Энергетика вазирлиги Штаби томонидан Тошкент шаҳридаги “Иссиқлик маркази-3”да (ТЦ-3) табиий газ таъминотидаги муммоларни бартараф этиш масаласи ўрганилди
• Энергетика вазирлиги Штаби томонидан Тошкент шаҳридаги “Иссиқлик маркази-3”да (ТЦ-3) табиий газ таъминотидаги муммоларни бартараф этиш масаласи ўрганилди
Ўрганиш давомида “Иссиқлик маркази-3” (кейинги сатрда ТЦ-3)да куз-қиш мавсумида табиий газ босимининг пасайиб кетиш ҳолатлари танқидий ўрганилди.
ТЦ-3 Шайхонтохур туманида жойлашган бўлиб, шаҳарнинг d-720 mm айланма юқори босимли газ тармоғига уланган ва асосан Қибрай туманидаги “Шарқий-2” ва Зангиота туманидаги “Жанубий - Ғарбий” газ тақсимлаш станциялари (ГРС) орқали табиий газ билан таъминланади.
ТЦ-3 Шайхонтохур, Олмазор ва Учтепа ҳамда Чилонзор туманларидаги жами 679 та шундан 483 та кўп қаватли уйлар (12 794 та ахоли хонадон), 11 та соғломлаштириш масканлари, 28 та мактабгача таълим муассасалари, 25 та мактаб ва 122 та маъмурият бинолар иссиқлик таъминоти ва иссиқ сув билан таъминлайди.
Иситиш мавсумида ТЦ-3 қозонхонасига келтирувчи газ тармоғида кириш қисмида табиий газ босими 1,0 - 1,5 кг/см2 бўлганда, газ таъминотида муммолар юзага келмайди. Бироқ, айрим ҳолатларда газ қувурларида босимнинг 0,4 - 0,5 кг/см2 тушиб кетиши натижасида ТЦ-3 истеъмолчиларни меъёрдаги хароратда иссиқлик билан таъминлай олмаган ва ушбу ҳолат истеъмолчилар эътирозларига сабаб бўлган.
Муаммонинг юзага келиш сабаби жойида ўрганилганда қозонхонани табиий газ билан таъминловчи Тошкент шаҳрининг юқори босимли ҳалқаланган газ қувурига йиллар давомида йирик (автомобилларга газ тўлдириш компрессор шохобчалари, иссиқоналар, ғишт, керамик ишлаб чиқариш корхоналари ва х.к.) истеъмолчилар уланиб олинганлиги боис қиш мавсумида қозонхонада газ босимининг кескин пасайиб кетиши кузатилганлиги маълум бўлди.
Вазирлик Штаби томонидан мутасадди ташкилот раҳбарларига уч кун муддатда ТЦ-3 табиий газ таъминотидаги муаммоларни бартараф этиш бўйича тезкор чоралар кўриш топшириғи белгиланди.
Бунда “Ҳудудгазтаъминот” АЖга Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 12 январдаги 22-сон қарорига мувофиқ табиий газни биринчи навбатда аҳоли ва ижтимоий соҳа муасасаларига етказиб берилишини таъминлаш;
Мавсумий истеъмолчиларни уч кун муддатда тўлиқ табиий газ тармоғидан узиш ва ундан бўшатилган газни аҳоли ва ижтимоий соҳа объектларига йўналтириш;
Бир кун муддатда куз-қиш мавсумида табиий газ етказиб берилиши кафолатланмаган улгуржи истеъмолчиларни (қолипли нон ва нонвойчилик фаолияти билан шуғулланувчилар бундан мустасно) руйхатини шакллантириб, уларни 2020 йил 20 октябрга қадар газ тармоқларидан тўлиқ ажратиб, муқобил ёқилғидан фойдаланишга ўтказиш чораларини кўриш;
Тошкент шаҳрининг юқори босимли халқаланган газ қувурига уланиб олган йирик истеъмолчиларни саноат тармоқларига ўтказиш юзасидан уч кун муддатда ҳар бир истеъмолчини ёзма равишда огоҳлантириш;
Тошкент шаҳрининг юқори босимли халқаланган газ қувурига йирик истеъмолчиларни улаш бўйича “Худудгаз Пойтахт” филиали томонидан берилган Техник шартларни икки кун муддатда тўлиқ хатловдан ўтказиш ва уларнинг меъёрий хужжатларга мослиги бўйича хулоса тайёрлаб, Штабга киритиш;
ТЦ-3 табиий газ таъминотини янада яхшилаш учун янги газ тармоғи қуришни техник имконияти ва иқтисодий самарадорлиги бўйича уч кун муддатда Штабга аниқ таклиф киритиш;
“Ўзнефтгазинспекция”га Вазирлик Штаби томонидан белгиланган топшириқларнинг ўз вақтида сифатли бажарилишини назорат қилиш ва бажарилгин ишлар бўйича кунлик маълумотни Вазирлик Штабига киритиб бориш топшириғи белгиланди.

Штаб Минэнерго изучил причины обращений, связанных с подачей газа на ТЦ-3
Специальным штабом Министерства энергетики Узбекистана на месте изучены проблемные вопросы, связанные с подачей природного газа на ТЦ-3 города Ташкента и даны конкретные поручения по их решению.
В частности, проанализированы причины случаев, связанных со снижением давления природного газа в осенне-зимний период.
Данная теплоцентраль расположена в Шайхантахурском районе столицы и подключена к городской газовой сети высокого давления диаметром 720 мм. Снабжение природным газом в основном осуществляется через газораспределительные станции (ГРС) «Восточный-2» в Кибрайском районе и «Юго-Западный» в Зангиотинском районе.
ТЦ-3 обеспечивает теплом и горячей водой 679 потребителей из числа юридических лиц в Шайхантахурском, Алмазарском, Учтепинском и Чиланзарском районах. Из них 483 - жилые дома (12 794 квартир), 11 медицинских учреждений, 28 дошкольных учреждений, 25 школ и 122 административных здания.
Если в отопительный сезон у входной части газопровода, ведущего к котельной ТЦ-3, давление газа составляет 1-1,5 кг/см2, проблем в газоснабжении не возникает. Однако, имеют место случаи, когда давление в газопроводах снижается до 0,4-0,5 кг/см2. Это приводит к необеспечению потребителей ТЦ-3 достаточным объемом тепла, что вызывает их недовольства.
При изучении причин возникшей проблемы на месте было выявлено, что за последние нескольких лет к столичному кольцевому газопроводу высокого давления, снабжающему котельную природным газом, подключились крупные потребители (автомобильные газонаполнительные компрессорные станции (АГНКС), теплицы, предприятия по производству кирпича, керамики и т.д.), в результате чего зимой в котельной снижается давление газа.
Штабом Министерства руководителям уполномоченных организаций поручено в трехдневный срок предпринять оперативные меры по устранению проблем, имеющихся в газоснабжении ТЦ-3.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 22 от 12 января 2018 года акционерному обществу «Худудгазтаминот» возложено обеспечить подачу природного газа в первую очередь населению и социальным учреждениям.
В этой связи поручено:
- в трехдневный срок полностью отключить сезонных потребителей от газовой сети и направить освободившийся газ населению;
- Провести полное обследование резервного топлива потребителей, для которых не гарантированы поставки природного газа в осенне-зимний период, кроме предприятий, производящих формовочный хлеб и хлебобулочные изделия и полностью отключить их от газовой сети до 20 октября 2020 года, принять меры по их переходу на альтернативные виды топлива;
- в трехдневный срок уведомить каждого потребителя в письменной форме о переводе крупных потребителей, подключенных к кольцевому газопроводу высокого давления г.Ташкента, в промышленный коллектор;
- в двухдневный срок провести полную инвентаризацию технических условий, предоставленных филиалом «Худудгаз Пойтахт» по подключению крупных потребителей к столичному кольцевому газопроводу высокого давления, подготовить и внести в Штаб заключение об их соответствии нормативным актам;
- в трехдневный срок внести в Штаб конкретное предложение о технической осуществимости и рентабельности строительства нового газопровода для дальнейшего улучшения подачи природного газа на ТЦ-3;
- контроль за своевременным и качественным выполнением поставленных задач возложен на Узнефтегазинспекцию с поручением ежедневного предоставления информации о проделанной работе Штабу Министерства энергетики.