“Ўзбекнефтгаз” АЖ тасарруфидаги нефтни қайта ишлаш заводларида 2020 йил январь-октябрь ойлари якуни билан 1 млн. 546,4 минг тонна углеводород хом ашёси қайта ишланди.
Натижада 690,9 минг тонна автобензин, 532,8 минг тонна дизель ёнилғиси, 75,0 минг тонна авиакеросин ҳамда 94,1 минг тонна мазут ёқилғилари ишлаб чиқарилди.
Ишлаб чиқариш қувватларидан фойдаланиш кўрсаткичлари 70,7 фоизни (режа 103,5 фоиз, ўтган йилга нисбатан 101,5 фоиз) ташкил этади.
Жорий йилнинг I чорагида “Бухоро НҚИЗ” МЧЖда газойлни гидротозалаш қурилмасида катализаторни замонавий турига алмаштириш натижасида Евро-4,5 экологик тоифадаги дизель ёнилғисини ишлаб чиқариш йўлга қўйилиб январь-октябрь ойларида якунигача жами 58,2 минг тонна Евро-4,5 дизель ёнилғиси ишлаб чиқарилди. Бундан ташқари, республика истеъмолчиларининг талабидан келиб чиққан ҳолда, октябрь ойида 2,3 минг тонна Евро-3 экологик тоифасидаги дизель ёнилғиси ишлаб чиқарилди.
Жорий йилнинг январь-октябрь ойларида республика истеъмолчиларига жами бўлиб 820 минг тонна автобензин ва 616 минг тонна дизель ёнилғиси етказиб берилди.
Республикадаги истеъмолчиларни нефть маҳсулотларига бўлган талаб ва эҳтиёжини қондириш борасида қатор самарали ишлар бажарилмоқда.
Жумладан, нефтни қайта ишлаш заводлари томонидан режалаштирилган нефть маҳсулотларини тўлиқ ишлаб чиқариш ишлари мувофиқлаштирилиб, нефть маҳсулотларининг захираларини яратиш чоралари кўрилди.
Маълумот учун: жойларда 154 минг тонна дизель ёнилғиси ва 73 минг тонна автобензин захиралари яратилди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 4 апрелдаги 4664-сонли қарори асосида, Республика истеъмолчиларини нефть маҳсулотларига бўлган талабларини қондириш ва унинг узлуксиз етказиб берилишини таъминлаш мақсадида ички тартиб ишлаб чиқилиб, нефть маҳсулотларининг Республика товар хомашё биржаси савдолари орқали сотилиши йўлга қўйилди.

В январе-октябре 2020 года потребителям поставлено 820 тысяч тонн автобензина и 616 тысяч тонн дизельного топлива
• В январе-октябре 2020 года потребителям поставлено 820 тысяч тонн автобензина и 616 тысяч тонн дизельного топлива
На нефтеперерабатывающих заводах АО «Узбекнефтегаз» по итогам января-октября месяца 2020 года переработано 1 млн. 546,4 тысяч тонн углеводородного сырья.
В результате произведено 690,9 тысяч тонн автобензина, 532,8 тысяч тонн дизельного топлива, 75,0 тысяч тонн авиакеросина и 94,1 тысяч тонн мазутного топлива.
Показатели использования производственных мощностей составляют 70,7 процента (план 103,5 процента, по сравнению с прошлым годом 101,5 процента).
В I квартале текущего года в ООО Бухарском нефтеперерабатывающем заводе в результате замены катализатора установки гидроочистки газойля на современный вид налажено производство дизельного топлива экологической категории Евро-4,5. С января до конца октября произведено 58,2 тысяч тонн дизельного топлива Евро-4,5. Кроме того, исходя из потребностей потребителей республики, в октябре было произведено 2,3 тысяч тонн дизельного топлива экологической категории Евро-3.
В январе-октябре текущего года потребителям республики поставлено 820 тысяч тонн автобензина и 616 тысяч тонн дизельного топлива.
Принимается ряд эффективных мер по удовлетворению потребностей потребителей республики в нефтепродуктах.
В частности, проведена координация работ по полному производству нефтепродуктов, запланированных нефтеперерабатывающими заводами, приняты меры по созданию запасов нефтепродуктов.
Для справки: на местах созданы запасы 154 тысяч тонн дизельного топлива и 73 тысяч тонн автобензина.
Также, в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 4 апреля 2020 года №4664, в целях обеспечения полного удовлетворения потребностей потребителей Республики в нефтепродуктах и обеспечения их бесперебойной поставки разработан внутренний порядок, налажена продажа нефтепродуктов через Республиканскую товарно-сырьевую биржу.