Энeргетика секторини тартибга солиш бўйича биринчи тренинг ўтказилди
Ўзбекистон Энергетика вазирлиги мутахассислари Энергетика регуляторлари минтақавий ассоциацияси (ЭРРА) томонидан ташкил этилган энергетика секторини тартибга солиш бўйича биринчи тренингда иштирок этдилар.
Тренинг жорий йилнинг 9-13 ноябрь кунлари Жаҳон банки ва ESMAP (Энергетика соҳасини бошқаришга кўмаклашиш дастури) кўмагида онлайн тарзда ўтказилди.
Энергетика секторини тартибга солиш бўйича ўқув курсининг асосий мақсади – энергетика соҳаси ва бозор сиёсати, тартибга солиш, лицензиялаш ҳамда мониторинг қилиш, шунингдек самарали ишлайдиган энергетика регуляторини ўрнатиш талаблари билан боғлиқ асосий масалалар бўйича ўқитиш ва салоҳиятни ривожлантиришни таъминлашдан иборат.
Тренингда шунингдек, энергетика секторини тартибга солиш соҳасидаги лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишда иштирок этадиган энергетика компаниялари ва бошқа давлат органлари вакиллари ҳам иштирок этди.

Проведён первый тренинг по регулированию энергетики
Специалисты Министерства энергетики Узбекистана приняли участие в первом тренинге по регулированию в области энергетики, организатором которого является Региональная ассоциация органов регулирования энергетики (ЭРРА).
Тренинг проведён в онлайн режиме 9-13 ноября текущего года при поддержке Всемирного Банка и ESMAP (Energy Sector Management Assistance Program).
Основная цель учебного курса по регулированию энергетики — обеспечить обучение и развитие потенциала по ключевым вопросам, связанным с энергетическим сектором и рыночной политикой, регулированием, лицензированием и мониторингом, а также требованиями для создания эффективно функционирующего органа регулирования энергетики.
В числе участников тренинга также были представители энергетических компаний и других государственных органов, которые в дальнейшем будут вовлечены в разработку и применение проектов в области регулирования энергетики.