Enter Engineering Pte. Ltd. ўзининг муассасаларидан бирида содир бўлган воқеа ҳақида маълумот берди
• Enter Engineering Pte. Ltd. ўзининг муассасаларидан бирида содир бўлган воқеа ҳақида маълумот берди
Бугун, 21 октябрь куни ижтимоий тармоқларда Enter Engineering компанияси ишчилари акс этган видео эълон қилинди. Видеода компаниянинг Қашқадарё вилояти Ғузор туманидаги объектларидан бирида ишчи-ходимлар томонидан норозилик уюштирилиб компания мулкига зарар етказилган.
Ҳодиса 21 октябрь куни эрталаб соат 7:30да ишчилар учун мўлжалланган ошхонадаги моноблок тизимидаги (электрон кириш тизими) техник носозлик содир бўлган, оқибатда улар кундалик овқатланишга кира олмаган. Бу эса катта норозилик келтириб чиқарган.
Ишчиларнинг норозилиги бош пудратчилар (Enter Engineering, Hyundai Engineering) шу жумладан Буюртмачи (Uzbekistan GTL) офис биноларининг дераза ойналари, офис жиҳозларини синдириш, шунингдек, бошқа вақтинчалик бино ва иншоотлар (ошхона, омборлар, назорат пунктлари ва бошқалар) бузилишига олиб келди.
Эрталаб соат 9:00 дан бошлаб қурилиш майдонида вазият барқарорлашди ва оммавий тартибсизлик тўхтатилди. Ҳозирда “Uzbekistan GTL” мутахассислари томонидан қурилиш майдончасидаги бузилишлар ва келтирилган зарарлар миқдори текширилиб, тизимдаги носозликларни бартараф этиш ишлари олиб борилмоқда. Шунингдек, техник ходимлар ишчи гуруҳи моноблок тизимидаги носозликни тузатмоқда.
Айни пайтда Энергетика вазирлиги ишчи гуруҳи, “Ўзбекнефтгаз” АЖ вакиллари ва “Enter Engineering Pte. Ltd” раҳбарияти тафсилотларни билиш ва келажакда шунга ўхшаш ҳодисаларнинг олдини олиш мақсадида воқеа жойига учуб кетди.

Компания «Enter Engineering» прокомментировала инцидент на одном из своих объектов
21 октября т. г. в интернете появилось видео, на котором снят инцидент с участием рабочих «ENTER Engineering Pte. Ltd.» одного из объектов компании в Гузарском районе Кашкадарьинской области.
На видео рабочие, выражая недовольство, устроили погром и порчу имущества компании из-за того, что они не смогли получить доступ к завтраку, который входит в их ежедневное питание. В результате в 7:30 начались вышеуказанные события.
Причиной стало то, что утром 21 октября возникли технические проблемы с электронной пропускной системой в столовой.
Массовое недовольство рабочих и их неуправляемость повлекли за собой разгром офисных помещений (битье оконных стекол, офисной техники, местами мародерство) генеральных подрядных организаций (Enter Engineering, Hyundai Engineering), субподрядных организаций, в том числе и офис Заказчика (Uzbekistan GTL), а также других временных зданий и сооружений (столовая, склады, КПП и другие).
По состоянию на 9:00 обстановка на строительной площадке стабилизировалась и массовая забастовка приостановлена. На данный момент со стороны специалистов «Uzbekistan GTL» осуществляется инспекция строительной площадки на предмет ущерба и возможных повреждений. Специальная бригада технических специалистов уже исправляет поломку в системе.
Рабочая группа Министерства энергетики, представители АО «Узбекнефтегаз», а также руководство компании «Enter Engineering Pte. Ltd.» вылетели на место событий для выяснения подробностей и недопущения подобных инцидентов в будущем.