Энергетика вазирлиги Бухоро вилояти истеъмолчиларини кўмир маҳсулотлари билан таъминлаш жараёнларини ўрганди
• Энергетика вазирлиги Бухоро вилояти истеъмолчиларини кўмир маҳсулотлари билан таъминлаш жараёнларини ўрганди
Энергетика вазирлигининг куз-қиш мавсумига тайёргарлик кўришни мувофиқлаштириш Штаби томонидан Бухоро вилоятига чиққан ҳолда кўмир соҳаси объектлари ҳамда ижтимоий соҳа муассасаларининг кўмир маҳсулотлари билан таъминланиш ҳолати ўрганилди.
Ўрганиш жараёнида Бухоро вилоятидаги Когон, Жондор, Олот, Қоракўл, Вобкент кўмир омборлари ҳолати таҳлил қилинди. Кўмир омборларида истеъмолчилар томонидан кўмир маҳсулотлари манзилларига ташиб кетиш учун авто ва мототранспорт воситалари ташкиллаштирилган.
Шунингдек, Жондор туманидаги 15 ва 16-умумтаълим мактаблари, Бухоро туманидаги 32, 33, 43-умумтаълим мактаблари ҳамда 44-сон мактабгача таълим муассасасининг кўмир билан таъминланиш ҳолати ўрганилди. Барча муассасаларда кўмир заҳираси яратилган, кўмир маҳсулотлари усти ёпиқ, махсус омборларда белгиланган тартиб асосида (устки қисми лойланган ҳолда) сақланмоқда.
Ўрганиш даврида бу йил омборларга олиб келинаётган кўмир маҳсулотларининг сифати ўтган йилларга нисбатан яхшиланганлигига истеъмолчилар томонидан ижобий муносабат билдирилди.
Бундан ташқари, вилоятнинг кўмир истеъмолчилари сони энг катта бўлган Ғиждувон тумани аҳолисига қулайлик яратиш мақсадида, Ғиждувон туманига қўшимча кўмир омбори ташкил этиш ишлари олиб борилмоқда.
Истеъмочиларга кўмир маҳсулотларини манзилли етиб боришини таъминлаш мақсадида, Давлат хавфсизлик хизмати Бухоро вилояти бошқармаси, Ички ишлар бошқармаси, Бош прокураткура ҳузуридаги Департаментининг Бухоро вилоят бошқармаси ҳамда Давлат солиқ бошқармаси ҳамкорлигида аҳолини ва ижтимоий соҳа объектларини 2020-2021 йиллар куз-қиш мавсуми даврида кўмир маҳсулотлари билан таъминланишини назорат қилиш бўйича ишчи гуруҳ ташкил этилган ҳамда доимий назорат ўрнатилган.
Бухоро вилоятида “Ўзбеккўмир” АЖга қарашли “Кўмир таъминот” МЧЖ филиалининг 5 та кўмир омборлари мавжуд. Кўмир омборлари 5 та автоюклагич, 5 та автотарози, 1 та МАН ва 1 та ИСУЗУ юк автомобиллари билан таъминланган. Филиал томонидан мавсумида бюджет ташкилотларига 10 минг тонна, аҳоли истеъмолчиларига 30 минг тонна кўмир ва брикет маҳсулотлари етказиб бериш белгиланган.
Бугунги кунда ижтимоий соҳа муассасалари кўмир маҳсулотлари билан тўлиқ таъминланган. Аҳолига кўмир сотиш ишлари олиб борилмоқда. Бундан ташқари, кўмир омборларига аҳоли учун иссиқлик қуввати юқори бўлган 4,5 минг тонна импорт кўмир маҳсулотлари ҳам олиб келинган. Кўмир омборларида жами 12,9 минг тонна кўмир заҳираси мавжуд.
Вазирлик штаби томонидан республика ҳудудларидаги электр, газ ва кўмир таъминоти корхоналари томонидан куз-қиш мавсумига тайёргарлик ишларининг ҳолатини танқидий ўрганиш ва муаммоларни жойида бартараф этиш ишлари давом эттирилмоқда.

Минэнерго изучило в Бухарской области обеспеченность угольной продукцией
Специальным штабом Министерства энергетики проведено выездное заседание в Бухарской области, в ходе которого проанализирована готовность к обеспечению потребителей, в том числе учреждений социальной сферы, углем и брикетами в осенне-зимний сезон 2020-2021 годов.
В частности, проверено состояние угольных складов Каганского, Джандарского, Алатского, Каракульского и Вобкентского районов Бухарской области. Отмечено, что они обеспечены необходимыми для перевозок потребителям угольной продукции авто- и мототранспортные средства.
Также изучена обеспеченность углем общеобразовательных школ №№ 15 и 16 Джандарского района, а также школ №№ 32, 33, 43 и дошкольного образовательного учреждения № 44 Бухарского района. Члены Спецштаба убедились, что в данных учреждениях создан запас угля, угольная продукция хранится в соответствующем порядке в специальных крытых помещениях.
Как отмечали представители образовательных учреждений, качество завозимой на склады угольной продукции ощутимо улучшилось по сравнению с предыдущими годами.
Более того, с целью создания удобств для жителей Гиждуванского района, где насчитывается наибольшее количество потребителей угля, проводится работа по созданию дополнительного районного угольного склада.
В целях обеспечения адресных поставок потребителям угольной продукции региона результативно действует специальная рабочая группа. Она создана при сотрудничестве Бухарского областного управления Службы государственной безопасности, Управления внутренних дел, Бухарского областного управления Департамента при Генеральной прокуратуре и Государственного налогового управления с целью постоянного контроля за обеспечением населения и объектов социальной сферы угольной продукцией в осенне-зимний период 2020-2021 годов.
В Бухарской области имеются 5 угольных складов филиала ООО «Кумир таъминот», действующем при АО «Узбекуголь». Угольные склады обеспечены 5 автопогрузчиками, 5 автовесами, 1 грузовым автомобилем марки «МАН» и 1 грузовым автомобилем «Исузу». Филиалом предусмотрена поставка бюджетным организациям 10 тысяч тонн, другим потребителям - 30 тысяч тонн угольной и брикетной продукции.
На сегодняшний день учреждения социальной сферы региона полностью обеспечены угольной продукцией. Осуществляется работа по реализации угля населению. Более того, на угольные склады для населения завезены 4,5 тыс. тонн импортной угольной продукции с высокой тепловой мощностью. На складах имеется всего 12,9 тыс. тонн запасов угля.
Спецштабом Минэнерго продолжается работа по критическому изучению состояния подготовки предприятий электро-, газо- и угольного снабжения республики к осенне-зимнему сезону и оперативному устранению выявленных на местах проблем.