ-газ қурилмаси фаолияти тикланди
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги шуни маълум қиладики, куз-қиш мавсумига пухта тайёргарлик кўриш ҳамда станциянинг тўлиқ қувватларда ишлашини таъминлаш мақсадида жорий йилнинг 9-11 октябрь кунлари фаолияти вақтинчалик тўхтатилган Тўрақўрғон иссиқлик электр станцияси (ИЭС)нинг иккита буғ-газ қурилмаси фаолияти тикланди.
Ушбу буғ-газ қурилмаларининг ишга тушурилиши билан Тўрақўрғон ИЭСда ишлаб чиқариладиган электр энергиясининг белгиланган қувватларда узатилиши йўлга қўйилди.
Таъкидлаш лозимки, станцияда ўрнатилган буғ-газ қурилмаси мамлакатимиз ИЭСларида жорий этилган энг етакчи энергосамарадор ускуна ҳисобланади.   Умумий қуввати 900 МВт бўлган ушбу қурилмалар бир суткада
21 млн.кВт⋅соат электр энергияси ишлаб чиқаради. Шу билан бирга, станциянинг фойдали иш коэффициенти 57 фоиздан ортиқни ташкил қилади. Бунда йилига 730 млн. куб метр табиий газ иқтисод қилинади.
Тўрақўрғон ИЭС буғ-газ қурилмаларининг жорий кўригидан сўнг, мазкур электр станция 2020-2021 йиллар куз-қиш мавсуда, жумладан ҳарорат пасайган электр энергияси истеъмолининг юқори соатларида самарали ва узлуксиз электр энергияси ишлаб чиқариш имкониятига эга бўлди.

После временной остановки запущены две парогазовые установки Туракурганской ТЭС
Министерство энергетики Республики Узбекистан информирует, что вновь введены в эксплуатацию две парогазовые установки (ПГУ) Туракурганской теплоэлектростанции (ТЭС), которые были временно остановлены в период с 9 по 11 октября 2020 года в целях полноценной подготовки к проведению осенне-зимнего периода.
С введением двух данных ПГУ, подача электроэнергии, выработанной на  Туракурганской ТЭС, возобновлена в прежнем режиме.
Отметим, что в данные парогазовые установки являются одними из самых энергоэффективных среди использующихся на ТЭС Узбекистана. Их суммарная мощность 900 МВт позволяет вырабатывать в сутки более 21 млн. кВт⋅ч электроэнергии. При этом КПД станции составляет более 57%. Что позволит сэкономить порядка 730 млн. кубометров газа в год.
После плановой подготовки двух парогазовых установок Туракурганской ТЭС, данная  теплоэлектростанция полностью готова к бесперебойной и эффективной выработке электроэнергии в осенне-зимний период 2020-2021 годов, в том числе в период пиковых нагрузок и низких температур.