Ўзбекистон энергетика секторини ислоҳ қилишга доир истиқболдаги қадамлар муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 23 октябрь куни пойтахтимизнинг “Hyatt Regency Tashkent” меҳмонхонасида қатор халқаро молия институтлари иштирокида мамлакатимиз энергетика секторини янада ислоҳ қилишга бағишланган давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбирда Энергетика вазири, Молия вазири ўринбосари, Инвестициялар ва ташқи савдо вазири ўринбосари, шунингдек, Давлат активларини бошқариш агентлиги, “Ўзбекнефтгаз” АЖ, “Ўзтрансгаз” АЖ, “Ҳудудгазтаъминот” АЖ, “Иссиқлик электр станциялари” АЖ, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ ва “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ раҳбарлари иштирок этди.
Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, қатор халқаро юридик ва аудиторлик компаниялари вакиллари, шунингдек халқаро экспертлар ва маслаҳатчилар муҳокаманинг онлайн иштирокчилари бўлди.
“Юртимиз энергетика секторини ислоҳ қилиш жараёнида Халқаро молия институтлари ислоҳотларни режалаштириш ва амалга ошириш, уларни молиявий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш ва обрўли халқаро экспертларни жалб қилиш ишларига салмоқли ҳисса қўшмоқда. Асосийси, мазкур самарали ҳамкорлик орқали мамлакатимизда энг яхши, замонавий ва дунё тажрибаларини жорий этиш имконияти яратилаётганидир”, – деди Энергетика вазири Алишер Султанов.
Давра суҳбати давомида электр энергетика ва нефть-газ тармоқларини янада ислоҳ қилиш бўйича Тавсиялар ва Йўл хариталари муҳокама қилиниб, уларни тайёрлашда Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг халқаро экспертлари ва маслаҳатчилари иштирок этди.
Экспертлар томонидан таъкидланганидек, энергетика секторида бундай кенг кўламли ислоҳотларнинг амалга оширилиши корпоратив бошқарувнинг замонавий усулларини жорий этиш, бозор механизмларига ўтиш, истеъмолчиларга арзон ва кафолатланган электр энергияси ва газ етказиб беришни кўзда тутувчи хизматлар сифатини ошириш, энергетика саноати барқарорлигига эришиш, энергия ресурсларини самарали ишлаб чиқариш ва улардан фойдаланиш имконини беради.
Муҳокамалар давомида давлат энергетика корхоналарини хусусийлаштириш мавзусига ҳам тўхталиб ўтилди. Халқаро маслаҳатчилар либераллаштириш ҳар доим ҳам хусусийлаштиришни англатмайди, бунга пухта ёндашиш, биринчи навбатда, бунинг учун зарур Қонунчилик базасини яратиш зарурлигини алоҳида таъкидладилар.
Халқаро молия институтлари вакиллари энергетика соҳасида таклиф этилаётган ислоҳотларни амалга оширишда келгусида техник ёрдам кўрсатишга тайёр эканликларини билдирдилар.

Обсуждены дальнейший шаги по реформированию энергетического сектора Узбекистана
С участием ряда международных финансовых институтов (МФИ) 23 октября 2020 года проведён «круглый стол», посвященный дальнейшему реформированию энергетического сектора страны.
В мероприятии приняли участие министр энергетики, заместители министров финансов, а также инвестиций и внешней торговли, руководители Агентства по управлению государственными активами, АО «Узбекнефтегаз», АО «Узтрансгаз», АО «Худудгазтаъминот», АО «Национальные электрические сети Узбекистана», АО «Тепловые электрические станции», АО «Региональные электрические сети».
Зарубежными онлайн участниками обсуждения стали представители Всемирного банка, Азиатского банка развития и Европейского банка реконструкции и развития, ряда международных юридических и аудиторских компаний, а также международные эксперты и консультанты.
«На всем пути реформирования энергетического сектора нашей страны Международные финансовые институты вносят значительный вклад в процесс планирования и реализации реформ, их финансовой поддержки и привлечения авторитетных международных экспертов. И самое важное – это возможность через данное плодотворное партнерство внедрить в нашей стране лучшие, современные, эффективные мировые практики», - подчеркнул в своем приветственном слове министр энергетики Алишер Султанов.
В ходе «круглого стола» были обсуждены Рекомендации и Дорожные карты по дальнейшему реформированию электроэнергетического и нефтегазового отраслей, при подготовке которых принимали участие международные эксперты и консультанты Всемирного банка, Азиатского банка развития и Европейского банка реконструкции и развития.
Как отмечалось экспертами, осуществление столь масштабных реформ в энергетическом секторе, даст возможность внедрения современных методов корпоративного управления, перехода на рыночные механизмы, повышения качества услуг, предусматривающих доступную и гарантированную поставку потребителям электроэнергии и природного газа, достижение финансовой устойчивости энергетической промышленности, энергоэффективное производство и потребление энергоресурсов.
В ходе обсуждений также была затронута тема приватизации государственных энергетических предприятий. Международные консультанты особо подчеркнули, что либерализация не всегда означает приватизацию, необходимо подходить к этому осторожно, и прежде всего, нужно создать для этого необходимую законодательную базу.
Представители Международных финансовых институтов выразили готовность к дальнейшему техническому содействию при реализации предлагаемых реформ в энергетическом секторе.