Сўнгги йилларда республикамизнинг иқтисодиёт тармоқларида ва ижтимоий соҳасида энергия самарадорлигини ошириш ва қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланишни кенгайтириш бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилди.
Ҳар бир соҳада давлат сиёсатини юритиш учун қонун, қарор ва бошқа меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар мавжуд бўлгани каби, Энергетика соҳасини ҳам тартибга солувчи бир қатор қонун ва қарорлар қабул қилинган.
Мисол учун, “Энергиядан оқилона фойдаланиш тўғрисида”ги Қонун, “Табиий газдан фойдаланиш қоидалари”, “Иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳанинг энергия самарадорлигини ошириш, энергия тежовчи технологияларни жорий этиш ва қайта тикланувчи энергия манбаларини ривожлантиришнинг тезкор чора-тадбирлари тўғрисида”ги, “Энергиянинг муқобил манбалари, энергия самарадор ва энергия тежамкор технологиялардан фойдаланган ҳолда замонавий иссиқхона комплексларини яратиш тўғрисида”ги Қарорлар ва бошқа меъёрий ҳужжатлар шулар жумласидандир.
Маълумки, табиий газ ҳам давлатимизга берилган табиат инъоми бўлиб, бугун бор эртага йўқ бўлиши мумкин. Шу сабабли ундан оқилона ва самарали фойдаланиш ҳар бир фуқаронинг бурчи ҳисобланиб, келажак авлодларга ҳам етказиш давлат сиёсатини асосий устувор вазифаларидан бири ҳисобланади.
Шунингдек, табиий газнинг физик ва кимёвий хусусиятларидан келиб чиқиб, куз-қиш мавсумида транспортировка қилиш жараёнлари бир мунча мураккаблашиши сабабли, ушбу даврларда аҳоли ва ижтимоий соҳа объектларини табиий газ билан узлуксиз таъминлаш долзарб вазифалардан бирига айланади.
Иссиқхона хўжаликлари фаолиятига келадиган бўлсак, бу ерда “Ўзнефтгазинспекция”нинг функцияси, янги ташкил этилган иссиқхона хўжаликларида энергия самарадор ва энергия тежамкор технологиялардан фойдаланилганлиги, куз-қиш мавсумида аҳоли газ таъминотига таъсир қилмаслиги учун саноат тармоқларига уланганлиги, лойиҳа техник ҳужжатлари ва ўрнатилган газ жиҳозларини амалдаги меъёрий ҳужжатлар талабига мувофиқлиги ҳамда заҳира ёқилғи хўжалиги билан таъминланганлигини жойига чиқиб кўздан кечиради, бироқ ҳеч қандай ҳужжат талаб қилмайди. Бу эса текшириш ҳисобланмайди.
Энергия самарадор ва энергия тежамкор технологиялардан фойдаланиш, ностандарт қурилмаларга нисбатан ёқилғи энергетика ресурсларини
10-15 фоизгача иқтисод қилади, бу эса тадбиркорга қўшимча фойда дегани.
Заҳира ёқилғиси бўлиши шартлиги ҳам қоида талаблари, қолаверса шартнома шартлари ҳам ҳисобланади. Бу ҳам тадбиркорнинг манфаатини ўйлаб қўйилган талаб. Яъни тадбиркорни огоҳлантириш ҳисобланади. Чунки куз-қиш мавсумида табиий газ таъминотидаги кўзда тутилмаган фавқулотда ҳолатларда тадбиркор ўзининг етиштираётган маҳсулотини сақлаб қолиш учун зудлик билан заҳира ёқилғидан фойдаланишга тайёр туриши лозим.
Белгиланган вазифаларни бажарилишини таъминлаш мақсадида олиб борилган тарғибот ва ташвиқот ишлари натижаси ўз самарасини бериб келмоқда.
Ўтган даврларда 1 гектар майдонга эга бўлган иссиқхонани иситиш учун ойига ўртача 50 – 60 минг метр куб табиий газ сарфланган бўлса, бугунги кунда энергия тежамкор технологиялардан фойдаланган ҳолда 35-40 минг метр куб сарфламоқда.
Бундан ташқари, ўрганишлар ва таҳлиллар шуни кўрсатганки, экин тури ва майдони (1 гектар учун), маҳсулот етиштириш технологияси (гидропоника) ҳамда табиий шароити бир хил бўлган ҳудуддаги иссиқҳона хўжалигида мавсум давомида помидор маҳсулотини етиштириш учун умумий сарф ҳаражатлар калькуляциясида табиий газ ва кўмир ёқилғисини улушини ҳисобга олган ҳолда таҳлил этилганида, кўмир ёқилғисида маҳсулот етиштириш табиий газга нисбатан 33 фоизга арзон тушиши ёки мавсум давомида 220 млн қўшимча даромад келтириш имконияти юзага келиши кузатилган.
Бироқ, шиддатли ривожланиш кетаётган бугунги даврда, бутун дунё мамлакатларида табиий газга бўлган муносабат тубдан ўзгарган, яъни ундан тўлиқ хом-ашё сифатида фойдаланишга ўтилган.
Чунки, табиий газни ёқилғи сифатидан фойдаланишдан кўра, хом ашё сифатида фойдаланиб, қиймати юқори бўлган бир мунча маҳсулотлар олиш имконияти яратилган.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 20 ноябрдаги “Иссиқхона комплексларини ривожлантириш учун қўшимча шарт-шароитлар яратиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-4020-сонли қарори қабул қилинган бўлиб, энергиянинг муқобил манбалари, энергия самарадор ва энергия тежамкор технологиялардан фойдаланган ҳолда замонавий иссиқхона комплексларини яратиш асосий йўналиш этиб белгиланган.
Лекин, янги ташкил этилаётган аксарият иссиқхоналарда энергиянинг муқобил манбааларидан фойдаланишни хохлашмаяпти.
Табиий газ етказиб берилса пулини хам тўламай, етмагандай табиий газдан ҳам ўғирликча фойдаланишга уринишмоқда.
Вахоланки, табиий газдан фойдаланиш қоидаларида барча талаблар яъни, олдиндан 100 фоиз ҳақ тўлаш, газ ҳисоблаш ускуналарига қўйилган талаб, захира ёқилғи хўжалиги, лойиҳа техник хужжатлари ва технологик асбоб-ускуналарга бўлган талаблар яққол кўрсатиб ўтилган. Шуни ҳам бажармасдан, газ бер деган тадбиркорга нима дейиш мумкин.
Бу кетишда қачон кўзланган мақсадларга етамиз, қачон фармонлар, қарорлар ижроси таъминланади, қачонгача бир турдаги ёқилғидан фойдаланишга қарам бўлиб ўтирамиз. Юқорида айтганимиздек табиий газ бугун бор эртага йўқ бўлиши мумкин.
Шу сабабли ҳурматли Президентимиз, ҳукуматимиз томонидан Республикамиз келажагини ўйлаб, юритаётган сиёсатларини қўллаб қувватлаган ҳолда бир дамлик билан иш тутишимиз даркор.
Яхшиси қоғоз қорайтиришдан олдин танганинг иккинчи тарафи ҳам борлигини унутмасдан, ёзилаётган маълумотни қанчалик асослилигини соҳага алоқадор мутахассислар билан маслаҳатлашиш, уларнинг фикрини тинглаш мақсадга мувофиқ бўлади.

«Узнефтегазинспекция» ведет мониторинг состояния теплиц
«Узнефтегазинспекция» напоминает предпринимателям в сфере тепличного хозяйства о соблюдении существующих правил использования топлива, в том числе альтернативных его видов, что является особенно актуальным в осенне-зимний период.
Как известно, для обогрева теплиц во многих случаях все ещё продолжается использование в качества топлива такого ценного природного ресурса, как природный газ.
В то же время, согласно нормативно-правовым документам, действующим в Узбекистане, в осенне-зимний период приоритетной задачей является бесперебойная подача природного газа населению и социальным объектам. Необходимо также учитывать, что в холодное время года из-за физико-химических свойств природного газа усложняется процесс его транспортировки.
Исходя из приведенных выше аргументов, возрастает важность наличия и использования в тепличных хозяйствах такого альтернативного вида топлива, как уголь.
Что же касается природного газа, то здесь необходимо понимать важность использования энергоэффективных и энергосберегающих технологий, позволяющих значительно снизить расход данного ценного природного ресурса.
Мониторинг за использованием во вновь создаваемых теплицах исключительно энергоэффективных и энергосберегающих технологий возложен на «Узнефтегазинспекцию», входящую в структуру Министерства энергетики Узбекистана.
Специалисты «Узнефтегазинспекции» также проводят мониторинг подключения тепличных хозяйств к промышленной нитке газопровода, для того чтобы снабжение данных хозяйствующих субъектов не влияло на стабильность поставок газа населению в осенне-зимний период. Идет осмотр наличия альтернативного вида топлива, а также соответствия требованиям нормативной документации вновь установленного газового оборудования. Весь процесс такого мониторинга специалистами «Узнефтегазинспекции» проводится в форме осмотра, без затребования дополнительных документов, так как не является плановой проверкой, а реализацией функций, возложенных на «Узнефтегазинспекцию».
Современные энергоэффективные и энергосберегающие технологии использования природного газа позволяют экономить до 10-15 процентов топливно-энергетических ресурсов. Это не только выполнение курса страны на эффективное использование ценных природных ресурсов, но и прямая выгода для предпринимателей, ведь стоимость того же природного газа, который является невозобновляемым ресурсом, будет только расти. Кроме того, изучение и использование эффективных промышленных разработок в тепличных хозяйствах, отказ от нестандартного кустарного оборудования – это и гарантия безопасности теплицы и работающей в ней людей.
Также исключительно в интересах предпринимателя и наличие альтернативного вида топлива, которое является гарантией бесперебойной работы теплицы в холодное время года. Необходимо помнить, что сегодня  наличие альтернативного вида топлива является одновременно требованием правил и условием договора на поставку природного газа. Понятно, что в  случае непредвиденной ситуации с поставкой природного газа в осенне-зимний период, только использование резервного вида топлива позволит предпринимателю сохранить выращиваемую продукцию. Для этого важно заранее отработать необходимые для этого навыки.
Как показало время, перечисленные выше меры доказали свою эффективность. Так, если раньше для обогрева теплицы площадью 1 га использовалось в среднем 50-60 тысяч кубометров природного газа в месяц, то сегодня, благодаря использованию энергосберегающих технологий, - 35-40 тысяч кубометров.
Как показывают расчеты и анализ имеющейся практики, использование угля снижает расходы при выращивании томатов в теплице на 33 процента по сравнению с использованием газа. Если перевести это в конкретные расчеты, то дополнительная прибыль  с 1 гектара томатов, выращенных методом гидропоники, составит порядка 220 млн. сумов за один сезон.
Современные подходы к организации работы тепличных хозяйств отражены в принятом 20 ноября 2018 года постановлении Президента Республики Узбекистан №ПП-4020 «О мерах по созданию дополнительных условий для развития тепличных комплексов».
Четко сформулированные условия деятельности современных тепличных хозяйств, как раз включают в себя необходимость наличия и применения альтернативного вида топлива, использование энергоэффективных технологий, о чем говорилось выше. Несоблюдение принятых в стране условий ведения бизнеса, в данном случае – тепличного, безусловно ведет к нарушениям, которые не способствуют успеху в предпринимательстве. И тот, кто нацелен на серьезный подход к своему бизнесу, это хорошо понимает. За случаями выявления неиспользования альтернативных источников энергии и даже неуплаты за природный газ, а то и незаконное его использование, естественно, последуют предусмотренные санкции.
В существующих правилах использования природного газа четко прописаны все действующие требования. В их числе: 100-процентная предоплата за поставки газа, требование к газоизмерительному прибору, наличие резервного топлива, также требования к проектно-технической документации и технологическому оборудованию.
Знание этих требований и их выполнение являются необходимостью для каждого предпринимателя, желающего не только заниматься тепличным хозяйством, но и успешно развивать свой бизнес в данном направлении.