Газни тақсимлашнинг амалдаги қоидалари 2018 йилдан бошлаб татбиқ этилади
Табиий газни истеъмолчиларга тарқатиш бўйича амалдаги қоидалар Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 12 январда қабул қилинган 22-сонли қарори билан тартибга солинади. Ушбу қарорда келтирилган қоидалар газ таъминоти ташкилотлари томонидан газ истеъмолчилари билан тузилган шартномаларда ўз аксини топган.
Аввало шуни таъкидлаш керакки, табиий газ етказиб бериш ҳар йили тасдиқланадиган параметрларга – маҳаллий ҳокимият органлари билан биргаликда ишлаб чиқилган балансга мувофиқ қатъий риоя қилинган ҳолда амалга оширилади. Энергетика вазирлиги томонидан ҳар йили, 1 декабрга қадар, “Ўзбекнефтгаз” АЖ, “Ўзтрансгаз” АЖ ва “Ҳудудгазтаъминот” АЖ ларига келгуси йил учун истеъмолчиларга табиий газ етказиб беришнинг йиллик ва чораклик ҳажмларини (қиш даври учун ойма-ой) юборилади.
Ўз навбатида, “Ҳудудгазтаъминот” АЖ мавжуд газ транспорт тизимларининг техник имкониятларини ҳисобга олган ҳолда истеъмолчиларга табиий газ етказиб беришнинг йиллик ва чорак ҳажмларини (қиш даври учун ойма-ой) етказиб беради.
Энергетика вазирлигининг вазифаларига газ таъминоти ташкилотлари томонидан йил бошида тасдиқланган газ истеъмоли параметрларига риоя этилишини назорат қилиш киради.
Газ таъминоти ташкилотларига истеъмолчиларнинг мурожаатларини (маиший истеъмолчилар бундан мустасно) ажратилган ҳажмлар даражасида қайта кўриб чиқиш ҳуқуқи берилди.
Юқоридаги қарорнинг “Табиий газдан фойдаланиш қоидалари”нинг 10-бандига биноан, табиий газ етказиб беришга устувор аҳамият берилади:
- маиший истеъмолчилар, шу жумладан оилавий корхоналарга;
- идоравий ва муниципал уй-жой фондига, юридик шахслар ётоқхоналарига ва хусусий уй-жой мулкдорлари ширкатларига — аҳолини газ билан таъминлаш учун ҳамда локал қозонхоналарга — аҳоли эҳтиёжлари учун;
- қонун ҳужжатларида белгиланган стратегик ва ижтимоий аҳамиятга эга бўлган истеъмолчиларга.
Ушбу биринчи даражали истеъмолчиларни совуқ мавсумда табиий газ билан узлуксиз таъминлаш учун корхоналарни захира ёқилғи турларига ўтказиш жадваллари тузилади ва ушбу жадваллар Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланади. Бу юқоридаги қарорнинг 58-бандида назарда тутилган. Тасдиқланган жадваллар барча манфаатдор ташкилотларга юборилади.
Ушбу жадваллар табиий газ етказиб беришнинг тахмин қилинган (прогноз) ҳажмлари биринчи даражали истеъмолчиларга, яъни аҳолига ва ижтимоий аҳамиятга эга бўлган объектларга узлуксиз газ етказиб беришни таъминламаган тақдирда кучга киради.
Аҳоли сони кўпаймоқда, янги ишлаб чиқариш объектлари, АГТКС ва иссиқхоналар газ қувурларига уланмоқда. Шунга кўра, ҳисобланган газ аҳоли ва ижтимоий соҳа объектларига керакли босимда етиб бормай, йўлда катта ҳажмда истеъмол қилинади.
Қарорда жадвалларга киритилган истеъмолчилар ёқилғи таъминотининг камайтирилмайдиган захирасига эга бўлишлари (камида 3 ой давомида эҳтиёжни таъминлаши) ва совуқ тушганда ушбу режимда ишлашга ўтишлари шартлиги назарда турилган. Эслатиб ўтамиз, захира ёқилғининг энг кўп ишлатиладиган турларига, масалан, баллонлардаги суюлтирилган газ киради.
Юқоридаги барча талаблар газ таъминоти ташкилотлари билан истеъмолчилар ўртасида тузилган шартнома шартларига киритилган, яъни ушбу талаблар истеъмолчиларга мазкур шартномалар тузилган пайтдан бошлаб маълум ва мажбурийдир.
Шундан келиб чиқиб, бир қатор юридик шахслар (жумладан, ресторан, кафе каби умумий овқатланиш корхоналари) томонидан шу кунларда захира ёқилғиларига ўтиш бўйича олинган кўрсатмаларда кутилмаган нарса йўқ – ушбу шартлар газ таъминоти билан тузилган шартномаларида аниқ кўрсатилган.

Действующие правила распределения газа предусмотрены с 2018 года
Действующие правила распределение природного газа потребителям регламентируются принятым Кабинетом Министров Республики Узбекистан 12 января 2018 года постановлением №ПКМ-22. Положения данного постановления отражены в договорах, заключенных газоснабжающими организациями с потребителями газа.
Прежде всего, необходимо отметить, что поставки природного газа осуществляются в обязательном соответствии с ежегодно утверждаемыми параметрами – разработанным совместно с местными органами власти балансом. Каждый год до 1 декабря Министерство энергетики направляет в АО «Узбекнефтегаз», АО «Узтрансгаз» и АО «Худудгазтаъминот» годовые и квартальные объемы (на зимний период по месяцам) поставок природного газа потребителям на предстоящий год.
В свою очередь АО «Ҳудудгазтаъминот» направляет годовые и квартальные объемы (на зимний период по месяцам) поставок природного газа потребителям в газоснабжающие организации, с учётом технических возможностей существующей газотранспортная система.
В обязанности Министерства энергетики входить контроль соблюдения газоснабжающими организациями тех параметров расходования газа, которые были утверждены в начале года.
Газоснабжающим организациям дано право пересматривать заявки потребителей (кроме бытовых потребителей) на уровне выделенных объемов.
Согласно Пункту 10 постановления №ПКМ-22 приоритетными являются поставки природного газа:
- бытовым потребителям, в том числе семейным предприятиям;
- ведомственному и муниципальному жилищному фонду, общежитиям юридических лиц и товариществам частных собственников жилья — для газоснабжения населения и локальным котельным — для нужд населения;
- потребителям стратегического значения и социальной значимости, определенным законодательством.
С целью бесперебойного обеспечения в период похолодания таких приоритетных потребителей природным газом, составляются графики перевода предприятий на резервные виды топлива, которые утверждаются Кабинетом Министров Республики Узбекистан. Это предусмотрено Пунктом 58 вышеуказанного постановления. Утвержденные графики направляются всем заинтересованным организациям.
Вводятся в действие данные графики тогда, когда прогнозные объемы поставок природного газа не обеспечивают бесперебойное газоснабжение приоритетных потребителей – то есть населения и социально значимых объектов.
Население возрастает, к трубам подключаются новые производственные объекты, АГНКС и тепличные хозяйства. Соответственно рассчитанный газ в больших объемах расходуется на пути, не доходя в нужном давлении до населения и социальных объектов.
Постановлением предусмотрено, что потребители, включенные в графики, должны иметь неснижаемый запас резервного топлива (обеспечивающий потребность не менее 3 месяцев) и переходить на работу на нем в периоды похолоданий. Отметим, что в число наиболее часто использующихся видов резервного топлива входит, например, сжиженный газ в баллонах.
Все вышеуказанные требования включены в условия договора потребителей с газоснабжающими организациями, то есть известны потребителям с момента заключения таких договоров и являются обязательными к исполнению.
Таким образом, в полученных в эти дни рядом юридических лиц (в том числе сферы предприятий общественного питания, таких, как рестораны, кафе) предписания о переходе на резервные виды топлива, нет ничего неожиданного – данное условие прописано в договоре по газоснабжению.