Энергия самарадорлигини ошириш ва қайта тикланувчи манбаларни тадбиқ этиш натижасида энергия ва газ сарфини камайтиришга эришилди
• Энергия самарадорлигини ошириш ва қайта тикланувчи манбаларни тадбиқ этиш натижасида энергия ва газ сарфини камайтиришга эришилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 22 августдаги “Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳанинг энергия самарадорлигини ошириш, энергия тежовчи технологияларни жорий этиш ва қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришнинг тезкор чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ–4422-сонли Қарорига мувофиқ, “Ўзбекнефтгаз”АЖ томонидан 2020 йилда корхона ва бошқармаларда электр энергияси сарфини камайтиришга мўлжалланган чора-тадбирлар режаси тасдиқланган.
Тизимдаги корхона ва бошқармалардаги электр қурилмалари ва тармоқларини ўз вақтида таъмирлаш, уларда синов-текширув ишларини бажариш, қайта тикланувчи манбалар ва тежамкор ускуналарни жорий этиш тизимдаги электр таъминотининг ишончлилигини оширади ва иқтисодий самарадорликка эришишни таъминлайди.
“Ўзбекнефтгаз” АЖ тасарруфидаги барча корхона ва бошқармаларнинг умумий йиллик электр энергия истеъмоли ўртача 1,2 млрд кВт/соатни ташкил этади. Шундан жорий йилда 24,6 млн кВт/соат электр энергиясини иқтисод қилиш кўзда тутилган.
Ушбу мақсадга эришиш учун мутахассислар томонидан ишлаб чиқариш объектларини узлуксиз ва беталафот электр энергияси билан таъминлаш, эксплуатация қилиш ва электр энергиясини иқтисод қилиш борасида бир қатор ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, жамият Бошқаруви раиси томонидан тасдиқланган режага мувофиқ, жорий йилнинг январь–август ойларида тизимдаги барча корхона ва бошқармаларда 6912 та электр таъминоти ускунаси жорий таъмирланди, 41 таси тўлиқ, 70 таси эса қисман техник кўрикдан ўтказилди. 228 та электр двигатель тўла таъмирланиб, қайта ишга туширилди.
Олиб борилган чора-тадбирлар натижасида январь–август ойларида 16,587 млн кВт/соат электр энергияси, 13,227 млн куб метр ёқилғи гази тежалди. Режадаги кўрсаткичлар 100,9 фоизга бажарилди. Бунинг самараси ўлароқ 9,818 млрд сўм иқтисод қилишга эришилди.
Бундан ташқари, қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантириш ва энергия самарадорлигини ошириш мақсадида 20 та гелиоколлектор, 2 та қуёш фото электр станцияси ва 150 та қуёш фото электрик ёритгичлари ўрнатилди. Бунинг натижасида 491,9 тонна шартли ёқилғи энергия ресурслари тежаб қолинишига эришилди ва 530,948 млн сўм миқдоридаги маблағ иқтисод қилинди.

В результате повышения энергоэффективности и внедрения возобновляемых источников энергии достигнуто снижение потребления энергии и газа
• В результате повышения энергоэффективности и внедрения возобновляемых источников энергии достигнуто снижение потребления энергии и газа
В соответствии c постановлением Президента Республики Узбекистан от 22 августа 2019 года № ПП-4422 «Об ускоренных мерах по повышению энергоэффективности отраслей экономики и социальной сферы, внедрению энергосберегающих технологий и развитию возобновляемых источников энергии» согласно планам АО «Узбекнефтегаз» утвержден план мероприятий по снижению потребления электроэнергии на предприятиях и в управлениях.
План мероприятий включает в себя, своевременный ремонт, проверочно-испытательные работы всего электрооборудования и сетей, внедрение возобновляемых источников энергии и энергосберегающего оборудования, а также оптимизацию режима работы энергоёмкого оборудования в управлениях и предприятиях, что повышает надежность электроснабжения, срок службы и рентабельность.
Годовой объем потребления электроэнергии предприятий и управлений АО «Узбекнефтегаз» составляет в среднем 1,2 млрд. кВт/ч. В этом году планируется сэкономить 24,6 млн. кВт/ч электроэнергии. Для достижения этой цели специалистами компании принимается ряд мер по обеспечению бесперебойным электроснабжением производственных объектов.
В частности, согласно плану, утвержденному АО «Узбекнефтегаз» за прошедшие 8 месяцев (январь-август) текущего года на всех предприятиях и управлениях были выполнены 6912 текущих ремонтных работ, 41 полный техосмотр и 70 частичных техосмотров электрооборудования, 228 электродвигателей полностью отремонтированы и введены в эксплуатацию.
В рамках мер по развитию возобновляемых источников энергии и повышению энергоэффективности было установлено 20 солнечных коллекторов, 2 солнечные фотоэлектрические станции и 150 солнечных фотоэлектрических ламп. В результате сэкономлено 491,9 тонн условного топлива энергоресурсов и 530,948 млн. сумов.