Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири Алишер Султанов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг иқтисодий ривожланиш, самарали бошқарув ва халқаро ҳамкорлик масалалари бўйича маслаҳатчиси Сума Чакрабарти мамлакат энергетика соҳасини ислоҳ қилиш жараёнида халқаро молия институтларининг иштирокини муҳокама қилди.
Бўлиб ўтган онлайн мунозара чоғида вазирлик давлат раҳбарининг янги тайинланган маслаҳатчисига Ўзбекистонда энергетика соҳасини янада ислоҳ қилиш учун Энергетика вазирлигининг халқаро молия институтлари (ХМИ) билан ҳамкорлик кўлами тўғрисида маълумот берди.
2019 йилда Энергетика вазирлиги ҳузурида Электр энергетикасини ислоҳ қилиш бўйича лойиҳа офиси ташкил этилди, унга маҳаллий мутахассислар билан бир қаторда кўплаб мамлакатларнинг энергетика соҳаларини ислоҳ қилиш бўйича тажрибага эга бўлган 12 та халқаро маслаҳатчилар жалб қилинди. Хусусан, Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг маслаҳатчилари “Электр энергияси тўғрисида” ги қонуннинг янги таҳририда қатнашмоқда, Жаҳон банки ва Осиё тараққиёт банки мутахассислари рақобатбардош электр энергияси бозорини моделлаштириш устида ишламоқда.
Халқаро экспертларнинг фикрига кўра, электр энергиясининг рақобатбардош улгуржи бозорига ўтишининг асосий йўли – давлат томонидан қуйидаги шартларнинг бажарилиши ҳисобланади:
- бозорнинг барча иштирокчилари, ҳам давлат, ҳам хусусий компаниялар учун тенг шароитлар яратиш;
- бозор иштирокчилари ўртасида ўзаро ҳисоб-китобларнинг шаффоф онлайн тизимини яратиш;
- ягона электр энергияси тизимига уланиш учун техник регламентларни ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш – бозорнинг барча иштирокчилари учун “Грид код” (Электр тармоқлари кодекси).
Юқоридаги шарт-шароитларни таъминлаш учун биринчи босқичда мустақил комиссиядан иборат бозор регулятори, шунингдек, электр энергиясини сотиб олиш ва сотиш бўйича барча битимларни амалга оширадиган онлайн платформали бозор оператори (давлат компанияси)ни яратиш каби чораларни кўриш зарур.
Янги ишлаб чиқариш қувватларини қуриш бўйича халқаро молия институтлари билан ҳамкорлик ҳам муваффақиятли амалга оширилмоқда.
Хусусан, Халқаро молия корпорацияси (ХМК), Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) ва Осиё тараққиёт банки (ОТБ) билан ҳамкорликда 2025 йилгача 2 ГВт қувватга эга қуёш энергиясини ишлаб чиқарувчи ФЭС ва 1 ГВт қувватга эга шамол электр станцияларини қуриш учун потенциал инвесторларни аниқлаш бўйича ишлар олиб борилмоқда. Лойиҳалар давлат-хусусий шериклик механизми ёрдамида амалга оширилади. Ҳозирда ХМИ кўмаги билан Жиззах, Самарқанд ва Сурхондарё вилоятларида ҳар бири 200 МВт қувватга эга учта қуёш электр станцияларини қуриш, шунингдек, Қорақалпоғистон Республикасида 100 МВт қувватга эга шамол электр станциясини қуриш бўйича тендер ўтказилмоқда.
Жорий йилнинг февраль ойида ХМКнинг техник кўмаги билан “Сирдарё вилоятида ДХШ асосида 1200-1500 МВт қувватга эга иссиқлик электр станциясини қуриш” инвестиция лойиҳасини амалга ошириш учун тендер эълон қилинди. Тендер ғолибини аниқлаш 2021 йилнинг биринчи чорагида режалаштирилган.
Жорий йилнинг 4 ноябрь куни ОТБ ва ЕТТБ кўмагида “Талимаржон иссиқлик электр станциясини умумий қуввати 900 МВтдан кам бўлмаган навбатдаги икки дона буғ-газ қурилмаларини қуриш билан кенгайтириш” инвестиция лойиҳасини амалга ошириш учун тендер эълон қилинди.
Шунингдек, ЖАЙКА (Япония) техник кўмаги билан “Иссиқлик электр стантсиялари” АЖ корхоналарида ХМҲС (Халқаро молиявий ҳисобот стандартлари) ни жорий этиш бўйича лойиҳа амалга оширилмоқда.
Бундан ташқари, ХМИ мутахассислари ва маслаҳатчилари кўмагида:
- нефть ва газ соҳасини янада ислоҳ қилиш бўйича амалга ошириш режасини тақдим этган ҳолда тавсиялар тайёрланди;
- “2030 йилгача газ узатиш тизимини ривожлантиришнинг Бош режаси” ишлаб чиқилди;
- тарифларни шакллантириш бўйича халқаро амалиётни жорий этиш юзасидан тавсиялар тайёрланди ва тарифлар бўйича методологияни тайёрлаш хусусида ишлар олиб борилмоқда.
Онлайн музокара чоғида томонлар ушбу соҳанинг бошқа тармоқларга ва умуман мамлакатнинг инвестиция муҳитига таъсирини ҳисобга олган ҳолда ёқилғи-энергетика комплекси соҳасини ислоҳ қилиш муҳимлигини таъкидладилар.
С.Чакрабарти ислоҳотларни амалга ошириш бўйича вазирлик томонидан амалга оширилаётган ишлар ва уларнинг тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб этишга ижобий таъсирини юқори баҳолади.
2021 йил январь ойида режалаштирилган навбатдаги учрашувда муҳокама қилинадиган тавсияларни ишлаб чиқиш ва таҳлил қилиш учун Президент маслаҳатчисига ислоҳотларнинг бориши юзасидан батафсил маълумот бериш тўғрисида келишувга эришилди.

Алишер Султанов и Сума Чакрабарти обсудили развитие энергетической сферы
Министром энергетики Республики Узбекистан Алишером Султановым и Советником Президента Республики Узбекистан по вопросам экономического развития, эффективного государственного управления и международного сотрудничества Сума Чакрабарти обсуждены вопросы участия международных финансовых институтов в процессе реформирования энергетического сектора страны.
В ходе обсуждения, состоявшегося в формате онлайн, министерство проинформировало вновь назначенного Советника главы государства о масштабах партнерства Министерства энергетики с международными финансовыми институтами (МФИ) по дальнейшему реформированию энергетического сектора Узбекистана.
В 2019 году при Министерстве энергетики создан Проектный офис по реформированию электроэнергетической отрасли, к работе которого, наряду с отечественными экспертами, привлечены 12 международных консультантов, имеющих опыт реформирования энергетических отраслей многих стран. В частности, консультанты  Европейского банка реконструкции и развития принимают участие в разработке закона «Об электроэнергетике» в новой редакции, экспертами от Всемирного банка и Азиатского банка развития ведется работа по моделированию конкурентного рынка электроэнергии.
Основными условиями перехода на конкурентный оптовый рынок электроэнергии, по мнению международных экспертов, является выполнение следующих условий со стороны государства:
- создание равных условий для всех участников рынка, как государственных, так и частных компаний;
- создание прозрачной онлайн системы взаиморасчетов между участниками рынка;
- разработка и утверждение технического регламента подключения к единой электроэнергетической системе – «Грид код» (Электросетевой кодекс) для всех участников рынка.
Для обеспечения вышеперечисленных условий, на первом этапе, необходимо предпринять такие меры, как создание Регулятора рынка, состоящего из независимой комиссии, а также Оператора рынка (государственной компании) с онлайн-платформой, посредством которой будут осуществляться все операции по покупке и продаже электроэнергии.
Также успешно реализуется сотрудничество с международными финансовыми институтами по строительству новых генерирующих мощностей.
В частности, совместно с Международной финансовой корпорацией (МФК), Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР) и Азиатским банком развития (АБР) ведется работа по определению потенциальных инвесторов для строительства 2 ГВт солнечных ФЭС и 1 ГВт ветряных электростанций до 2025 года. Проекты реализуются с использованием механизма государственно-частного партнерства. В настоящее время при поддержке МФИ проводятся тендерные торги по строительству на принципах ГЧП трех солнечных ФЭС по 200 МВт в Джизакской, Самаркандской и Сурхандарьинской областях, а также ветровой электростанции мощностью 100 МВт в Республике Каракалпакстане.
В феврале текущего года при техническом содействии МФК объявлены тендерные торги по реализации инвестиционного проекта «Строительство на условиях ГЧП тепловой электростанции мощностью 1200-1500 МВт в Сырдарьинской области». Определение победителя тендера планируется в первом квартале 2021 г.
4 ноября текущего года при содействии АБР и ЕБРР объявлены тендерные торги по реализации проекта «Расширение Талимарджанской ТЭС со строительством очередных двух парогазовых установок общей мощностью не менее 900 МВт».
Также при техническом содействии ДЖАЙКА (Япония) реализуется проект по внедрению МСФО (Международные стандарты финансовой отчетности) на предприятиях АО «Тепловые электрические станции».
Кроме того, отмечено, что при содействии экспертов и консультантов МФИ:
- подготовлены рекомендации по дальнейшему реформированию нефтегазовой отрасли с предоставлением детального плана реализации;
- разработан «Генеральный план развития газотранспортной системы до 2030 года»;
- подготовлены рекомендации по внедрению международной практики по тарифообразованию, а также ведется работа по подготовке методологии по тарифам.
В ходе онлайн обсуждения стороны отметили важность реформирования ТЭК (Топливно-энергетического комплекса), принимая во внимание то влияние, которое данная отрасль имеет на инвестиционный климат страны в целом.
С.Чакрабарти высоко оценил проведенную министерством работу по имплементации реформ и их позитивное влияние на привлечение прямых иностранных инвестиций.
Была достигнута договоренность о предоставлении Советнику Президента подробной информации о ходе реформ с целью их анализа и выработки рекомендаций, которые будут обсуждены в ходе следующей встречи, намеченной на январь 2021 года.