Энергетика вазирлиги томонидан Uzbekistan GTL заводига журналист ва блогерлар учун пресс-тур ташкил қилинди
• Энергетика вазирлиги томонидан Uzbekistan GTL заводига журналист ва блогерлар учун пресс-тур ташкил қилинди
Жорий йилнинг 24 октябрь куни Энергетика вазирлиги томонидан журналист ва блогерлар учун Қашқадарё вилоятининг Ғузор туманидаги “Uzbekistan GTL” заводида амалга оширилаётган ишлар билан яқиндан танишиш мақсадида пресс-тур ташкил қилинди.
Мазкур йирик инвестиция лойиҳаси Президентимизнинг 2016 йил 29 декабрда “Шўртан газ-кимё комплексининг тозаланган метани негизида синтетик суюқ ёқилғи ишлаб чиқаришни ташкил этиш” инвестиция лойиҳасини ташкил этиш буйича қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори асосида амалга оширилмоқда.
Лойиҳа мақсади –
табиий газни қайта ишлаш қувватларини кенгайтиришни давом этиш, углеводород хомашеси импортини қисқартириш, ички бозорда сифатли ва экологик тоза бўлган ёқилғига мавжуд бўлган талабни қониқтириш, республикамизда мавжуд бўлган ер ости бойликларидан унумли фойдаланиш ва стратегик маҳсулотларни ишлаб чиқаришни кенгайтириш.
Лойиҳанинг иқтисодий таҳлилига кўра, завод ишга туширилиши билан, йилига 1,5 млн. тоннагача нефть маҳсулотлар импорти камайтирилиши режалаштирилмоқда. Завод йилига 1,5 млн. тонна юқори сифатли ва экологик тоза бўлган, мавжуд бўлган барча ҳалқаро стандартларининг талабларига тўлиқ жавоб берадиган синтетик ёқилғи ишлаб чиқаради. Жумладан, 724,6 минг тонна дизель ёқилғиси, 307,3 минг тонна авиа керосин, 437,3 минг тонна нафта, 53,4 минг тонна суюлтирилган газ.
Завод, дунёнинг нефтгаз кимёси соҳасида етакчи ҳисобланадиган Sasol (Жанубий Африка), Haldor Topsoe (Дания) ва Chevron (АҚШ) каби компанияларнинг техологиялари асосида лойиҳалаштирилган. GTL яъни “газдан-суюқликка” технологияси асосида юқори технологик заводалар сони дунё бўйлаб саноқлидир, жумладан Жанубий Африка, Малайзия ва Катар каби давлатларида мавжуд.
Қурилиш майдонида жами 12 мингга яқин қурувчилар, мухандис ва мутахассислар жалб қилинган. Жами 750 дона оғир ва маҳсус қурилиш техникаси сафарбар этилган.
Бугунги кунда умумий лойиҳа бажарилиши жами 91 фоизга етди. Заводнинг детал лойиҳалаш ишлари якунланган. Қурилиш-монтаж ишлари 76,3 фоизга бажарилган бўлиб, бир пайтнинг ўзида заводни ишга тушириш олди ва созлаш ишлари параллел равишда босқичма босқич амалга оширилмоқда.
Шунингдек, 24 октябрь куни пресс-тур давомида заводга электр энергия қабул қилиш маросими бўлиб ўтди ва завод подстанциялари электр энергияси билан таъминланди. Йил якунига қадар заводнинг энергоресурслар билан таъминлаш, яъни сув, буғ, техник ҳаво ишлаб чиқариш технологик ускуналари ишга туширилиши режалаштирилган. Заводни бошқариш марказий пультида бугун тулиқ созлаш ишлари Honeywell компаниясининг мутахассислари билан ҳамкорликда бажарилмоқда. Ушбу марказий бошқарув пульти орқали заводнинг барча техгологик жараёнлари ва ишлаб чиқариш тизими назорат қилинади ва бошқарилади.
GTL заводи 2020 йилнинг яқунига қадар қурилиш-монтаж ишларини якунлайди ва босчиқма-босқич ишга тушириш ишлари ва созлаш ишлари амалга оширилиши режалаштирилган. GTL маҳсулотларни ишлаб чиқарилиши 2021 йилда бошланади.
Шунингдек, журналистларга 21 октябрь куни Uzbekistan GTL заводи ишчиларида норозиликлар юзасидан ҳам маълумот берилди. Унда ошхонага кириш ускуналарининг вақтинчалик ишламай қолгани ва ишчилар карантин чоралари сабаб 45 кун объектда қолиб кетишгани сабаб бўлган эди.
Ушбу камчиликларни бартараф этиш учун 22 октябрь куни Энергетика вазири, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири, Қашқадарё вилояти ҳокими, “Ўзбекнефтгаз” АЖ вакилларидан иборат ишчи гуруҳ норозиликда иштирок этган ишчилар билан учрашиб, кўтарилган барча масалалар тўлиқ ўрганилиб, максимал даражада ўз ечимини топишига ва ишчиларнинг кейинги фаолияти ва яшаш тарзидан хабардор бўлиб турилиши назоратга олинган эди.
Бугунги кунда кўтарилган барча масалалар ижобий ҳал этилган бўлиб, 45 кунлик иш муддати 22 кунликка туширилган ва ишчиларнинг барча талаблари тўлиқ қондирилган.
Пресс-тур давомида журналист ва блогерлар иш жараёни ҳамда ишчиларга яратилган шарт-шароитлар билан яқиндан танишишдилар.

Министерством энергетики для журналистов и блогеров организован пресс-тур на завод Uzbekistan GTL
Министерством энергетики 24 октября т.г. организован пресс-тур для журналистов и блогеров на завод “Uzbekistan GTL” для непосредственного ознакомления с работой, ведущейся на данном готовящемся к сдаче объекте, расположенном в Гузарском районе Кашкадарьинской области.
Этот крупный инвестиционный проект осуществляется в соответствии с постановлением Президента “О дополнительных мерах по реализации инвестиционного проекта «Организация производства синтетического жидкого топлива на базе очищенного метана Шуртанского ГХК” от 29 декабря 2016 года.
Цель проекта заключается в
продолжении расширения мощностей переработки природного газа, сокращении импорта углеводородного сырья, удовлетворении на внутреннем рынке спроса на качественное и экологически чистое топливо, рациональном использовании имеющихся в республике природных ресурсов и расширении производства стратегической продукции.
Согласно экономическому анализу проекта, с введением в эксплуатацию завода планируется сократить импорт нефтяной продукции до 1,5 млн. тонн в год. На заводе будет производиться 1,5 млн. тонн высококачественного и экологического синтетического топлива, отвечающего всем требованиям международных стандартов. В том числе, будет производиться 724,6 тыс. тонн дизельного топлива, 307,3 тыс. тонн авиакеросина, 437,3 тыс. тонн  нафты, 53,4 тыс. тонн сжиженного газа.
Завод спроектирован на основе технологий компаний, лидирующих в сфере нефтегазовой химии, таких как Sasol (Южная Африка), Haldor Topsoe (Дания) и Chevron (США). В мире насчитывается ограниченное количество высокотехнологичных заводов GTL, действующих по технологии  “от газа к жидкости”. В частности, они действуют в Южной Африке, Малайзии и Катаре.
К работам на строительной площадке привлечены в целом около 12 тысяч строителей, инженеров и специалистов, 750 единиц тяжелой и специальной строительной техники.
На сегодняшний день проект выполнен на 91 процент. Завершена работа по детальному проектированию. Строительно-монтажные работы выполнены на 76,3 процента, одновременно идет подготовка к сдаче в эксплуатацию и налаживание деятельности завода.
Планируется, что строительно-монтажные работы, а также работы по поэтапному запуску и налаживанию деятельности завода GTL завершатся до конца 2020 года.  Производство продукции GTL начнется в 2021 году.
24 октября 2020 г. на завод была впервые принята электроэнергия от АО «Национальные электрические сети Узбекистана». Электроэнергия распределяется по всему заводу и далее подается на технологические оборудования. С приемом электроэнергии начнутся основные пред-пусконаладочные и пусконаладочные работы технологического оборудования и установок завода.
В ходе пресс-тура журналистам также была дана информация о происшествии, имевшем место на заводе 21 октября. Причиной инцидента послужила временная неполадка оборудования в столовой, а также недовольство людей работающих вахтовых методом нахождением на объекте в течение 45 дней вместо 22 дней, как ранее, причиной чему послужили введенные в связи с карантином ограничительные меры.
Для выяснения причин происшествия и решения поднятых вопросов 22 октября рабочая группа в составе министра энергетики, министра занятости и трудовых отношений, хокима Кашкадарьинской области, представителей АО “Узбекнефтегаз” встретились с участвовавшими в инциденте рабочими. По итогам встречи был установлен контроль над тем, чтобы все поднятые вопросы были полностью изучены и максимально решены. Также принято решение о создании специальных рабочих групп, которые будут на постоянной основе узнавать в дальнейшем об условиях работы и быта  людей.
На сегодняшний день все поднятые вопросы решены положительно, 45-дневный режим работы сокращен до 22 дней, полностью удовлетворены все требования рабочих.
В ходе пресс-тура журналисты и блогеры непосредственно ознакомились с рабочим процессом и условиями, созданными для рабочих.