Аҳоли ва ижтимоий соҳа объектлари газ таъминотида устувор аҳамиятга эга
Қатор маҳаллий ва хорижий ОАВларда хўжалик юритувчи субъектларнинг табиий газдан фойдаланишини чеклаш мақсадга мувофиқ экани ҳақидаги масала кўтарилмоқда.
Ҳар йили ноябрь ойида аҳоли ва ижтимоий соҳа объектларини куз-қиш мавсумида табиий газ билан кафолатли таъминлаш мақсадида устувор категорияга кирмайдиган истеъмолчиларнинг табиий газдан фойдаланиши бўйича чекловлар киритилади.
Биринчи навбатда шуни таъкидлаш жоизки, хўжалик юритувчи субъектлар учун табиий газдан фойдалиниш бўйича киритилаётган мавсумий чекловлар ҳеч қанақасига мамлакатда табиий газ қазиб олиш ҳажми билан умуман боғлиқ эмас. Чекловлар совуқ тушиши билан энергия ресурслари истеъмоли, айниқса сутканинг маълум бир “тиғиз” пайтларида сезиларли равишда ортиши сабаб киритилиб, бу ўз навбатида газ қувурлари тизими эксплуатациясининг технологик режими бузилишига олиб келиши мумкин. Агар бошқа пайт тизим юклама ортишини уддасидан чиқаётган бўлса (истеъмол доимий равишда ортиб бормоқда), куз-қиш мавсумида юкламанинг ҳаддан зиёд ошиб кетиши давлат учун энг муҳим бўлган истеъмолчилар – одамлар ва ижтимоий объектлар, яъни шифохоналар, болалар боғчалари ва мактаблар газ таъминоти учун хавф туғдирмоқда. Зеро, ҳар қандай мамлакат учун аҳолисини иссиқлик ва газ билан таъминлашдан кўра муҳимроқ нарса йўқ.
Шунинг учун хўжалик юритиш субъектлари муқобил ёқилғи турларидан фойдаланишга ўтиш, мазкур масалага оид тегишли меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар билан ўз вақтида танишиши ва ушбу МҲҲ қоидаларини ўз вақтида бажариши даркор. Мисол учун, ғишт заводлари ва иссиқхоналар каби корхоналарга кўмирга ўтиш зарурлиги анчадан бери маълум. Бироқ янги технологияларни ўзлаштириш, кўмирдан фойдаланишга ўтиб кетганларнинг тажрибасини ўрганиш ўрнига тадбиркорлар орасида табиий газдан фойдаланиш қулайлиги ҳақида сўз юритишда давом этаётганлар талайгина.
Бундан келиб чиқадики, бизнес янги шароитларда ишлашга ўрганиши керак. Мазкур вариант аллақачон ҳисоблаб чиқилиб, меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатларда ўз аксини топган, хўжалик юритувчи субъектлар учун газ таъминотининг мавсумий узиб қўйилиши эса 2018 йил бошидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 12 январдаги 22-сонли қарорида кўзда тутилган. Қарорда жадвалларга киритилган истеъмолчилар ёқилғи таъминотининг камайтирилмайдиган захирасига эга бўлишлари (камида 3 ой давомида эҳтиёжни таъминлаши) ва совуқ тушганда ушбу режимда ишлашга ўтишлари шартлиги назарда турилган.
Халқаро молия институтлари билан кўрилган чоралар тўғрисида алоҳида таъкидлаш жоиз. 2025 йилгача нефть ва газ саноатини ривожлантириш бўйича йўл харитаси ишлаб чиқилган бўлиб, унда табиий газдан тенг ва кафолатли фойдаланишни таъминлаш бўйича чора-тадбирлар режаси кўрсатилган. Истеъмолчи, шу жумладан, тадбиркор табиий газ етказиб берувчини танлаш ҳуқуқига эга бўлади. Бу эса истеъмолчилар ва етказиб берувчилар ўртасида бозор муносабатлари яратилишини таъминлайди.
Бу фойдаланилаётган технологияларни қайта кўриб чиқиш, муқобил энергия ва иссиқлик манбалари, масалан кўмир ёки баллонлардаги суюлтирилган газдан фойдаланган ҳолда бошқача шароитларда ишлаш механизмини ишлаб чиқишни талаб этиши тайин, бу эса мамлакатимиз иқтисодиётини изчил ривожлантиришнинг ягона йўли ҳисобланади.

В ряде отечественных и зарубежных СМИ поднимается вопрос о целесообразности ограничения хозяйствующих субъектов в использовании природного газа, в которых не совсем корректно трактуются причины, а также последствия тех или иных ситуаций.
Ограничения по использованию природного газа для сезонных потребителей ежегодно вводятся с ноября месяца в целях гарантированного обеспечения населения и социальных объектов в осенне-зимний период.
Меры по сокращению потребления природного газа в Узбекистане в качестве топлива являются практическим воплощением целенаправленной политики экономии этого ценного природного ресурса и его более эффективного использования.
В первую очередь необходимо отметить, что вводимые сезонные ограничения по использованию природного газа для хозяйствующих субъектов, никак не связаны с объемами добычи природного газа
в стране в целом. Ограничения вводятся исключительно из-за значительного увеличения потребления энергоресурсов с наступлением холодов, особенно в определённые «пиковые» периоды суток, которое может привести к нарушениям технологического режима эксплуатации газопроводной системы. И если в другие периоды с ростом нагрузки система справляется (а рост потребления идет постоянно), то в осенне-зимний период данная перенагрузка становится угрозой газоснабжению самых главных для государства потребителей – людей и социальных объектов, то есть больниц, детских садов, и школ. И для любой страны нет ничего важнее, чем обеспечить население теплом и газом.
Поэтому, хозяйствующим субъектам необходимо поэтапно переходить на использование альтернативных видов топлива, своевременно знакомиться с соответствующими нормативно-правовыми актами по данному вопросу и вовремя реализовать положения данных НПА. Например, таким предприятиям, как кирпичные заводы и теплицы давно известно о необходимости перехода на уголь. Однако зачастую вместо освоения новых технологий, изучения опыта тех, кто уже перешел на использование угля, среди предпринимателей немало тех, кто продолжает говорить об удобстве использования природного газа.
Следовательно, бизнесу необходимо учиться работать в новых условиях. Этот вариант давно просчитан и представлен в нормативно-правовых документах, а сезонное отключение газоснабжения для хозяйствующих субъектов предусмотрено с начала 2018 года - постановлением №ПКМ-22, принятым Кабинетом Министров Республики Узбекистан 12 января 2018 года. В котором предусмотрено, что потребители, включенные в графики, должны иметь неснижаемый запас резервного топлива (обеспечивающий потребность не менее 3 месяцев) и переходить на работу на нем в периоды похолоданий.
Стоит и отметить о предпринимаемых мерах с Международными финансовыми институтами. Была разработана дорожная карта по развитию нефтегазовой отрасли до 2025 года, в которой расписан план мер по обеспечению равного и гарантированного доступа к природному газу. Потребитель, в том числе и предприниматель будет вправке выбирать поставщика природного газа. Что обеспечит создание рыночных отношений между потребителями и поставщиками.
Понятно, что это требует пересмотр используемых технологий, отработку механизма работы в других условиях, с использованием альтернативных источников энергии и тепла, например, угля или сжиженного газа в баллонах, - но это единственный возможный путь для последовательного развития экономики нашей страны!