Норозиликда иштирок этган ишчиларнинг эътирозлари ҳал этилади
Энергетика вазири, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири, Қашқадарё вилояти ҳокими, “Ўзбекнефтьгаз” АЖ вакиллари жорий йилнинг 21 октябрь куни эрталаб Қашқадарё вилояти Ғузор туманидаги GTL компаниясининг қурилиш майдончаларидан бирида юз берган норозиликда иштирок этган ишчилар билан учрашди.
Норозилик билдирган ва можарода иштирок этган ишчилар билан очиқ мулоқот ўтказилди. Ишчиларнинг қатор чиқишларида билдирилишича, уларни ташвишга солаётган асосий муаммо қатъий карантин чора-тадбирларининг бекор қилиниши, яъни вахта усулида ишлаш тартиби – объектда 22 кун ишлаш ва 8 кун дам олишга ўтказилишидир. Пандемия пайтида 40-45 кун давомида объектдан чиқмай ишлаш тартиби ўрнатилиб, бу ўз навбатида уларнинг яқинлари билан кўп вақт кўришмаслигига олиб келган. Ишчилар томонидан шунингдек ҳал этилиши керак бўлган муаммолардан яна бири – ошхонадаги узун навбат, сифатли овқатланиш масалалари ҳам кўтарилди.
Қашқадарё вилояти ҳокими томонидан барча санитария ва эпидемиология чораларига риоя қилган ҳамда ПЦР таҳлилини ўз вақтида топширган ҳолда қатъий карантин чораларининг бекор қилиниши маъқулланди.
Раҳбарият вакиллари томонидан ижтимоий тармоқлар ва қатор ОАВлардаги муҳокамаларда урғу берилган ходимларнинг ойлик маоши масаласи кўтарилди. Ишчилар меҳнат шартномасининг бу банди бузилганлиги тасдиқланмадилар. Ойлик маоши ўз вақтида тўлаб берилган.
Делегация томонидан лавозимга тайинлаш ва ишга қабул қилишда шаффофликка амал қилиш, раҳбарият, субпудратчи ва бригадирлар иштирокида вақти-вақти билан муҳим масалаларни муҳокама қилиш зарурлиги қайд этилди. Шу билан бирга 30-40 кишидан иборат ҳар бир бригададан бригадирлар билан бир қаторда компания раҳбарияти билан бўладиган учрашувларда иштирок этиши мумкин бўлган бир нечта жамоатчилик вакилларини танлаб олиш лозимлиги таъкидланди.
Ишчиларда йиғилиб қолган норозиликларни ўрганиш ва уларни ҳал этиш учун махсус ишчи гуруҳлар тузилиб, уларнинг таркибига Қашқадарё вилояти ҳокимияти, «ENTER Engineering» компанияси касаба уюшмаси, Энергетика вазирлиги, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, “Ўзбекнефтьгаз” АЖ вакиллари киради. Доимий равишда низоли масалаларни ўрганиш учун 3-4 та шундай ишчи гуруҳи ташкил этиш режалаштирилмоқда.
Мулоқот чоғида ишчилар бундай кенг муҳокамага сабаб бўлган, объектдаги вазият ва умуман уларнинг ўзларини ҳам салбий томондан намоён қилган нохуш ҳолат учун узр сўралди.
Одамлар «ENTER Engineering» компанияси раҳбарияти аъзолари, вилоят ҳокимияти, қатор идора ва ташкилотлар вакиллари иштирок этган бундай учрашув учун самимий миннатдорлик изҳор қилди. – Бу учрашув туфайли биз илк бор илгари ҳеч кўрмаган лойиҳа ва компания касаба уюшмаси раҳбарлари билан юзма-юз учрашдик, дея қайд этди объект ишчилари.
Ишки гуруҳ томонидан кўтарилган барча масалалар тўлиқ ўрганилиб, максимал даражада ўз ечимини топишига, ишчи гуруҳлар вакиллари ишчиларнинг кейинги фаолияти ва яшаш тарзидан хабардор бўлиб туришлари таъкидланди. Сидқидилдан меҳнат қилиш ва яхши йўлга қўйилган шароитлар, яшаш тарзидан ҳаммамиз манфаатдормиз, дея қайд этди учрашув иштирокчилари.

Претензии рабочих, накануне участвовавших в инциденте, будут решены
Министр энергетики, Министр занятости и трудовых отношений, Хоким Кашкадарьинской области, представители АО «Узбекнефтегаз» провели встречу с рабочими, которые принимали участие в инциденте, имевшем место утром 21 октября т.г. на одной из стройплощадок компании GTL в Гузарском районе Кашкадарьинской области.
Был организован открытый диалог с рабочими, выразившими своё недовольство и принявшими участие в инциденте. Как прозвучало в ряде выступлений рабочих, основным волнующим их вопросам стало снятие жестких карантинных мер, то есть возвращение к режиму, принятому в работе вахтовым методом, - 22 дня работы на объекте и 8 дней отдыха. Во время пандемии был установлен режим работы без выезда с объекта в течение 40-45 дней, что привело к длительной разлуке с родными.  Работниками был поднят вопрос и  об очередях в столовых, более качественном питании, который необходимо решить.
Хокимом Кашкадарьинской области было одобрено снятие жестких мер карантинного режима, но с сохранением обязательного порядка соблюдения всех санитарных и эпидемиологический мер, со своевременной сдачей анализов на ПЦР.
Представителями руководящего состава был поднят вопрос о заработной плате сотрудников, на который был сделан основной акцент при обсуждении в социальных сетях и ряде СМИ. Рабочими данный факт нарушений трудового соглашения не был подтвержден. Заработная плата выдавалась своевременно.
Делегацией был поднят вопрос о необходимости введении прозрачности в назначениях и приеме на работу, важность обсуждения на периодической основе насущных вопросов с участием руководства субподрядчиков и бригадиров. Более того, отмечалось, что важно выбрать в каждой бригаде, а это 30-40 человек, несколько общественных представителей, которые наряду с бригадирами, принимали бы участие во встречах с руководством компании.
Для изучения накопившихся у работников претензий и их решения будут организованы специальные рабочие группы, в состав которых войдут представители хокимията Кашкадарьинской области, профсоюзов компании «ENTER Engineering» и Министерства энергетики, Министерства занятости и трудовых отношений, АО «Узбекнефтегаз». Планируется организовать 3-4 таких рабочих группы для изучения спорных вопросов на постоянной основе.
В ходе диалога прозвучали извинения со стороны рабочих за происшествие, которое получило такую широкую огласку, негативно представило обстановку на данном объекте и не лучшим образом показало их самих.
Люди со всей искренностью поблагодарили за такую встречу, в которой приняли участие и члены руководства компании «ENTER Engineering», областного хокимията, ряда других ведомств и организаций. «Благодаря этой встрече мы впервые увидели руководителей проекта, профсоюза компании, который не знали в лицо», - подчеркнули работники объекта.
Комиссия, под председательством Хокима Кашкадарьинской области еще раз заверила людей, что уже прозвучавшие вопросы будут полностью изучены и максимально решены, а о дальнейшей работе и быте людей на постоянной основе будут узнавать члены рабочих групп. Строить с удовольствием и иметь налаженный быт – в этом заинтересованы все, было отмечено участниками встречи.