Ўзбекистон Энергетика вазирлиги Германиянинг қайта тикланадиган энергетика соҳасидаги тажрибасини ўрганмоқда
• Ўзбекистон Энергетика вазирлиги Германиянинг қайта тикланадиган энергетика соҳасидаги тажрибасини ўрганмоқда
Жорий йилнинг 23 ноябрь куни Германия энергетика агентлиги (DENA), BerlinEconomics маслаҳат компанияси, Ўзбекистон Республикасининг Берлиндаги элчихонаси, Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазирлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги, “Ўзбекистон миллий электр тармоқлари” АЖ ва “Энергия” МДМнинг 30 дан зиёд мутахассислари иштирокида Германиянинг ҚТЭни ривожлантириш ва уни энергетика инфратузилмасига интегрция қилишга доир тажрибасини ўрганишга бағишланган видеоконференцалоқа шаклида вебинар бўлиб ўтди.
Германиянинг ҚТЭ ва электр энергия тўплагичларни ривожлантиришга доир ижобий тажрибасини ўрганиш Ўзбекистон электр энергетикаси соҳасини янада барқарорлаштиришда муҳим аҳамият касб этади, чунки 2019 йил якунларига кўра ГФР ЕИдаги солиштирма улуши 18,7% ва электр энергияси ишлаб чиқаришнинг умумий ҳажми 605 млрд кВт·с бўлган энг йирик электр энергияси ишлаб чиқарувчи давлат ҳисобланади.
ГФР генерациясининг 2019 йилдаги тузилиши:
Таъкидлаш жоизки, 1990-2019 йилларда ГФРда ҚТЭнинг электр энергияси умумий истеъмолидаги солиштирма улуши 3,4% (18,9 млрд кВт·с) дан 42,1% (244,3 млрд кВт·с)га, ҚТЭ объектларининг умумий қуввати эса 4,2 дан 124,4 ГВт га, жумладан шамол электр станцияларнинг қуввати 60,8 ГВт, қуёш  ФЭСларники эса 49 ГВт га ортди.
Ҳозирги вақтда Германияда қуёш умумий белгиланган қуввати 52,7 ГВт бўлган ФЭСлар сони 1,7 млн тадан ортди, 1,1 млндан зиёд уй хўжаликлари эса қуввати  10 кВтдан кам бўлмаган шахсий қуёш ФЭСларига,  250 мингдан ортиқ уй хўжаликлари эса электр энергиясини тўплаш тизимига эга.
Эътиборга лойиқ жиҳати шундаки, COVID-19 билан боғлиқ вазиятга қарамай, ГФРда жорий йилда 3,5 ГВт қуёш ва 1,2 ГВт шамол электр станциялари фойдаланишга топширилди.
2019 йил октябрь ойида ГФР Ҳукумати ҚТЭнинг электр энергияси истеъмолидаги улушини 65%, яъни 377 млрд кВт·с. га етказишни кўзда тутувчи иқлим муҳофазасига оид дастур (Klimaschutzprogramm 2030)ни тасдиқлади.
ГФРда анъанавий, қайта тикланадиган ва умумий генерация, млрд кВт.с ларда:
Мазкур мақсадли параметрларга эришиш учун 2030 йилга келиб ҚТЭ объектлари умумий қувватини  203 ГВт га, қуёш ФЭСлар қувватини  98 ГВт га ва шамол электр станциялари қувватини  91 ГВтга ошириш режалаштирилмоқда.
Юқоридаги фикрлардан келиб чиқиб, вебинар иштирокчилари келгусида маслаҳатлашувлар ўтказиш мақсадга мувофиқ эканини қайд этдилар.

Министерство энергетики Узбекистана изучает опыт Германии в сфере возобновляемой энергетики
23 ноября 2020 года в формате видеоконференцсвязи с участием более 30 специалистов из Немецкого энергетического агентства (DENA), немецкой консультационной компании Berlin Economics, Посольства Республики Узбекистан в Берлине, Министерства энергетики Республики Узбекистан, Министерства инновационного развития Республики Узбекистан, АО «Национальные электрические сети Узбекистан» и КДЦ «Энергия» проведен вебинар, посвящённый изучению опыта Германии по развитию ВИЭ и их интеграции в энергетическую инфраструктуру.
Изучения положительного опыта Германии по развитию ВИЭ и накопителей электрической энергии имеет важное значение для дальнейшей стабилизации сферы электроэнергетики Узбекистана, т.к. ФРГ является крупнейшим производителем электрической энергии в ЕС с удельной долей 18,7% и совокупной выработкой 605 млрд кВт·ч по итогам 2019 года.
Стоит отметить, что за период 1990-2019 годов в ФРГ удельная доля ВИЭ в совокупном потреблении электроэнергии увеличилась с 3,4% (18,9 млрд кВт·ч) до 42,1% (244,3 млрд кВт·ч), а совокупная мощность объектов ВИЭ увеличилась с 4,2 до 124,4 ГВт, в том числе ветровых электростанций 60,8 ГВт и солнечных ФЭС 49 ГВт.
В настоящее время в Германии количество солнечных ФЭС превысило 1,7 млн единиц c общей установленной мощностью 52,7 ГВт, а более 1,1 млн немецких домохозяйств имеют собственные малые солнечные ФЭС мощностью менее 10 кВт и более 250 тыс. с системами накопления электрической энергии.
Примечательно, что несмотря на сложившуюся ситуацию с COVID-19 в ФРГ за текущий год введены в эксплуатацию 3,5 ГВт солнечных и 1,2 ГВт ветровых электростанций.
В октябре 2019 года Правительство ФРГ утвердило программу по защите климата (Klimaschutzprogramm 2030), которое определяет увеличение доли ВИЭ в потребление электрической энергии до 65%, т.е. до уровня 377 млрд кВт·ч.
Для достижения данных целевых параметров к 2030 году предусматривается увеличение совокупных мощностей объектов ВИЭ до 203 ГВт, в том числе солнечных ФЭС до 98 ГВт и ветровых электростанций до 91 ГВт.