Энергетика вазирлиги томонидан Хоразм вилояти истеъмолчиларини куз-қиш мавсумида кўмир ва брикет маҳсулотлари таъминлаш жараёнлари ўрганилди
• Энергетика вазирлиги томонидан Хоразм вилояти истеъмолчиларини куз-қиш мавсумида кўмир ва брикет маҳсулотлари таъминлаш жараёнлари ўрганилди
Жорий йилнинг 19 октябрь куни Энергетика вазирлиги Штаби томонидан Хоразм вилоятининг кўмир соҳаси объектлари ҳамда ижтимоий соҳа муассасаларининг кўмир маҳсулотлари билан таъминланиш ҳолати ўрганилди.
Ўрганиш жараёнида Хоразм вилоятидаги Урганч, Боғот, Хонқа кўмир омборлари ҳолати таҳлил қилинди. Омборлардаги кўмир маҳсулотлари ўрнатилган тартиб бўйича сақланмоқда. Келтирилган кўмир фракциясининг куллик даражаси 30-35 фоиз. Қолган 65-70 фоизи йирик фракциялик кўмирни ташкил қилмоқда.
Бунга сабаб, Ангрен кўмир конида қазиб олинаётган кўмир қўнғир кўмир турига мансуб бўлганлиги сабабли, уни вагонларга ортишда, ташиб келтиришда, омборга тушириш ҳамда истеъмолчиларга юклаб беришда йирик кўмир фракциялари тез ва осон майдаланади.
Шунингдек, Урганч кўмир омборига ўрнатилган Жанубий Кореядан келтирилган кунлик ишлаб чиқариш қуввати 100 тонна бўлган брикет цилиндрсимон узунлиги ва қалинлиги 15 см бўлган брикет маҳсулотлари ишлаб чиқарилмоқда. Ёниш учун жуда қулай бўлган брикет маҳсулотлари махсус қопларга солиниб истеъмолчиларга етказиб берилмоқда.
Кўмир омборларида истеъмолчилар томонидан кўмир маҳсулотлари манзилларига ташиб кетиш учун авто ва мототранспорт воситалари ташкиллаштирилган. Омборларига ташриф буюрган аҳоли ҳамда маҳалла жамғармаси вакиллари билан суҳбат ўтказилди.
Шунингдек, Урганч туманидаги 11 ва 46-умумтаълим мактабларининг кўмир билан таъминланиш ҳолати ўрганилди. Муассасаларда кўмир заҳираси яратилган, кўмир маҳсулотлари усти ёпиқ, махсус омборларда сақланмоқда.
Ўрганиш даврида бу йил омборларга олиб келинаётган кўмир маҳсулотларининг сифати ўтган йилларга нисбатан яхшиланганлигига муассаса раҳбарияти ҳамда аҳоли истеъмолчилари томонидан ижобий муносабат билдирилди.
Маълумот учун: Хоразм вилоятида “Ўзбеккўмир” АЖга қарашли “Кўмир таъминот” МЧЖ филиалининг 13 та кўмир омборлари мавжуд бўлиб, омборларда 13 та автоюклагич, 11 та автотарози, 6 та МАН ва 22 та ИСУЗУ юк автомобиллари билан таъминланган. Филиал томонидан мавсумида бюджет ташкилотларига 14,4 минг тонна, аҳоли истеъмолчиларига 85,0 минг тонна жами 99,4 минг тонна, кўмир ва брикет маҳсулотлари етказиб бериш белгиланган.
Айни пайтда кўмир омборларида жами 3,4 минг тонна кўмир маҳсулотлари заҳираси мавжуд.
Вазирлик штаби томонидан республика ҳудудларидаги электр, газ ва кўмир таъминоти корхоналари томонидан куз-қиш мавсумига тайёргарлик ишларининг ҳолатини танқидий ўрганиш ва муаммоларни жойида бартараф этиш ишлари давом эттирилмоқда.

Минэнерго изучило состояние дел с обеспеченностью угольной продукцией в Хорезмской области
Специальный штаб Министерства энергетики провел выездное заседание в Хорезмской области с целью изучения на месте обеспеченности социальных объектов и населения региона угольной продукцией в осенне-зимний сезон 2020-2021 годов.
В ходе выездного заседания проанализировано состояние угольных складов Ургенчского, Багатского, Ханкинского районов Хорезмской области. Члены Спецштаба убедились, что угольная продукция на складах хранится в установленном порядке. Уровень зольности привезенной угольной фракции составляет 30-35 процентов. Остальные 65-70 процентов составляет уголь крупной фракции.
В Хорезмскую область доставляется уголь, добываемый на Ангренском угольном местонахождении, который представляет собой плотную породу чёрного цвета, поэтому при погрузке его в вагоны, перевозке, поставке и отгрузке со склада крупные фракции угля измельчаются быстро и легко.
Также на Ургенчском угольном складе установлена и действует южнокорейская линия по производству угольных брикетов с цилиндрической длиной и шириной 15 см. Мощность линии позволяет производить 100 тонн брикетной продукции в день. Удобная в использовании брикетная продукция поставляется потребителям в специальных мешках.
На угольных складах налажена деятельность авто- и мототранспортных средств для удобства доставки угля в дома. О том насколько удобно организована поставка угольной продукции и какие есть вопросы члены Спецштаба узнали непосредственно от жителей, которые приехали в этот день на склад для того, чтобы забрать уголь домой. В беседе с ними также приняли участие представители махаллинского схода граждан.
В ходе выездного заседания было также изучено состояние обеспеченности углем общеобразовательных школ №№ 11 и 46 Ургенчского района. Как показал анализ положения дел на местах, во всех учреждениях создан запас угля, угольная продукция хранится в специальных крытых помещениях.
Как отмечалось на встречах жителями, представителями школ, качество завозимой на склады угольной продукции по сравнению с предыдущими годами заметно улучшилось.
Добавим, что всего в Хорезмской области действуют 11 угольных складов филиала ООО «Кумир таъминот», действующем при АО «Узбекуголь». Данные угольные склады обеспечены 12 автопогрузчиками, 11 автовесами, 6 грузовыми автомобилями марки «МАН» и 22 грузовыми автомобилями марки «Исузу».
Всего в осенне-зимний период 2020-2021 годов областным филиалом ООО «Кумир таъминот» планируется поставить в регион Филиалом предусмотрена поставка 99,4 тыс. тонн угольной и брикетной продукции. Из них 14,4 тыс. тонн - бюджетным организациям, 85 тыс. тонн – потребителям из числа физических лиц (население).
К настоящему времени в Хорезмской области обеспеченность угольной продукцией учреждений социальной сферы составляет 85 процентов. Полная поставка остальной угольной продукции запланирована в срок до 1 ноября.
Запас угля на угольных складах области составляет 3,4 тыс. тонн. Специальный штаб Минэнерго продолжает работу по критическому изучению состояния подготовки предприятий электро-, газо- и угольного снабжения республики к осенне-зимнему сезону и устранению выявленных проблем на месте.