Улуғнор туманида ўрнатилган қуёш электр станцияси ёрдамида 2 минг нафар аҳоли ичимлик суви билан таъминланмоқда
• Улуғнор туманида ўрнатилган қуёш электр станцияси ёрдамида 2 минг нафар аҳоли ичимлик суви билан таъминланмоқда
Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги лойиҳаси асосида Андижон вилоятининг Улуғнор туманидаги Жаннатобод МФЙ ҳудудида “SOLAR POWER” МЧЖ томонидан кичик қуёш электр станцияси ўрнатилган артезиан сув қудуғидан фойдаланилмоқда.
Ичимлик суви қудуғига қуввати 5 киловатт бўлган кичик қуёш электр станциясини ўрнатиш орқали 2 минг нафар аҳоли сув билан таъминланади. Умумий қиймати 52 миллион сўмлик мазкур лойиҳа йилига 44 минг киловатт соат электр энергиясини иқтисод қилиш эвазига уч йилга бормай ўзини қоплайди.
Мазкур қуёш электр станциясининг қулайликлари шундаки, ташқи электр таъминотисиз аҳоли хонадонларига ичимлик суви етказиб беради. Бунда ташқи электр таъминотида узилишлар юзага келганда ҳам аҳоли хонадонларига ичимлик сувини узлуксиз равишда етказиб бериш имконияти таъминланади.
Мазкур сув қудуғидаги двигателнинг (сув насоси) барқарор ишлаш даври узаяди. Яъни энерготизимда юклама ортиб, кучланиш ошиб ёки пасайиб кетиши натижасида двигателнинг реле ҳимояси ёки обмоткаларига зиён етказмайди.
Шунингдек, “Сувоқава” ДУК ҳамда электр таъминоти корхоналари ўртасида тузилган шартномага асосан қарздорлик юзага келмаслиги таъминланади. Бунинг натижасида эса ундирилган маблағлар ҳисобига сув қудуқлари, сув тақсимлаш иншоотлари ва бошқаларни “Сувоқава” ДУК томонидан эксплуатация қилиш имконияти кенгаяди.

2 тысячи человек были обеспечены питьевой водой, при помощи солнечной электростанции установленной в Улугнорском районе
• 2 тысячи человек были обеспечены питьевой водой, при помощи солнечной электростанции установленной в Улугнорском районе
Благодаря солнечным батареям обеспечивается работа насоса, с помощью которого идет закачка воды из артезианского колодца, расположенного на территории махалинского схода граждан «Жаннатобод» Улугнорского района Андижанской области.
Небольшая солнечная электростанция мощностью 5 киловатт реализована в рамках проекта Министерства энергетики Республики Узбекистан, реализуемого «SOLAR POWER».
Данный проект на основе ВИЭ, установленный в 2019 году, обеспечивает чистой питьевой водой 2 000 жителей отдаленного региона страны. При стоимости проекта в 52 миллиона сумов, он окупает себя менее чем за три года за счет экономии 44 тысяч кВт/ч электроэнергии.
Таким образом, уходят в прошлое перебои с поставками питьевой воды, кроме того использование солнечной электростанции позволит продлить срок использования насоса, качающего воду из артезианского колодца. Это связано с тем, что реле, обмотка двигателя обычно изнашиваются из-за повышения нагрузки на энергосистему, то есть при фактах повышения и понижения напряжения, чего в данном случае нет.
Кроме того, согласно договору, заключенному между ГУП «Сувокава» и предприятиями электроснабжения будет предотвращено возникновение задолженности. В результате за счет дополнительных средств расширится возможность лучшей эксплуатации ГУП «Сувокава» колодцев, водораспределительных сооружений и других.